Czy klimat NA PEWNO się ogrzewa?

7 gru 2020
150 522 wyświetleń

Klimat z definicji jest zmienny, ale czy ta zmiana, której jesteśmy świadkami jest naturalna? Zanim odpowiem na to pytanie, warto się zastanowić skąd mamy pewność, że klimat się zmienia?
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
plworld.info
Jak działa klimat to cykl filmów poświęcony klimatowi. Partnerem cyklu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.
Źródła:
- www.sciencemag.org/news/2020/11/seas-are-rising-faster-ever
- naukaoklimacie.pl/aktualnosci/klimat-dawnych-epok-paleo-eocenskie-maksimum-termiczne-petm-390
- svs.gsfc.nasa.gov/4787
- climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
- svs.gsfc.nasa.gov/4867
- svs.gsfc.nasa.gov/30880

Komentarze
 • Zima w tym roku mimo przepowiedni, była konkretna :)

  Deyv MikeszDeyv Mikesz3 dni temu
 • Czegoś tu nie dosłyszałem. To w końcu, o ile metrów podniósł się ten poziom mórz i oceanów na przestrzeni ostatnich 100, 50 i 10 lat!!!????.

  Dariusz DeptułaDariusz Deptuła4 dni temu
 • Wykorzystam;) sobie Pana na godzinie wychowawczej. Dzieciaki potrzebują głosu rozsądku.

  Joanna SzJoanna Sz9 dni temu
 • Powinni materiały Pana Tomka puszczać w szkołach

  Andrzej SenderskiAndrzej Senderski9 dni temu
 • NASA potwierdziła, że człowiek nie odpowiada za zmiany klimatu NASA przyznaje, że zmiany klimatu zachodzą z powodu zmian na orbicie słonecznej Ziemi", a nie w wyniku działalności człowieka.

  Tyc PowaTyc Powa12 dni temu
 • U mnie w mieście jest około -21 Stopni xd i jkbc Mieszkam w Polsce

  MinerYMB OFFICIALMinerYMB OFFICIAL19 dni temu
 • Całe szczęście trafiłam na takie czasy gdy jako młoda jeszcze osoba, rozwijająca swój światopogląd niedobory wiedzy zawsze mogę sprawdzić w internecie, w sumie to wydaje mi się ze pokoleniu moich rodziców i dziadków przydałoby się to aby nie myśleli tak skrótowcami i nie trzymali się kurczowo opartych na takim myśleniu teori spiskowych

  Aleksandra PoszłaAleksandra Poszła21 dzień temu
 • Jak tak mówisz to nie będę subskbował bo jeśli ty wykorzystujesz ocieplenie klimatu do zarobkunto się mylisz

  Michał JMichał J21 dzień temu
 • Kanał SF :)

  Jakub J.Jakub J.22 dni temu
 • Super materiał. Ale mam jedno pytanie: czy działalność człowieka ma znaczenie dla klimatu w skali całej planety ? Z tego co wiem to klimat się zmieniał na przestrzeni wieków i to bardzo (Grenlandia przecież była porośnieta bujną zielenią (Green = zielony)). I też w drugą stronę: Bałtyk kiedyś zamarzał na tyle że można było w średniowieczu po lodzie saniami dojechać do Szwecji, ale już 100 lat później nie. Czy tamtejsze ocieplenie (na długo przed erą przemysłową) też było spowodowane przez CO2 emitowane przez człowieka (średniowieczna motoryzacja, przemysł ?) Myślę że nie ma co dyskutować z tym że klimat się ociepla, ale wpływ człowieka wg mojej oceny jest grubo naciągany - po to żeby ci co mają technologiczną przewagę mogli sprzedawać więcej własnych produktów (ekologiczne samochody, lodowki, żelazka, energia,...), niż ci co emitują żekomo zabójczy CO2 przy produkcji swoich wyrobów. Moim zdaniem znacznie większy problem to zanieczyszczenie skupisk ludzkich przez (np motoryzacyjne, opałowe, przemysłowe) i tony nie-degradowalnych śmieci które nas zalewają - w wyniku kupowania zbyt często rzeczy które już przecież posiadamy. Na koniec jeszcze raz zadam to samo pytanie - czego dopuścił się człowiek 500 lat temu że klimat tak bardzo się ocieplił że Bałtyk przestał zamarzać ? (hint: niczego się nie dopuścił). Albo 10 000 lat temu - co wyemitowała do atmosfry cywilizacja że lód, który sięgał od bieguna północnego aż do Karpat (cała Polska skuta lodem) - się wycował ? No nic nie zrobił. Planeta ma własne cykle klimatyczne i człowiek może co najwyżej sobie zasmrodzić podwórko, a nie wpłynąć żeby temeratura była wzsza czy niższa na gignatyczną skalę całego globu.

  michal janmichal jan23 dni temu
 • Materiał udowadnia, że klimat się ociepla... i tylko tyle. Na prawdę ktoś uważa, że jest inaczej? Należało raczej pokazać jaki jest w tym udział człowieka.

