Programowanie? To proste!

7 paź 2020
27 842 wyświetleń

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?
- jakie umiejętności rozwija u dziecka nauka programowania?
- czy nauka programowania musi odbywać się za pomocą komputera?
- w jakim wieku warto zapoznać dziecko z programowaniem?
 CodeWeek 2020 jako europejska inicjatywa
- czym jest CodeWeek?
- dlaczego warto zaangażować się w tę inicjatywę?
- jak można dołączyć do CodeWeek? (zgłaszanie inicjatyw i udział w inicjatywach)
Uczestnicy:
 Prowadzący: Tomasz Rożek
 Goście: Iwona Brzózka-Złotnicka, Anna Świć, Marcin Perfuński
Warto znać:
• www.gov.pl/web/koduj
• codeweek.eu/
• klubmlodegoprogramisty.pl

Komentarze
 • Cos mi sie wydaje ze film ma za cel wyciagnac kase z funduszy unijnych

  Marek wMarek w2 miesięcy temu
 • Co to za goście... humaniści mówią o programowaniu, ten odcinek wprowadza w błąd. Zaproście kogoś z katedry i jako oponenta starszego programistę B2B. Dlatego moje dzieci nie chodzą na tego typu zajęcia, bo nie chce by się zniechęcono, poplątano im myślenie o programowaniu. Natomiast poruszona jest inna ważna sprawa, że ważny jest porządek, by wszystko zaplanować i poukładać i uprościć, ale to nie jest programowanie tylko logika.

  Artur AndrzejczakArtur Andrzejczak2 miesięcy temu
 • Programowanie jest proste: I want to believe...

  Wuza 8Wuza 83 miesięcy temu
 • Nie warto kur...

  PoProstu DavidPoProstu David3 miesięcy temu
 • Ta cala godzinna paplanina to N I E P O R O Z U M I E N I E !

  Joanna EvansJoanna Evans4 miesięcy temu
 • Zapraszam na YT: smarciarze

  Kasia EkiertKasia Ekiert4 miesięcy temu
 • Kanał jeszcze nie tak dawno był dość ciekawy a teraz widzę ze poszles w stronę edukacji dzieci 🤦‍♂️szkoda

  KrzysztofKrzysztof4 miesięcy temu
 • Coś strasznego .

  mark kmark k4 miesięcy temu
 • Czy obecność matematyki w powszechnej edukacji spowodowała, że rynek jest pełen zdolnych matematyków? Nie. Raczej jest odwrotnie - matematyka w powszechnej świadomości uchodzi za przedmiot trudny, którego młodzież się boi (ba, nawet dorośli, którzy pamiętając "traumę" z lat szkolnych nie są w stanie przeprowadzić własnych dzieci przez ten przedmiot na etapie podstawówki, potrzebują pomocy korepetytorów) jako przeszkody w przebrnięciu przez pewne etapy edukacji. Absolwenci kolejnych poziomów zdobywania wiedzy w większości nie rozumieją matematyki - pomimo rzekomego nauczenia się jej, co ma potwierdzać zdobyte świadectwo. Próba uczenia każdego dziecka programowania nieuchronnie prowadzi do tego samego scenariusza. Jestem przeciwny wciskaniu nauki programowania na każdym kroku, tylko dlatego, że dzisiaj postrzegamy to jako przyjemne, dochodowe zajęcie. Należy łowić dzieciaki które mają predyspozycje i wykazują zainteresowanie tematem - tyczy się to każdego rodzaju nauki, abyśmy nie marnowali talentów w innych dziedzinach. Na koniec jeszcze o innym zagrożeniu, a propos analogii która była przedstawiona, jakoby nauka wykonywania codziennych czynności w formie pewnego algorytmu była czymś pożytecznym. Do pewnego stopnia zgadzam się, jednak rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona niż najbardziej złożone algorytmy jakie wymyśliliśmy. Uczenie od najmłodszych lat takiego postępowania w mojej ocenie może być szkodliwe. Przez zdolności poznawcze jesteśmy w stanie rozwiązywać problemy, których algorytmy nie przewidują i w tym ciągle tkwi przewaga człowieka nad maszyną. Na prawdę chcemy by przyszłe pokolenia myślały jak automaty? Sami mamy być autorami własnego "Matrixa"? Pewnie wąskiej części ludzkości bardzo na tym zależy. Pozdrawiam, Programista.

