Dzieci i młodzież a media społecznościowe | webinar / Akademia Cyfrowego Rodzica

22 wrz 2020
15 341 wyświetleń

Dzieciaki są obecne w mediach społecznościowych w zasadzie już od urodzenia. Na początku za sprawą rodziców, którzy dzielą się pierwszymi latami ich życia. Później stawiają kroki samodzielnie.
Czy tego chcemy, czy nie media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Dorosłym zastępują prasę i telewizję, dla nastolatków są platformą kontaktu z rówieśnikami i źródłem rozrywki.
Czy zastanawialiście się jak media społecznościowe wpływają na samopoczucie i zachowanie dziecka? Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić? Jak rozmawiać z dzieckiem o korzystaniu z social media? A może ich całkowicie zabronić?
👉 Na te i inne Wasze pytania odpowiemy podczas najbliższego webinaru z cyklu Akademii Cyfrowego Rodzica, organizowanej wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Akademia NASK, NASK oraz Nauka. To lubię.
⏰ Kiedy? 22 września we wtorek o godz. 20.
📲 Gdzie? Na Facebooku i Youtubie Nauka. To lubię.
Webinar poprowadzi go Tomasz Rożek, doświadczony dziennikarz, znany popularyzator nauki prowadzący programy w telewizji i radiu oraz swój autorski kanał „Nauka. To lubię”. Jest także ambasadorem naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Wspiera nas w tematach związanych z bezpieczeństwem w sieci.
Tomasz Rożek tym razem zaprosił do rozmowy Martę Witkowską - psycholog z Akademii NASK, ekspertkę zajmującą się profilaktyką, diagnozą i interwencją w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, prowadzącą szkolenia dla specjalistów w zakresie rozwoju i zagrożeń okresu adolescencji i funkcjonowania nastolatków w sieci.
Drugim gościem będzie dr Maciej Dębski, założyciel i prezes Fundacja Dbam o Mój Zasięg, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych.
Do zobaczenia! #AkademiaCyfrowegoRodzica #ePolakpotrafi #niezagubdzieckawsieci

Komentarze
 • Oglądając się doprowadzam do samorozwoju.

  20. new YT20. new YT3 miesięcy temu
 • Czasy bardzo się zmieniły... Mam 40 lat. W dzieciństwie, mając 10-13 lat czas spędzało się ze znajomymi na podwórku i w okolicy (często dalekiej). Rodzice nie mieli zielonego pojęcia gdzie jesteśmy i co robimy. Dzisiaj zeszłabym na zawał gdyby moja córka robiła to, co ja, np. zjeżdżanie na sankach z nasypu kolejowego, gdzie co 15 minut kursował pociąg. Wpadało się do domu jak po ogień, żeby zjeść kanapkę i, żeby przypadkiem rodzice nas w domu nie zatrzymali. Samodzielnie biegało się do sklepu i jeździło tramwajem do szkoły. Dzisiaj dzieci są pod super nadzorem. Zagrożenia się zmieniły, to prawda, ale uważam jednak, że mimo wszystko rodzice są obecnie nieporównywalnie bardziej świadomi i zainteresowani swoimi dziećmi, ich potrzebami i życiem wewnętrznym oraz próbują chronić je przed wszelkimi zagrożeniami.

  KoralKoral4 miesięcy temu
 • Dzięki za interesujący film

  Forneus 1Forneus 14 miesięcy temu
 • Kiedy cos nowego o tym czyms co się zwie covid19?

  Johnny BravoJohnny Bravo5 miesięcy temu
 • 46:12 Nieprawda. Ja szukałem jakiś czas temu archiwum bloga jaki prowadziłem ponad 10 lat temu i lipa. Nędzne kawałki się zachowały w jakiś archiwach internetowych. Z Facebookiem czy YT jeszcze gorzej - tego nic nie archiwizuje (nie dziwota) i dotarcie do rzeczy sprzed roku-dwóch jest niemożliwe, a co dopiero sprzed 15 lat.

  Przemysław Adam ŚmiejekPrzemysław Adam Śmiejek5 miesięcy temu
 • 35:15 Są różne szkoły. Ja np. palenie rzuciłem z dnia na dzień

  Przemysław Adam ŚmiejekPrzemysław Adam Śmiejek5 miesięcy temu
 • Nic sie nie dzieje do momentu, zaginiecia wiem czarny scenariusz,ale niechce mi sie pisac o wielu innych mniejszych rowniez niebezpiecznych problemach.