  Marcin SzymusiakMarcin Szymusiak28 dni temu
 • Czy wiadomo jaki dokładnie wpływ na ocieplenie klimatu ma działalność człowieka a jaki procesy naturalne? Jak zmieniał by się klimat gdyby nie nasza cywilizacja? Ocieplenie nie następowałoby? Może klimat i tak by się ocieplał ale wolniej? Jeśli tak to o ile wolniej?

  tomibmxtomibmx29 dni temu
  • Prędzej by spadła temperatura

   xApolloxxApollox23 dni temu
 • Warto dodać, że zapis geologiczny obserwowany w skałach (np. zmiany zawartości poszczególnych izotopów tlenu w skamieniałościach organizmów morskich, zmiany ilości nasion roślinnych, obserwacje transgresji i regresji mórz) jest skompresowany, dlatego też ciężko porównać ostatnie 60 lat "obserwacji efektu cieplarnianego" do zapisów kopalnianych, gdzie warstwy tworzone były przez tysiące a nawet setki tysięcy lat - taka drobna dygresja. Warto poruszyć temat obserwacji zmian naturalnych prądów morskich i ich znaczenia na klimat światowy, gdyż w przeszłości naszej planety rekonstruowanej z zapisów skalnych jest to bardzo kluczowy element przy interpretacji zjawisk klimatycznych. Być może obserwujemy pewien fenomen i przyspieszenie w postaci pewnej anomalii klimatycznej, jednak jest to wciąż zbyt krótki okres obserwacji, żeby móc stwierdzić że czegoś takiego nigdy w przeszłości naszej planety nie było - polecam lekturę "Nowe spojrzenie na starą planetę" autorstwa Tjeerd H. van Andela (język jest raczej popularnonaukowy, więc nie powinien złożonością terminologii z dziedzin geologii przytłaczać) dla osób zainteresowanych zmianami w przeszłości (a przynajmniej z ostatnich 200 mln lat).

  AvenUnspokenAvenUnspokenMiesiąc temu
 • 3;25 w przeszłości*

  mid or feedmid or feedMiesiąc temu
 • Klimat od zawsze się zmieniał raz szybciej raz wolniej Grenlandia kiedyś była zieloną wyspą potem klimat się oziębił i już zieloną wyspą nie była teraz zonwu się ociepla i znów może być zielona jak kiedyś.

  Rafał z polskiRafał z polskiMiesiąc temu
  • Grenlandia nigdy nie była zielona to clickbaitowa nazwa. Teraz te zmiany są również obecnie za szybko

   xApolloxxApollox23 dni temu
 • Bardzo fajna seria, ale gdy mowa o zmianach w historii Ziemi, to chciałbym zobaczyć wykresy wskazujące zmiany na przestrzeni setek milionów, a nie dziesiątek lat... Walka z ludźmi, którzy twierdzą że w ciągu ostatnich 200 lat planeta się nie ociepla, to jak kłótnie z płaskoziemcami, czy boks z przedszkolakami.

  Konrad ŁuszczKonrad ŁuszczMiesiąc temu
 • Co jest dziwnego w tym, że klimat się zmienia? Patrząc się na historię Ziemi to dziwne są okresy gdy nie ma zmian w klimacie? Prawie wszystkie gatunki zwierząt wymarły zanim pojawił się człowiek, a ziemia rozkwitała w cieplejszych okresach.

  Marek PMarek PMiesiąc temu
  • 🤦‍♂️🤦‍♂️ nie będę z takimi jak ty pisać

   xApolloxxApollox23 dni temu
 • ok

  FilKamPLFilKamPLMiesiąc temu
 • 3:27 Miało być chyba przeszłości nie przyszłości :D

  NemmenNemmenMiesiąc temu
 • ;)

  Maj sterMaj sterMiesiąc temu
 • I co jest przyczyną tego stanu rzeczy ?

  Krzysztof DobrzyckiKrzysztof DobrzyckiMiesiąc temu
 • Nima śniegu

  Awli GamesAwli GamesMiesiąc temu
 • No dobrze tylko najważniejsze pytanie brzmi czy te zmiany klimatyczne związane są bardziej z cyklem życia ziemi czy z działalnością człowieka ?

  Paweł ŁPaweł ŁMiesiąc temu
 • No dobrze tylko najważniejsze pytanie brzmi czy te zmiany klimatyczne związane są bardziej z cyklem życia ziemi czy z działalnością człowieka ?

  Paweł ŁPaweł ŁMiesiąc temu
 • Komentarz dla zasięgów

  Nico FalNico FalMiesiąc temu
 • Ale co do plastiku?

  K LK LMiesiąc temu
 • Warto poczytać o sprzężeniach zwrotnych dodatnich i ujemnych w aspekcie zmian klimatycznych :) Ciekawy, prosty i potrzebny materiał :)

  Ala MatijczakAla MatijczakMiesiąc temu
 • Wszystko niby fajnie, ale te wszystkie dane jakie do tej pory zgromadziła ludzkość na temat zmian klimatu sięgają 1000++ lat ile to jest na przestrzeni całego wieku błękitnej planety? (4,543E9 lat).. Poza tym nie wspomniał autor materiału nic o tym ze Ziemia porusza się po elipsie wokół słońca i obecnie jesteśmy najbliżej słońca.. Są naukowcy którzy maja teorie ze srogie zimy czy nawet zlodowacenia ziemi wrócą bo takie są cykle w przyrodzie.. Pozdrawiam

  azazelsnkazazelsnkMiesiąc temu
 • Niestety film mnie nie przekonał. Takie pytanka mi się nasuwają.Ocieplenie klimatu to nie jest biznes dla nowych technologi ?A Granty dla naukowców za straszenie ociepleniem klimatu są możliwe czy nie?. A Geoinzynieria jest w stanie wykorzystywać pogodę jako broń i czy w obecnej dobie można sterować pogodą?