  DaszuOne SRDaszuOne SR4 miesięcy temu
 • ehh te strony rzadowe, drogie Panie prosze powiedziec komu trzeba ze czesc linkow na stronie radowej nie dziala jak np "Dwadziescia minut z programowaniem" w zakladce "Zabawy dla rodzicow i dzieci" Czemu strony rzadowe to zawsze jest dramat?

  koshkokoshko4 miesięcy temu
 • Uważam, że programowane np. w Scratch w szkole podstawowej (w klasie 6 lub starszych) jest bardzo fajne. Jest na tyle intuicyjne, że przeciętny uczeń może ogarnąć, a przy okazji od razu widać kto ma do tego predyspozycje. Dosłownie od pierwszych zajęć. Więc dla jednego będzie to fajne logiczne ćwiczenie,a dla innego wskazanie, że może to będzie jego przyszłość. Problem w tym, że dzieci na zajęcia często (szczególnie dziewczyny) od razu przychodzą z nastawieniem (prawdopodobnie wyniesionym z domu) na NIE (a po co mi to? itp). Bardzo ciężko w takiej sytuacji realizować jakieś wzniosłe cele. Pozdrawiam

  Maciej S.Maciej S.4 miesięcy temu
 • Hej zrobisz kiedyś materiał o syntetycznej benzynie i robię która Niemcy chca wyprodukować . Pozdrawiam

  Maciej NowakMaciej Nowak4 miesięcy temu
 • Wyłączyłem jak usłyszałem, że programista nie musi programować, bo zaprogramuje za nas "coś"...

  Tomasz TomzikTomasz Tomzik4 miesięcy temu
 • 🎯 algo

  Patryk MnPatryk Mn4 miesięcy temu
 • Kom dla zasięgu tak jak zawsze

  Patryk MnPatryk Mn4 miesięcy temu
 • 👍 za info

  Patryk MnPatryk Mn4 miesięcy temu
 • Programowanie to odpowiedni sposób myślenia i rozwiązywania problemów, język jest tylko narzędziem. Każdy zawód, w którym tworzymy coś od zera jest równie trudny.

  ciastek166ciastek1664 miesięcy temu
 • Chcecie uczyć dzieci myśleć logicznie. Oj uważajcie bo zwrócą wam uwagę, że sami nie postępujecie logicznie. Sam na studiach informatycznych odpadłem przez programowanie w C++ (zbyt dużo zależności, których nie ogarniałem po jakimś czasie) i Matematykę Dyskretną. 6 bab w domu i chaos, no zupełnie się tego nie spodziewałem... Poczekaj aż im się zsynchronizuje zegar biologiczny ;)

  GULIwer1980GULIwer19804 miesięcy temu
 • Najgorszy los jaki możesz zgotować dziecku, to próbować zrobić z niego programistę. Całe życie przed komputerem bez czasu i chęci na życie.

  Dagrus GDagrus G4 miesięcy temu
  • Równie dobrze można powiedzieć, że pisarz całe życie siedzi z długopisem przed kartką papieru bez czasu i chęci na życie.

   CzekotCzekot3 miesięcy temu
 • Programowanie to w 90% czytanie, a nie pisanie kodu 😉

  zefiriuszzefiriusz4 miesięcy temu
 • Polaki Cebulaki co dali łapke w dół... beda się dzieci bawić drewnianymi klockami bo kurła tato tak miał i zobo jaka karjera we firma na wózku widłowym zrobił.... tyle ze złośliwości a materjał świetny:) pozdrawiam

  Marek KlabiszMarek Klabisz4 miesięcy temu
 • Chciałbym, żeby Pan Marcin wytłumaczył mi jak pomógł córce przenieść sprawczość z komputera na normalne życie. Jestem dokładnie w tej samej sytuacji, jestem dokładnie tym samym typem i próbuję to zrobić od jakiegoś czasu, choć jeszcze przed wysłuchaniem tej wypowiedzi, nie miałem tego tak ładnie ubranego w słowa. Choć już dawno określiłem te swoje mocne ciągoty, nie mogłem zlokalizować problemu, dlaczego tak chętnie spędzam długie godziny konkretnie na budowaniu czegoś w grach. Teraz zaczyna ta kwestia nabierać sensu.