  Nina KrenskaNina Krenska2 miesięcy temu
 • Długość jest ok ,

  Piotr WasylPiotr Wasyl2 miesięcy temu
 • z tym sie zgodze ,ale o suplementach diety sie nie zgodze.. .Zmiany klimatyczne przyspieszaja i moge sobie reke uciac ,ze za 5 lat w Polsce zima beda tylko przymrozki a za 10 lat mozna sadzic juz pomarancze.Ludzie nie zdaja sobie sprawy co sie dzieje z klimatem.Czy wiece ,ze wszyscy naukowcy sa zgodzni ,ze arktyka bedzie bez lodu w 2022 lub w 2023 w miesiacu wrzesniu na okres min 2 tygodni.? Trudno w to uwierzyc .Teraz jest zimniej bo jestesmy w okresie minimum aktywnosci slonecznej ,mamy la Ninia efekt chlodzacy na pacyfik przeciwienstwo el Ninio ktore bylo w 2016 .Poza tym ten Pan nie wspomnial o oceanach ktore absorbuja 88% calej enegii ze slonca.Oceany nie nadazaja z wymiana ciepla z atmosfera.Atmosfera tylko pochlonia 1% ,6% lady .

  piotr wojdelkopiotr wojdelko2 miesięcy temu
 • 👍👍👍👍👍👍👍

  wojtek binczyckiwojtek binczycki2 miesięcy temu
 • Temat dużo bardziej skomplikowany niż się wydaje, jest wiele zmiennych które pływają na zmiany klimatu których nikt nie bierze pod uwagę np wzrost masy ziemi - spowolnienie obrotów, sztuczne mega zbiorniki zmieniające kąt osi ziemi, przemagnesowanie się planety, wystawie na bezpośrednie działanie słońca, działanie pseudoekologów (lata 199x) opłacanych przez przemysł petrochemiczny doprowadziło do powstania wyspy śmieci na oceanie (o ile się nie mylę 2x powierzchnia francji), elektrownia atomowa czy atomówki....

  Marek BochenekMarek Bochenek2 miesięcy temu
 • Mądry i przystojny, miło posłuchać, pozdrawiam 😉

  PamiBLSKDPamiBLSKD2 miesięcy temu
 • W Polsce czy w Uni europejskiej 🤔

  Blue EyesBlue Eyes2 miesięcy temu
 • Ocieplenie stosunków klimatycznych.....

  Blue EyesBlue Eyes2 miesięcy temu
 • Zmiana wierzeñ czy zmiana klimatu 🤔

  Blue EyesBlue Eyes2 miesięcy temu
 • Napewno.. ☝️

  Blue EyesBlue Eyes2 miesięcy temu
 • Obecność globalnego ocieplenia jest niewątpliwa, a nawet występuje bez ingerencji człowieka, lecz człowiek znaczącą przyspiesza ten naturalny proces. Abstrahując do braku zimy rok temu, to nie wliczając w to globalnego ocieplenia, prawdopodobnie wysoka aktywność słoneczna w okolicach lutego spowodowała brak zimy, co nie zatrzymało wody w środowisku w zmarźlinach, którą oddały drzewa jesienią i dlatego mieliśmy suszę w lato. Ostatnio odnotowano, że pewne zmiany temperatury są właśnie związane z tą aktywnością słoneczną, co jeszcze bardziej przyspiesza nasz destrukcyjny klimat

  Cezary KruszyńskiCezary Kruszyński2 miesięcy temu
 • Następny co czepia się co2

  AZAZA0009990AZAZA00099902 miesięcy temu
 • "Czy te zmiany które obserwujemy są w historii rzeczy czymś szczególnym? Tak." Otóż tylko pod wzgędem szybkości ich nastepowania natomiast nie pod względem samych zmian. Co warto było powiedzieć. Działaność człowieka ma owszem wpływ na PRZYSPIESZENIE zmian, natomiast na same zmiany nie ma większego wpływu, więc głupie okrzyki lub działanie prewencyjne są całkowicie zbędne.