  Tupac BonzoTupac Bonzo4 miesięcy temu
 • Prawda jest taka, że programowanie jest w Internecie (YT, reklamy) kreowane jako coś co łatwo się nauczysz i da ci dobre zarobki. Dla osoby nie siedzącej w tym to bardzo kuszący haczyk a w rzeczywistości wyglada to tak. Firmy softwerowe i pochodne zauwazyl tu dużą kasę, która wyciągają z bootcampow i wszelkich rodzajów kursów. Dam sobie rękę uciąć, że nie nauczą ulamka tego co spotka cię w normalnej firmie. To samo znajdziesz w necie. Rekrutacja na juniora to szansa 1:100-400? Powodzenia. Chcesz robić stronki internetowe? No to radzę to przemyśleć. Proste strony czy sklepy są coraz bardziej tworzone automatycznie, kreatory, strony na abonament. Jak chcesz trochę poprogramowac to licz się z tym, że będziesz musiał wymyślać czasem bardzo skomplikowana logikę, której nie nauczysz się z pseudokursu. Ja już w tym siedzę kilka lat, a jak widzę ogłoszenie 4500k faktura z wymaganiami na mida co najmniej to mi ręce opadają. Moim zdaniem chętnych jest zbyt dużo i pozwalają sobie łowić programistów za smieciowa kasę. Rynek programowanie jest coraz mniej atrakcyjny. A Jak ktoś pyta o zrobienie stronki czy sklepu to dostaje dziesiątki ofert, wiec coraz bardziej trzeba się przepychac o klienta, ze o stawce już nie wspomnę. Ale to tylko moja opinia 😉

  J4si3kJ4si3k4 miesięcy temu
  • Żadne profesjonalne rozwiązania webowe nie są tworzone automatycznie. Zamiast pisać strony na zlecenie, pomyśl o pisaniu rozszerzeń pod obecne na rynku rozwiązania. Jak napiszesz to profesjonalnie i spełnisz tym zapotrzebowanie, to będzie to wisieć i zarabiać. W bardziej złożonych systemach (jak np. zaawansowane sklepy) dojdzie problem utrzymania kodu, ale cóż - coś za coś. Jak jakiś system ma np. globalne pokrycie w setkach tysięcy działających biznesów, to naprawdę można trafić w 10-tkę takim rozszerzeniem. Natomiast rynek takiego podstawowego freelancingu webowego (napisz mi stronkę) w istocie jest psuty, szczególnie że w Polsce panuje mentalność: byle taniej. I potem amatorzy zbierają oferty (a że napiszą nieutrzymywalny spaghetti kod, tego zleceniodawca nie jest najczęściej w stanie ocenić), a jak nie ukończą bodajże 25 roku życia to w dodatku, dzięki naszemu bezmyślnemu rzadowi, który nigdy nie rozumie konsekwencji tego co wprowadza, nie placą ZUS-u. To nie ma większego sensu, chyba że aby coś sobie dorobić czasem.

   Pickett's ChargePickett's Charge3 miesięcy temu
 • Z programowaniem w szkole problem jest taki, że jest traktowane jak każdy inny przedmiot czyli ze znikomym powiązaniem z praktyką dnia codziennego. Zamiast realizować tę cholerną podstawę programową temat po temacie, znacznie lepiej byłoby użyć informatyki jako elementu wspomagającego rozwiązanie problemów w innych miejscach. Na zasadzie realizacji mniejszych lub większych projektów. Nawet wspólnie bez ocen, a raczej z dbałością by w ogóle projekt zadziałał i robił coś czego choć trochę potrzebujemy. Najlepiej w zespole. Nawet jeśli zespół jest nierównomierny w kontekście predyspozycji do rozumienia zagadanień związanych z IT, to rolą tych lepszych powinno być tłumaczenie tym słabszym. Tak dzisiaj pracują sprawnie działające firmy. Traktowanie informatyki można ekstrapolować na inne przedmioty, bo czymże jest biologia bez wyjścia do lasu i poznawania go namacalnie, technika bez użycia narzędzi w wyposażonym warsztacie, czy plastyka po której po 8 latach dziecko nie potrafi narysować w zasadzie niczego. System wymaga gruntownych zmian. One niestety szybko nie zajdą bo presja społeczna i samych nauczycieli nie jest wystarczająco duża. Takie eksperymenty w nauczaniu mogą sobie obecnie przeprowadzać jedynie placówki niepubliczne i coraz częściej to robią.

  dafimperatordafimperator4 miesięcy temu
  • Gdybym mial programowanie w szkole to pewnie nigdy nie zostalbym programista. W moim przypadku trafialem tylko na zniechecaczy a nie nauczycieli.

   Patryk KarpińskiPatryk KarpińskiMiesiąc temu
 • Przymusowe programowanie ( indoktrynacja) dzieci od najmłodszych lat! Hodowla w budach niewolników! Tępych, bezmyślnych, nie zadających pytań, nie podważających autorytetów, posłusznie wykonujących polecenia!

  dobro sławdobro sław4 miesięcy temu
 • "Lekcje informatyki nie wyglądają do końca tak jak byśmy sobie wymarzyli"?! Lekcje informatyki w szkole podstawowej nie istnieją!

  Filip MatrasFilip Matras4 miesięcy temu
  • Proszę nie uogólniać. Różnie to bywa. Ja robię co mogę, aby czegoś na informatyce nauczyć, ale dużo więcej możnaby się nauczyć gdyby informatyka była traktowana poważnie przez dzieci i rodziców. Obecnie to przedmiot ciągle nieważny. Poza tym dzieci mają bardzo zróżnicowane zdolności i dobry uczeń nudzi się na lekcji, a słaby i tak nie nadąża. Proszę pouczyć w takich warunkach to porozmawiamy. Pozdrawiam

   Maciej S.Maciej S.4 miesięcy temu
 • Moje pytanie jest do Iwona Brzozka- Zlotnicka : Czy informujecierodzicow dzieci - SZCZEGOLOWO, co wpajacie ich dzieciom na zajeciach ?

  Agapi DoraAgapi Dora4 miesięcy temu
  • W jakim sensie? Boi się Pani o to czy nie dowiedzą się często złego lub niebezpiecznego na lekcjach programowania?

   Miłosz WiśniewskiMiłosz Wiśniewski17 dni temu
 • Min 4:59 no i ciekawe co WPROGRAMOWUJA WASZYM DZIECIOM JUZ W PRZEDSZKOLU ? Tu jest sygnal dla mlodych rodzicow, zeby INTERESOWAC SIE, CO WPROGRAMOWUJA TWOJEMU DZIECKU W PRZEDSZKOLU ?

  Agapi DoraAgapi Dora4 miesięcy temu
 • Ludzie, dajcie spokój. Niechże dzieci ogarną nocnik w wieku 3 lat to będzie super. Niech z nimi ktoś pójdzie do parku i pokaże kasztany....

  BasiaBasia4 miesięcy temu
  • @Marek Klabisz niechby było jedno i drugie, ale czterolatek skarżący się, że przez tatę tylko głupoty na YouTubie ogląda... I niechby oprócz wodzenia paluszkiem umieli trzymać kredkę i łyżkę... Odrealnione gadki, bo to tak jak przedszkole nie zmaga się z koronawirusem lecz wszami i owsikami

   BasiaBasia4 miesięcy temu
  • Kiedys kasztany teraz komputer...

   Marek KlabiszMarek Klabisz4 miesięcy temu
 • Świetna dyskusja.

  Grzegorz GoorrGrzegorz Goorr4 miesięcy temu
 • Zasadne pytanie i bardziej właściwe i życiowo: Dlaczego warto uczyć dzieci bycia lekarzem ewentualnie prawnikiem a jak dobrze pójdzie urzędnikiem ? Wiem ,że nie każdy ma zostać informatykiem tylko tak ogólnie w szkole popatrzeć,ale każdy musi znać prawo ,każdy powinien umieć kogoś zszyć ;0 ,a urzędnik to w sumie nie wiem co powinien,trzeba spytać Trzaskowskiego.

  Mariusz DzieszMariusz Dziesz4 miesięcy temu
 • Nie wiem czy dzieci trzeba "uczyć" programowania. Może wystarczy coś pokazać i czymś zainteresować. Chodzi o dotarcie do dzieciaków, które nie wiedzą, że coś takiego by im się w ogóle podobało. Jeśli zobaczą, że to coś dla nich fajnego, to dalej poradzą sobie same. Systemowe uczenie jakoś nieodparcie kojarzy mi się ze zniechęcaniem... Mnie nikt programowania nie uczył, to było dla mnie odkrywanie i sprawianie, że coś fajnego się wydarzy (komputer coś zrobi). Za to byłoby super gdyby w pobliżu był ktoś kto może w razie czego służyć radą bądź coś wytłumaczyć, ale tylko jeśli młody programista (lub programistka) tego potrzebuje i sam o taką pomoc prosi.

  yavnrhyavnrh4 miesięcy temu
  • Trafiłeś w sedno sprawy. Moim zdaniem rolą szkoły jest wygenerowanie bodźców, które spowodują, że dziecko zaciekawi sie jakimś zagadnieniem na tyle, że samo zacznie sie rozwijać w tym kierunku. Niestety obecna strategia MENu nie ma z takim podejściem nic wspólnego.

   dafimperatordafimperator4 miesięcy temu
 • Kodowanie jest nie dla humanistów? Kiedy chodziłam do szkoły, uczyliśmy się pisać rozprawkę (VII-VIII kl.): teza, argumenty, plan. Dopiero potem pisaliśmy pracę. Dziś nie widzę, żeby moje dzieci uczyły się porządkować myśli w taki usystematyzowany sposób. Zresztą, wypowiadanie się w sposób spójny, uporządkowany i logiczny nie jest raczej powszechną umiejętnością.