  NonszalanckiNonszalancki2 miesięcy temu
 • Jak dla mnie , globalne ocieplenie to fakt naukowy.Dawno nie widziałem zimy z prawdziwego zdarzenia -pozdrowienia z Katowic

  DanielDaniel2 miesięcy temu
 • Największą ściemą jest robienie z opozycjonistów płaskoziemców układ jest dynamiczny i nigdy się wiernie nie powtarza . Fakt że ocieplenie następuje szybciej niż w poprzednich okresach jest tylko dowodem na to że następuje szybciej a nie że człowiek włączył grzałki. Ocieplenie jest faktem i nikt z tym nie dyskutuje , ale ograniczanie tego wyłącznie do przyczyn antropocentrycznych bez uwzględnienia przebiegu aktywności słońca to jest manipulacja na skalę kosmiczną . Ps. Każdy okres był inny

  Małgorzata WysockaMałgorzata Wysocka2 miesięcy temu
 • Jeszcze niedawno było 200 tysięcy subskrybcji powodzenia z kanałem

  maybugmaybug2 miesięcy temu
 • Byłem w obserwatorium w Toruniu i gadałem z profesorem z katedry tego ziomeczka tutaj. I profesor mówił, że klimatyści nie biorą pod uwagę bardzo ważnego czynnika jakim są cykle aktywności słońca.

  thigrandthigrand2 miesięcy temu
 • Ładne intro :) Również proszę o materiał dotyczący metanu ukrytego pod wieczną zmarzliną :)

  WolfiWolfi2 miesięcy temu
 • Wszystkie dane po za kwitnieniem wiśni mają bardzo krótki okres badań. Co to jest 100lat? A te wiśnie to kwitną jakieś 10 dni wcześniej niż 1000 lat temu? No szału ni ma. A z resztą komu przeszkadza ciepła zima. Ja tam widzę same plusy. Mniej kasy na ogrzewanie. Mniej złamań i wypadków spowodowanych poślizgiem. Nie trzeba odsnieżać, drapać szyb. Nie trzeba się grubo ubierać. Auta mniej palą (mniejsza emisja). Nie trzeba sypać solą-auta mniej rdzewieją. Dłuższy sezon pracy w budownictwie itp.

  Marecky MarekMarecky Marek2 miesięcy temu
 • Troszku krótko

  JajacekJajacek2 miesięcy temu
 • Jakie będą skutki tego ocieplenia klimatu? Bo myślę, że to jest największy problem wiary w poważność tego procesu, gdy w oczach wyobraźni widzi się klimat śródziemnomorski na morzu bałtyckim palmy i szczęśliwych plażowiczów. Dodatkowo w umiarkowanym klimacie kontynentalnym np. Rosji, której powierzchnia jest większa niż powierzchnia plutona, nagle otrzymuje się większą temperaturę przy powierzchni ziemi z jednoczesnym zwiększeniem wilgotności powietrza z magazynów wody zgromadzonej w postaci lodu w lądolodach oraz zwiększone parowanie przy zwiększonej temperaturze z powierzchni oceanów (większa energia kinetyczna) a zatem większe opady atmosferyczne = na logikę powodowałyby IDEALNE warunki do rozwoju roślinności na większych obszarach niż zajmują lasy równikowe (CO2 w atmosferze, ciepło jak w szklarni+ duże zapasy wody a w związku z tym nasilone zmiany klimatyczne = większa erozja i większa dostępność soli mineralnych). Jeszcze te wiśnie w Japonii, które zakwitają wcześniej, czyli wydłuża się okres wegetacji roślin, czyli przez większą cześć roku, będą one pobierać CO2 z powietrza = uzyskujemy tutaj ujemne sprzężenie zwrotne dla zmian klimatu, więc one same się będą ograniczać i nie powinno się przekroczyć punktu krytycznego. Ciężko też uwierzyć, że miałoby się stać coś większego, gdy naprawdę epizody katastrof klimatycznych i wymierania jednych gatunków a przeżywania drugich jest wręcz wpisany w historię Ziemi (erupcje superwulaknów np. Toba, przybysze z kosmosu i ich kolizja z ziemią i to są zmiany klimatyczne, które następowały w przeciągu paru dni a nie kilkudziesięciu lat jak to jest teraz), wydaje się że Dinozaury w okresie np. Jury miały zdecydowane wyższe średnie temperatury powietrza, co jest idealnym warunkiem dla funkcjonowania zmiennocieplnych gadów (a takie w większości były dinozaury, tylko niektóre stałocieplne, głównie potomkowie dzisiejszych ptaków), więc ciężko uwierzyć w teorie o wymarciu życia na ziemi. Człowiek, mimo że jednostka stałocieplna także świetnie funkcjonuje w ciepłych klimatach, choćby dzięki utracie owłosienia czy zgrabnej termoregulacji. Widzę szczególnie teraz, że ludzkość nie do końca radzi sobie z katastrofami: Covidem. Ale chciałbym zapytać skąd ten pesymizm w prognozach związanych ze zmianami klimatycznymi?

  Konrad KKKKonrad KKK2 miesięcy temu
 • Hehe rozszezalnosc termiczna wody.nie masz pojecia o nauce

  Ropa ZokaRopa Zoka2 miesięcy temu
 • Najważniejsze jest czy zmiana klimatu to naturalne zjawisko czy ludzie mają wpływ na ocieplenie klimatu? I jaki duży ten wpływ jest??

  Greg PLGreg PL2 miesięcy temu
 • jest cos takiego jak precesja cykl precesyjny trwa ok 26 tys lat , który w znacznym stopniu kształtuje zmiany klimatyczne na nasztm globie doprowadzajac do ocieplen i zlodowaceń poszczególnych obszarów na ziemi sa to cykliczne zmiany klimatyczne w dosyc obszernym przedziale czasu i regularnie sie powtarzając O precesji wiedzieli już sumerowie czyli nic nowego

  Adam KrzyzgrajaAdam Krzyzgraja2 miesięcy temu
 • Bardzo potrzeby materiał, czekam na następne. Tylko co to są siejeziora xD (ocieplanie siejezior)

  BohunBohun2 miesięcy temu
 • Czekam na odcinek traktujący o tym, co te zmiany powoduje.

  klstrucker930419klstrucker9304192 miesięcy temu
 • Jest ocieplenie klimatu bo maksymalna temperatura zimą u mnie wynosi -5 a w 2012 ostatnio było -30 więc zimy nie ma śniegu nie ma zimy są mega łagodne zamiast śniegu to deszcz pada... Masakra

  Krystian StaszykKrystian Staszyk2 miesięcy temu
 • Jestem z siebie niezmiernie dumny że od kilku lat zamiast słuchać rozmaitych szarlatanów, celebrytów i ludzi którzy rozumują tylko na "chłopski rozum", zacząłem słuchać specjalistów i ludzi którzy się pasjonują nauką, między innymi Pana.

  NiePrzeklinajNiePrzeklinaj2 miesięcy temu
 • no nie mow ze wpiujesz sie w te katatroficzna narracje, zobacz co bylo w okresie panowania dinosaurow ilekrotnie tego co2 bylo w powietrzu i skad wzila sie wegiel, ktory spalany oddaje co skumulowal z planety wczesniej.

  John CJohn C2 miesięcy temu
 • No dobrze. Klimat się zmienia, zmienia się w dużym tempie. Znamy tego następstwa (podnoszenie wód w oceanach, zmiana środowiska życia wielu organizmów, wymieranie niektórzy organizmów etc.), tylko jakie będą następstwa tych następstw. Innymi słowy: przeciętnego Kowalskiego nie będzie interesowało, że ilość lądolodu zmniejszy się o 5 czy 10%. Zainteresuje go dopiero, że niedługo Malediwy przestaną istnieć albo w Polsce będą częściej występowały anomalie pogodowe. I o tych ostatnich skutkach trzeba mówić dużo, bo to realnie może kogoś zmotywować do zmiany przyzwyczajeń.

  W.W.2 miesięcy temu
 • Kiedy nastąpi erupcja Yellowstone to będziemy marzyć o globalnym ocieplenieniu.

  eminem the besteminem the best2 miesięcy temu
  • Etna w tym roku zagrzmiała trochę :), więc może po drugiej stronie globu też coś cię będzie dziać.

   mrdider1mrdider1Miesiąc temu
 • Dane stricte akademickie i wszystko ok tylko że o przeszłości geologicznej tylko wzmianka. Trylobity, pierwsze płazy, dinozaury nie jeździły dieslami a klimat za ich czasów zmieniał się wielokrotnie. Także czy się przesiądziemy na rowery, elektryki to i tak nie unikniemy procesów klimatycznych. Żal tylko bierze że żyjemy tak krótko. Chętnie bym usłyszał argumenty fachowców od ochrony środowiska, dlaczego tak, gdy zacznie się następna epoka lodowcowa. A zacznie się na pewno kiedyś. Pozdrowienia dla Wszystkich 🥶

  Detektyw KanarDetektyw Kanar2 miesięcy temu
 • pamientam było taka zima było - 20 wtedy to dopiero można było powiedzieć że jest zimno

  nosacz Polskinosacz Polski2 miesięcy temu
  • - 30 - 35 kiedyś to w Polsce było normalne

   ŁysyŁysyMiesiąc temu
 • Nareszcie Pan zauważył ten poważny problem, i nie opowiada już głupot na ten temat.

  Piotr KowalskiPiotr Kowalski2 miesięcy temu
 • Dla rolnictwa chyba lepiej jest jak trochę wzrośnie niż jak trochę spadnie. A czy przypadkiem wpływ człowieka nie doprowadził do tego że nie doszło albo nie dojdzie do kolejnej epoki lodowcowej która wpłynęłaby katastrofalnie na rolnictwo i ludzkość?

  MaciekP2MaciekP22 miesięcy temu
 • Była subskrypcja ale usunąłem przez covidowe tematy... Niestety nie popieram nikogo kto mówi i covidzie strasząc naród..

  Adrian maxAdrian max2 miesięcy temu
 • Niech w Polsce znów zaczną rosnąć palmy i paprocie.

  QuattroRMTQuattroRMT2 miesięcy temu
 • kds

  sorsysorsy2 miesięcy temu
 • 3:29 a nie przeszłości ? :P

  Tomisław BiernatTomisław Biernat2 miesięcy temu
 • jak na razie to w moim rejonie od 3-4 lat nie widziałem śniegu ^^ a w zeszłym roku w zimę najchłodniej to -6 gdzie zwykle było -17 do -25 stopni.

  CastleVaniaCastleVania2 miesięcy temu
 • Nie wiem kto zrobił dla Pana to intro, ale niech Pan mu płaci należycie!

  Tomasz ZającTomasz Zając2 miesięcy temu
 • Trochę za długie intro ale to szczegół

  zxcvb nmwasdzxcvb nmwasd2 miesięcy temu
 • Dziękuję 🌈

  Ida GłowackaIda Głowacka2 miesięcy temu
 • Woda posiada anomalną rozszerzalność temperaturową - zmniejsza swoją objętość w miarę wzrostu temperatury.