  Anna GajewskaAnna Gajewska4 miesięcy temu
  • @esmarcin Zastosowanie algorytmu. Korzystając z ramowego algorytmu (=ogólny plan rozprawki), wypełniamy go bardziej szczegółowymi elementami (= konkretna teza, argumenty i ich układ, wnioski). Dopiero wg tego planu piszemy pracę. Dobrze napisany program (= zwłaszcza przemyślany układ argumentów wg przyjętych zasad: chronologicznie, przyczynowo-skutkowo, wg ważności) prowadzi do powstania pożądanego efektu: pracy spójnej, przekonującej do przyjętej tezy.

   Anna GajewskaAnna Gajewska4 miesięcy temu
  • Hmm a co ma pisanie rozprawki do programowania?

   esmarcinesmarcin4 miesięcy temu
 • żenada. uczenie 10-cio latka programowania to takie same znęcanie jak wysyłanie 10-cio latka na siłownie. moim zdaniem jest zaszczepienie 2,3-5 latka zajawek u dziecka(sportu, grania na instrumencie, itd) i w wieku nastoletnim powinien sam sobie wybrać co chce w życiu robić. Uczenie na siłę programowania wg mnie świadczy słabo o rodzicach, bo ok, programiści dobrze zarabiają, i rodzice chce se to wynagrodzić, 'zróbmy z dziecka maszynke do zarabiania pieniędzy)

  Kamil ŻabierekKamil Żabierek4 miesięcy temu
  • Była o tym mowa w nagranym materiale, choć może należy te argumenty bardziej podkreślić, a nawet rozwinąć. Przede wszystkim chodzi o pewne podstawy, a nie o zaawansowane projekty dla wszystkich, bo tylko niewielu będzie się tym zajmować zawodowo. Ale, po pierwsze, przez proste kodowanie jakiegoś procesu dziecko lepiej rozumie, na czym polega funkcjonowanie i komunikacja z maszynami, które działają według algorytmu, a nie np. intuicji. A nasza codzienność w coraz większym stopniu polega na interakcjach z urządzeniami kierowanymi przez programy. Nie rozumiejąc ich, stajemy się bezbronni wobec najdrobniejszej usterki. Po drugie, umiejętność porządkowania zadań (wg ważności, rodzaju, ciągów przyczynowo- skutkowych), naturalny element programowania, uczy porządkowania myśli, efektywnego zarządzania zasobami, dostrzegania zależności itd. A to już umiejętności uniwersalne, przydatne w dowolnej dziedzinie.

   Anna GajewskaAnna Gajewska4 miesięcy temu
 • Programowanie nie jest proste! Pisze to 10-letni programista Ruby, RoR, JS i React bardzo dobrze mówiący po angielsku który zaczynał za dziecka od Turbo Pascala!

  ZiemowitZiemowit4 miesięcy temu
  • @Miłosz Wiśniewski No właśnie jaja se z gościa robiłem, bo zabrzmiało jakby był w wieku 10 lat, a miał pewnie na myśli 10-letni staż :)

   dafimperatordafimperator17 dni temu
  • @dafimperator wiesz, kiedy programujesz dłuższy czas to nie będziesz wypisywał w komentarzu na yt wszystkich technologi które znasz...

   Miłosz WiśniewskiMiłosz Wiśniewski17 dni temu
  • @Wojciech Ba ,potrafiłem kamień połknąć

   Mariusz DzieszMariusz Dziesz4 miesięcy temu
  • @Mariusz Dziesz ja w tym wieku jadłem błoto

   WojciechWojciech4 miesięcy temu
  • @Patrick Stick masz całe 3 lata :) ?

   Mariusz DzieszMariusz Dziesz4 miesięcy temu
 • Programowanie? To proste! - nie jest to prosta profesja. Inaczej to jest rodzaj tłumacza który tłumaczy problem(y) realnego świata na abstrakcyjne modele opisane kodem zrozumiałym przez kompilator jezyka X który dalej tłumaczy to na kod maszynowy(10100101...) zrozumiały dla procesora.