  Cynamon CynamonikusCynamon Cynamonikus2 miesięcy temu
 • Oby więcej takich filmów.

  Krzysztof CieszyńskiKrzysztof Cieszyński2 miesięcy temu
 • Jako wolontariusz w Extinction Rebellion- Dziękuję Panu za ten film. Ten temat jest dla mnie bardzo ważny, a także dla całej ludzkości. Pozdrawiam.

  Krzysztof CieszyńskiKrzysztof Cieszyński2 miesięcy temu
 • Bardzo dobrze że się ogrzewa

  poohoffpoohoff2 miesięcy temu
 • Witam. Wystarczy pobieżnie prześledzić dzieje ziemi (około 4,5 miliarda lat) Kilka razy zmiana układu kontynentów, prądów morskich, wiatrów. Zmiana fauny i flory, co najmniej 3 wielkie wymierania.Zmiana temperatury i składu atmosfery. To procesy liczone w setkach milionów lat każdy. Ziemia cały czas się zmienia i będzie się zmieniać jeszcze długo po tym jak nas tutaj nie będzie. Nasze 200 tysięcy lat cywilizacji jest niczym prysz dla ziemi. Troszkę upierdliwy, ale do wyciśnięcia. Pozdrawiam.

  Adam WykurzAdam Wykurz2 miesięcy temu
 • Najpierw trzeba ludziom wyjaśnić czym jest KLIMAT a czym jest POGODA - ciągle to mylą i wyciągają złe wnioski.

  ŁukaszŁukasz2 miesięcy temu
 • Spływ wody z lądolodów nie może powodować podniesienia poziomu oceanów ... (prawo Archimedesa...)

  Olaf BurdziakowskiOlaf Burdziakowski2 miesięcy temu
  • Żeby odwzorować sytuację z lądolodem, zrób takie doświadczenie: 1) Na górnej krawędzi szklanki z wodą połóż 2 patyczki (np. takie do żarcia chińszczyzny). 2) Na tych patyczkach umieść kostkę lodu. 3) Obserwuj, czy woda z topniejącej kostki lodu spływająca do szklanki podnosi w niej poziom wody.

   Blaine MonoBlaine Mono2 miesięcy temu
 • Klimat się ociepla ,to widać ale to wszystko doprowadzi do zlodowacenia ,tak już było kilkaset lat temu, zamarzł cały Bałtyk co jest widoczne na starych mapach. Takie etapy na ziemi są cykliczne i człowiek nie ma na nie dużego wpływu. To są raczej jakieś kosmiczne zależności. Jak to może przebiegać? Ocieplenie przyspiesza aż do katastrofy, czyli trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów ,które zasłonią Słońce na długie miesiące albo lata i zacznie się proces oziębiania klimatu. Mam wrażenie , ze niektórzy ludzie już wiedzą mniej więcej kiedy to nastąpi ale ukrywają tą wiedzę.

  SkyszamanSkyszaman2 miesięcy temu
 • Wreszcie mam gdzie odsyłać niedowiarków 🤭

  OpoczixOpoczix2 miesięcy temu
 • Podobnie jak obecnie modna jest teoria globalnego ocieplenia klimatu, w latach '70 ubiegłego wieku była modna teoria globalnego ochłodzenia. Naukowcy snuli ponure wizje powszechnego niedoboru żywności z powodu niższych zbiorów itp. i nawoływali do podejmowania działań mających na celu podwyższenie temperatury. Niestety takie zmiany opinii powodują, że świat naukowy traci na wiarygodności. Można powiedzieć, że kiedyś nie było takich dokładnych komputerów więc teraz jesteśmy mądrzejsi. Moim zdaniem to nie jest argument. Przez pięćdziesiąt lat moc obliczeniowa komputerów wzrosła kilka/naście rzędów. Moc obliczeniowa również nie osiągnęła jeszcze swojego maksimum i będzie rosła dalej. Więc istnieje prawdopodobieństwo że te dodatkowe moce pokażą, że jednak klimat się ochładza. Czyż nie? Bo skoro dodatkowe moce miałyby niczego nie zmienić to po co pogoń za nimi? Oznaczało by to również, że obecnie wykorzystywane modele pogodowe są kompletne. A chyba tak nie jest. Może w którymś z następnych odcinków uda się potwierdzić lub obalić następującą teorię: Ociepla się klimat --> zwiększa się temperatura oceanów i ich parowanie --> zwiększa się wilgotność powietrza, które ochładza się na biegunach --> zwiększają się opady śniegu --> zwiększa się pokrywa lodowa. Czyli, ociepla się klimat --> zwiększa się pokrywa lodowa na biegunach. Analogicznie ochładzanie klimatu powoduje zmniejszanie pokrywy lodowej na biegunach. I jeszcze takie pytanie w kontekście podejmowanych obecnie działań w celu zahamowania zmian klimatu: czy i jaki wpływ mają te działania w perspektywie nie 50 czy 100 lat, tylko w perspektywie stu tysięcy czy nawet miliona? Ja skłaniam się ku odpowiedzi, że żadne. A skoro tak to czy jest sens w mówieniu, że trzeba wyhamować ocieplanie klimatu bo w ten sposób ratujemy planetę? Jest to chyba bardziej ratowanie ekonomii, a nie planety, czyż nie? No i na zakończenie, może w ramach tego cyklu (albo innego) da się przedstawić teorię Hapgooda-Einsteina (tzw. Earth Crust Displacement) rzucającą inne światło na teorię zlodowaceń.

  Nie ma takiego numeruNie ma takiego numeru2 miesięcy temu
 • Ale przecież nie zatrzymamy zmian klimatu. Jeżeli ma to związek z ruchem galaktyki czy układu słonecznego, to co my możemy zrobić? Niewiele.

  Aztekium BotAztekium Bot2 miesięcy temu
 • To człowiek jest gatunkiem inwazyjnym , który prowadzi do zagłady życia na ziemi.

  Julian MarkielJulian Markiel2 miesięcy temu
 • I chvj minuta wstępu, "serio", do 6min pogadania. Otwieramy aparat gębowy, będę się mówi. Mówić należny płynnie, wyraźnie oraz pieczołowicie. Nikt nie będzie cofał i się wsłuchiwał czy aby nie dosłyszał. To nie dworzec PKP.

  Let't Play Pogotowie Komputerowe Wałcz i Okolice.Let't Play Pogotowie Komputerowe Wałcz i Okolice.2 miesięcy temu
 • Zmiany klimatu są, były i zawsze będą to wiadome, między innymi, dlatego że wszystko jest w ruchu i nic nie jest stałe. Uważam, że klimat ziemski jest swego rodzaju homeostatem, sinusoidą, bo przed kilkoma tysiącami lat było takie same zjawisko jakie obserwujemy teraz (świadczą o tym pozostałości winnic na terenach Polski), następnie przed kilku stoma laty nastało oziębienie klimatu, a teraz nadchodzi ocieplenie, aby po jakimś czasie nastąpiło ochłodzenie. Taka jest kolej rzeczy i nic z tym nie zrobimy, a możemy jedynie zaszkodzić specjalną walką z tymi zjawiskami, jedyną rzeczą na jaką powinniśmy wpływać jest podnoszenie jakości powietrza, którym oddychamy oraz nie zaśmiecanie środowiska różnego rodzaju odpadami, z resztą planeta sama sobie poradzi. Straszy się nas topieniem lądolodów i podnoszeniem się poziomu wody, co skutkuje zwiększeniem powierzchni wody na ziemi. Nie sądzicie, że taki stan nie utrzyma sie zbyt długo? Z tego względu, że więcej wody to więcej promieni słonecznych odbitych oraz więcej temperatury pochłoniętej właśnie dzięki wodzie. Wszystko to sprawi, że dzięki podnoszącym sie poziomom wód, temperatura zacznie spadać i cykl sie zacznie powtarzać. To wynika ze wzorów termodynamiki, Pan jako fizyk powinien wiedzieć o jakie dokładnie chodzi. Życzę głębokich przemyśleń nad moim tekstem oraz mam nadzieję, że nie zostanie usunięty jako niewygodny dla głównego nurtu prezentowanego w filmie, który ma wyrobić zdanie widzowi. Cenię sobie Pańskie materiały, od dawna je oglądam i często się z Panem zgadzam jednak tym razem muszę zgłosić swoje veto, liczę na konstruktywną dyskusję i pozdrawiam :)

  Technik 1999Technik 19992 miesięcy temu
 • Trochę lakonicznie i zawsze za krótko. Pozdrawiam

  StaśStaś2 miesięcy temu
 • O czym mówisz ziomus co tam

  Rap BoostedRap Boosted2 miesięcy temu
 • Materiał bardzo nierzetelny i manipulujący faktami . Taki człowiek jak pan , napewno wie że w przeszłości były znacznie cieplejsze okresy niż obecnie . A cały pański wywód ma polegać na tym że to ludzie są odpowiedzialni za ocieplenie klimatu. Powinien pan się po prostu nadzwyczajnie wstydzić

  andrzej7106andrzej71062 miesięcy temu
 • Brakuje krytycznego, naukowego spojrzenia co zwalnia odbiorców z myślenia. Np. 4:15 "Ten efekt jest zgodny z oczekiwaniami" - jakimi oczekiwaniami? jaki model został zastosowany? czy są inne modele? jakie prawa fizyki opisują te zjawiska? itd.

  Przemysław JagodzińskiPrzemysław Jagodziński2 miesięcy temu
 • Dobry odcinek, ALE zacząłbym jednak od tego, że upuszczając monetę z pewnej wysokości wiemy co się z nią stanie - nie potrzebujemy dowodów empirycznych, pomiarów itd., one tylko potwierdza to co już wiem o grawitacji. Podobnie z efektem cieplarnianym którego mechanizm jest znany i podobnie "upuszczając" gazy cieplarniane do atmosfery wiem czym to będzie skutkować. Różnica jest taka, że klimat to dużo bardziej skomplikowane zjawisko i ocena tempa spadania tej monety - wzrostu temperatury jest trudniejsza do zaobserwowania w krótkim okresie czasu ;) natomiast dla wszystkich sceptyków , prawa fizyki mają w nosie ten sceptycyzm ;)

  Avaritia92Avaritia922 miesięcy temu
 • Coś stuka w tle

  rolnikzdolinyrozpudyrolnikzdolinyrozpudy2 miesięcy temu
 • bzdurzysz i czarujesz kukoldów... kto ci płaci za te brednie?