  Piotr ZPiotr Z4 miesięcy temu
  • @Piotr Z Ale maszynowego nie będą sie uczyć

   Mariusz DzieszMariusz Dziesz4 miesięcy temu
  • @Mariusz Dziesz komputer zna jeden jezyk i nie jest to Rosyjski, Chinski czy Angielski jest 100010101010110

   Piotr ZPiotr Z4 miesięcy temu
  • W CCCP psiali programy po rosyjsku mieli swoje wynalazki i kto wie moze za 20 lat będą po chińsku

   Mariusz DzieszMariusz Dziesz4 miesięcy temu
 • programowanie pralki automatycznej, to już każda gospodyni domowa ogarnia, mówiąc takim językiem młodzieżowym :)

  Piotr ZPiotr Z4 miesięcy temu
 • Fajny materiał ale odnoszę (możliwe że błędne) wrażenie że nikt uczestniczący w tej rozmowie nie programuje na "profesjonalnym" poziomie

  VetenVeten4 miesięcy temu
  • Może dlatego mam wrażenie, że nie przedstawiono przekonujących argumentów za tym, że warto zainteresować dzieci programowaniem. Wszyscy bardzo mili, fajnie się im przytakuje sobie na wzajem, używa DUŻYCH słów, ale rzeczowych, przekonujących argumentów brak. Jedynie ogólniki, w stylu "Programowanie uczy myślenia". Miałem wrażenie, że oglądam grupę "influencerów", którym zapłacono za promocje czegoś. To tylko taka moja obserwacja.

   WMTeWuWMTeWu4 miesięcy temu
  • hehe, dokladnie to samo wrazenie mam, szkoda ze nie bylo osoby ktora naprawde w tym siedzi od lat i wiele juz widziala na wlasne oczy

   cyfrowymuzacyfrowymuza4 miesięcy temu
 • Dla programowania w szkole stanowcze nie. Chyba że w technikum albo w oddzielnych zajęciach tak jak matma czy polski

  VetenVeten4 miesięcy temu
  • programowanie w zeszycie, to jest to

   WojciechWojciech4 miesięcy temu
 • Mój pierwszy program na którym zarobiłem? W BASIC’u na Spectrum, czyli bajki pionierów w futrzanych czapach na głowach. „Wyliczenie podatku dochodowego od osoby fizycznej.” AD’83. Informatyzujemy administrację państwową w Centrum Podyplomowego Kształcenia Pracowników Administracji Państwowej. Kupili 4 szt. ZX Spectrum, drukarkę na srajtaśmę, należało uzasadnić wydatek na postęp technologiczny. „Maciek?” Napisałem symulację wyliczenia podatku dochodowego od osoby fizycznej. Taki PIT-37 z załącznikami na dzieci. Z wszystkimi dostępnymi AD’83 opcjami. W wersji ćwiczebnej program chodzi. Czas na kolaudację, a tu ocena praktyków. Kurs „G”, pracownicy skarbówki. Świeżo po obligatoryjnym stażu studenckim w aparacie nie musiałem się obawiać. Skupiliśmy się na meritum... „Panie Maćku! To rzeczywiście działa! Sprawdziłam na kalkulatorze i to samo mi wychodzi! A nie dałoby się tego postawić choćby jako punkt konsultacyjny?” Łezka się w oku kręci 😢 Nostalgia za czasami, gdy przepisy podatkowe były tak proste, że dało się je streścić w BASIC’u na ZX Spectrum. W 48 KB.😢

  Maciej TomkiewiczMaciej Tomkiewicz4 miesięcy temu
  • 😂

   Anna GajewskaAnna Gajewska4 miesięcy temu
 • Różnica między kodowaniem a programowaniem jest banalna! Po prostu kodowanie, to pisanie kodu. A programowanie, to pisanie programu. Więc już na wstępie warto się zastanowić czy piszesz kod czy piszesz program! :-)

  Aztekium BotAztekium Bot4 miesięcy temu
  • @Aztekium Bot po co mnożyć byty?

   Piotr ZPiotr Z4 miesięcy temu
  • @Piotr Z To wtedy jesteś zarówno programistą jak i koderem. :-)

   Aztekium BotAztekium Bot4 miesięcy temu
  • można po prostu napisać kod programu?

   Piotr ZPiotr Z4 miesięcy temu
 • ekspertka wie lepiej - no cóż, kodowanie czy programowanie - zapytajmy sie kogos kto faktycznie zajmuje sie koderka, a wiec jest programista (celowo tak to napisalem, bo to jest to samo) i powie, ze nie ma roznicy, czy on koduje czy programuje to wykonuje dokladnie ta sama czynnosc, pisze kod. Pisze kod na podstawie wytycznych, ktore wczesniej otrzymal albo sobie sam wykoncypował.

  cyfrowymuzacyfrowymuza4 miesięcy temu
  • to chyba jak z pisaniem i pisaniem

   WojciechWojciech4 miesięcy temu
 • Proste, ale nie dla idiotów, czyli mniej niż 10% społeczeństwa ;-). W innym przypadku zbyt trudne.