  BLIHUBLIHU2 miesięcy temu
 • Smutne nie ma śniegu :(

  kamil Rokowskikamil Rokowski2 miesięcy temu
 • Jest zima, to nie ma ocieplenia klimatu? Rany, kiedyś zimą w Warszawie można było konno przejechać na drugi brzeg Wisły, lodem z rzeki wypełniano pierwowzory lodówek, a teraz jak cienka warstwa śniegu poleży w mieście 3 dni to jest sukces, cała rzeka nie zamarza praktycznie nigdy... nawet w górach nie da się całą zimę codziennie jeździć na nartach...

  MagdaMagda2 miesięcy temu
 • Hmm można by na to spojrzeć inaczej bo podgrzanie o kilka stopni wód mórz i oceanów minimalnie zwiękrzy obietość ale ochłodzenie wody do - 4stopni celciusza zwiększa znaczaco obiętość więc lodowce które znajduja sie poniżej poziomu morza po roztopieniu zmiejsza poziom wód. Może poziom morza zwiększa sie bo fale zabierają duże ilości brzgów tym samym wypełniając dno zbiorników wodnych ziemi. Tęperatura na ziemi może podnosi się z powodu że jest bardziej pokryta asfaltem i betonem niż kedyś co bardziej chłonie tęperature które odaje słońce. Na przykład kostka brukowa przed domem w słoneczny dzień ma większa tęperature niż trawa na trawniku. A może cały problem polega że maleje zalesienie ziemi, gdyby posadzić duże ilości drzew to CO2 w powietrzu bardzo by spadło a było by więcej tlenu ale nikt na tym nie zarobi więc mało o takiej ekologi się mówi. Kolejny problem z żekomym wzrostem pożomu wód sadząc drzewa poziom by opadl bo wiadomo drzewo to duży zbiornik wody. Kolejny temat to jeśli poziom morza sie podnosi to więrzchołki gór maleja ? Całe to ocieplenie klimatu to jedna wielka wymówka na wszystko.

  POLRIDER1POLRIDER12 miesięcy temu
 • Bardzo przyjemnie, rzeczowo, merytorycznie. Świetnie się ogląda Pana materiały i chyba nie trzeba wspominać, że są niezwykle wartościowe. Polecam wszystkim

  Mikros71Mikros712 miesięcy temu
 • A gdy Grenlandia była zielona to jakie podatki były za emisję Co2?

  bolek lolekbolek lolek2 miesięcy temu
  • @Rakowy_Manaskal Nawet nazwa na to wskazuje.

   bolek lolekbolek lolek2 miesięcy temu
  • Dodałeś wcześniej jakiś komentarz, ale już go nie widzę - co się stało? Nie sprecyzowałeś, kiedy tak się stało. Śmiem podejrzewać, że nie masz jakichkolwiek dowodów na to, a głosisz tezy :/

   Rakowy_ManaskalRakowy_Manaskal2 miesięcy temu
  • Kiedy Grenlandia była zielona?

   Rakowy_ManaskalRakowy_Manaskal2 miesięcy temu
 • Nie zauważyłem poważnej polemiki z faktem wzrostu temperatury. Natomiast jest polemika porównująca to zjawisko do wcześniejszych etapów wzrostu i spadku temperatury na Ziemi. Czy może Pan przeprowadzić takie porównanie w cyklach, które występowały co kilkadziesiąt tysięcy lat.

  Sławomir GuzikSławomir Guzik2 miesięcy temu
 • Warto obejrzeć film Climate Hustle, żeby chociaż mieć jakieś argumenty z drugiej strony. Skąd się wziął "konsensus 97%" xD i tak dalej.

  Pan PiotrPan Piotr2 miesięcy temu
 • No fajnie, ale co my szarzy ludzie mozemy z tym zrobic? Segregowanie smieci jakos mnie nie przekonuje

  Natalia KNatalia K2 miesięcy temu
  • 1. Możesz wybierać autobus lub pociąg zamiast samochodu. 2.. Możesz kupować żywność lokalna, świeża 3. oszczędzać prąd w domu

   eugeniusz Tomczykeugeniusz TomczykMiesiąc temu
  • ​@Natalia K To nie polega na wierze. To polega na analizowaniu działań politycznych na przestrzeni kilkunastu lat życia. Masz Korwina, który jest denialistą klimatycznym i takich nie chcemy. Podobnych ludzi można spotkać w aktualnym rządzie. Jedynym człowiekiem, który jest w miarę rozpoznawalny i chce naprawić klimat jest Hołownia. Nie mówię, że jest to kandydat idealny, ale jedyny, który chce prężnie działać ku zatrzymaniu ocieplaniu klimatu.

   Rakowy_ManaskalRakowy_Manaskal2 miesięcy temu
  • Jesli wierzysz ze tacy są, to powodzenia

   Natalia KNatalia K2 miesięcy temu
  • Głosować na polityków, których klimat obchodzi

   Rakowy_ManaskalRakowy_Manaskal2 miesięcy temu
PLworld