  Pan HuraganPan Huragan4 miesięcy temu
 • Programista to fajny zawód, bo do jego wykonywania nie trzeba żadnych szkół, świadectw i dyplomów. A nawet jeżeli ktoś takie ma, to może je w zasadzie wyrzucić do śmietnika. Chyba najszybciej weryfikowalna wiedza, nawet przez telefon. A jak mają wątpliwości, to każą napisać kilka linijek kodu. Zawód nie dla bajkopisarzy raczej. :-)

  Aztekium BotAztekium Bot4 miesięcy temu
 • Znam ludzi którzy kodują zawodowo i nie da się z nimi porozmawiać na inny temat jak kodowanie lub informatyka hardware software itp. Ich życie zostało uproszczone względem czasu który jest potrzebny na kodowanie, nie można porozmawiać o serialu, kinie, książce teatrze nawet kawału opowiedziec, z reguły stają się lub są introwertykami i unikają kontaktów nawet z przyjaciółmi. Stają się asertywni, oraz bardzo trudni w małżeństwie. Przez to że większość dobrych programistów jest zawiązanych kontraktem pracują ponad miarę bo faktycznie łatwe to nie jest. Zastanówmy się jak bardzo chcemy tracić życie na "mrówczy żywot" który niszczy nasza ludzka stronę . Oczywiście ktoś powie ze to zależy od człowieka, ale potem taki tryb pracy wciąga jak narkotyk i niektórym ciężko zmienić myślenie. Pozdrawiam

  Andrzej SzelągAndrzej Szeląg4 miesięcy temu
  • @Andrzej Szeląg "XD"

   Miłosz WiśniewskiMiłosz Wiśniewski17 dni temu
  • @Lyczek Polecam wybrać czerwona pigułke ( red pill).

   Andrzej SzelągAndrzej Szeląg4 miesięcy temu
  • co

   goatomgoatom4 miesięcy temu
  • Większej bzdury nie słyszałem.

   LyczekLyczek4 miesięcy temu
  • Całkowicie się z tym stwierdzeniem nie zgodzę. Mam mnóstwo znajomych, którzy pracują jako programiści i nie brakuje im życia towarzyskiego, można z nimi pogadać o wielu innych ciekawych tematach, które nie są nawet w najmniejszym stopniu związane z pracą, którą wykonują. To najzwyczajniej uklepany stereotyp dotyczący w realiach jednostek, którzy rzucają się innym w oczy, bo inni chcą tak postrzegać programistów oraz informatyków. Jasne, że jest to dziedzina, która wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy i nie jest to praca dla kogoś, kto chce się "nauczyć" raz zawodu i wykonywać go do emerytury. Aby utrzymać się w branży trzeba nadążać za postępem technologicznym, który w dzisiejszych czasach jest niebotycznie szybszy niż było to kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu. Nie jest to jednak praca, która zmienia ludzi w tak negatywny sposób w jaki to opisałeś. Ludzie, którzy są asertywni, trudni w małżeństwie i pozbawieni ludzkiej strony, jak to ciekawie określiłeś, byli, są i będą, niezależnie od wykonywanego zawodu. Wszystko sprowadza się do predyspozycji jednostki i jej charakteru. Pozdrawiam.

   MrSTRALLKERMrSTRALLKER4 miesięcy temu
 • Na swoim kanale też staram się zachęcić do programowania (cały pomysł na kanał wziął się z chęci zarażenia pasją do informatyki). W wolnym czasie przygotowałem cykl filmików: "programowanie dla nieprogramistow", w którym staram się wytłumaczyć podstawy programowania :-) Tak więc też dokładam swoją cegiełkę ;-)

  AjbiSOFT Jakub KwiatkowskiAjbiSOFT Jakub Kwiatkowski4 miesięcy temu
 • Programować każdy może, czasem trochę lepiej, czasem wcale. Po prostu, brakuje specjalistów w zawodzie, więc ludzie myślą, że jak się nauczą "programować" to od tak kokosy będą zarabiać. Nie, nie będą, liczą się tylko specjaliści. Do tego jeszcze dzieciakom wciskają jakieś układanie klocków co ni jak ma się do programowania, a w technikum uczą bardzo nie umiejętnie C++ którego raz trzeba bardzo dobrze znać aby go dobrze nauczyć, a taka osoba zarobi kilkadziesiąt razy więcej poza szkołą, więc w szkole jej nigdy nie zobaczycie oraz też taka osoba powie, że uczenie tego języka jako pierwszego jest lekko mówiąc pomysłem skazanym na nie powiedzeniem (osobiście piszę w tym języku od 7 lat)

  John TitorJohn Titor4 miesięcy temu
  • @John Titor z innymi jest inaczej?

   WojciechWojciech4 miesięcy temu
  • @insecuree Takiż to urok tego języka :)

   John TitorJohn Titor4 miesięcy temu
  • Rfł a to ciekawe powiem Ci

   zzzychu izzzychu i4 miesięcy temu
  • z c++ jest taki problem ze im więcej się go uczysz, tym bardziej sobie uświadamiasz ze nic nie umiesz

   insecureeinsecuree4 miesięcy temu
  • @Kateer John Titor ma tutaj absolutną rację, ale drobna sugestia - może zacznij od prostszego języka w wolnym czasie? Kiedy już go złapiesz, dużo łatwiej jest nauczyć się tych "kolczastych" elementów trudniejszych języków.

   Michał WesołyMichał Wesoły4 miesięcy temu
 • Skąd wzięła się ta idiotyczna powtarzana wszędzie bzdura że to jest proste. Już wysokie zarobki wskazują że mało jest ludzi którzy to jakimś cudem polubili i mają nerwy w tym pracować. Zasady pisania nie są oparte o jakieś logiczne prawa fizyki czy matmy tylko jak powiedział jeden z nielicznych który na studiach nie miał problemów z C czy tam C++ wzięte z du.. Te zabawy dla dzieci uczące niby programowania nie mają najmniejszego pokrycia z zasadami, funkcjami w takim dajmy na to java scripcie

  AdrianXAdrianX4 miesięcy temu
  • @Czekot Maszyna może działać według praw fizyki, ale w oprogramowaniu to ja już nie widzę w tym żadnych praw fizyki czy matematyki, które po przestudiowaniu wzorów da się zrozumieć. Tego nie ma nawet skąd się uczyć według działów jak w matmie, żadnych wzorów i schematów działania. Ktoś sobie kiedyś pomyślał te wszystkie komendy i już, nawet nie jest to zebrane nigdzie w całość, przynajmniej ja na taką książkę czy coś nie natrafiłem. Próba nauczenia się tego to gehenna dla kogoś kto tego nie polubi po pierwszych lekcjach

   AdrianXAdrianX3 miesięcy temu
  • Nie masz pojęcia o czym mówisz. C oddaje bardzo dobrze specyfikę maszyny. Maszyny, która bazuje na prawach fizyki. Patrząc na kod C jesteś w stanie domyślić się jaki kod maszynowy będzie wygenerowany

   CzekotCzekot3 miesięcy temu
  • @Veten i co z tego? Takie same dzieci uczysz języka polskiego, którego zasady są znacznie bardziej skomplikowane.

   Arkadiusz PajorArkadiusz Pajor4 miesięcy temu
  • @Arkadiusz Pajor pamiętaj mówimy tu o dzieciach które nie wiedzą co to jest mnożenie...

   VetenVeten4 miesięcy temu
  • @AdrianX Bo przeważnie ludzie którzy nie umieją nawet linijki w html mówią że programowanie, kodowanie jest łatwe tylko ich to akurat nie kręci. Ktoś kto nie uczył się tego choćby przez chwilę, bez względu na to jaki byłby to język, nie ma o tym zielonego pojęcia. A ci co nauczyli się podstaw html i css myślą że są hakerami na wysokim poziomie. A później zderzają się z php i klops. Jak kupiłem pierwszą książkę parę lat temu na temat php to okazało się, nie licząc spisu treści, że rozumiem co trzecie słowo. Uznałem wtedy, że bez nauczyciela nie ma szans i odpuściłem. Na początku wydawało mi się, jak wszystkim, że jestem taki mądry ale życie zweryfikowało i mimo, że nauczyłem się innych rzeczy i mógłbym niejednego zagiąć to nie strugam znawcy bo nie będę się ośmieszał.

   Papa SmurfPapa Smurf4 miesięcy temu
 • Przydatny materiał, przynajmniej dla osób które planują wybrać kierunek Technik Informatyk ;)

  xTritoxTrito4 miesięcy temu
  • @Barto technik programista też nie zawiele da i praktycznie na 100% bardzie uczył złych praktyk

   Miłosz WiśniewskiMiłosz Wiśniewski17 dni temu
  • @Barto Dorosłość i rynek pracy i tak weryfikuje "programistę". Trzeba sobie szczerze powiedzieć czy programowanie jest dla ciebie. Męka przed kodem nie przyniosą ani pieniędzy ani radości z życia. Ta decyzja jest naprawdę bardzo ważna. Przede wszystkim bez poświęcenia czasu w domu na naukę programowania jakakolwiek szkoła nie daje takiego samego efektu

   KateerKateer4 miesięcy temu
  • Jeżeli interesujesz się programowaniem to wybierz Technik Programista bo technik Informatyk to eeeee.... Polecam dowiedzieć się więcej na temat tego i tego.

   BartoBarto4 miesięcy temu
PLworld