  Grzegorz JacekGrzegorz Jacek5 miesięcy temu
 • Szpieg.

  Grzegorz JacekGrzegorz Jacek5 miesięcy temu
 • to ja jestem jakiś dziwny :)) ja nie cierpię tych powiadomień , mam je wyłączone, nie scroluje itd korzystam biznesowo z SM i chętnie bym ograniczał więcej

  Firma Bez ProblemuFirma Bez Problemu5 miesięcy temu
 • 👍🏼👍🏼👍🏼

  Julia RoseJulia Rose5 miesięcy temu
 • Kto to beddzie oglądał przez godzine

  Czarna BluzaCzarna Bluza5 miesięcy temu
  • Grzegorz Jacek oho uwaga intelektualista detected

   Czarna BluzaCzarna Bluza5 miesięcy temu
  • Podoba mi sie twoje sprytne,inteligentne zmanipulowanie wziecia na siebie ciezaru wypowiedzi ze tobie sie nie podoba,ale zeby dotarlo do celu,spoczko I pozdrawiam.

   Grzegorz JacekGrzegorz Jacek5 miesięcy temu
 • 🎯 algo

  Patryk MnPatryk Mn5 miesięcy temu
 • Kom dla zasięgu jak zawsze

  Patryk MnPatryk Mn5 miesięcy temu
 • 👍 za przekaz

  Patryk MnPatryk Mn5 miesięcy temu
 • Nie jestem pewna, czy pokolenia dzisiejszych 40,50latków były tak doglądane przez rodziców, wielu z nas wychowywało podwórko. Może dlatego trzeba było wyrobić mechanizmy radzenia sobie i ostrożności? Czy te nastolatki nie są jakieś upupione zanadto? Jeszcze taka refleksja- dla młodziutkich osób mówienie o tym, że kiedyś będą mieć 30 lat i co powie ich pracodawca...30letniemu starcowi przecież będzie wszystko jedno, bo czy w ogóle ludzie tyle żyją?

  BasiaBasia5 miesięcy temu
 • unsub

  driver1pldriver1pl5 miesięcy temu
 • No to proszę listę aktywności poza komputerem przy których rodzic nie będzie "się czepiał" *czytaj lektury szkolne *pozmywaj naczynie *powtarzaj słówka z niemieckiego i angielskiego *graj wprawki na pianinie No fajne aktywności. No a na jakich aktywnościach wyidealizowany rodzic chciałby by dziecko się skupiało. A no ... właśnie *wycieczki plenerowe, muzea, filharmonie, teatry, Skąd na to czas? Zasadniczo to wygląda tak że spełnia się odwieczne marzenie każdego opiekuna. Dziecko widać, ale go nie słychać. Tak jak zwalano odpowiedzialność za wychowanie i edukacje na szkołę i nauczycieli. Tak teraz zwala się wszystko na internet. I jak mówię wszystko, to wszystko. Od pytań "Dlaczego ...", "Po co ...", " Jak to działa?" po "Nie rozumiem zadania z matematyki", "Co to jest mitoza, Minotaur, miesiączka?" Dzieciaki przestały pytać rodziców. Smutne. Należało by uczyć jak być rodzicem już w szkole średniej. Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Problemem są kadry i opór społeczny co do treści takich zajęć. I jeszcze pytanie co współczesny rodzic zrobił by gdyby jego dziecko wzorem filmu "Podróż za jeden uśmiech" chciało pojechać nad Bałtyk ... samodzielnie?

  KrzysztofKrzysztof5 miesięcy temu
 • Tematyka tego kanału zmieniła się diametralnie. Przykro mi to mówić ale zrewidowałem swoją decyzję dotyczącą subskrypcji. UNSUB.

  Jan NowakJan Nowak5 miesięcy temu
 • Właśnie. Jeśli tak dalej pójdzie, zastanowię się nad dalszą subskrypcją. Nie lepiej nowy kanał założyć?

  jabereszjaberesz5 miesięcy temu
 • Panie Tomku Prosze sprawdzic lampe UV na Covid

  Bobek HBobek H5 miesięcy temu
 • Pani Marto rodzice się marwia

  Bartek RabschBartek Rabsch5 miesięcy temu
 • Panie Tomku bardzo wartościowy i pomocny materiał. Dziękuję!

  Bartek RabschBartek Rabsch5 miesięcy temu
 • Mam wrażenie, że połowa kanału ostatnio to uświadamianie rodziców jak działa internet, trochę nuda

  Mike MikeMike Mike5 miesięcy temu
  • mniej „zorientowani” raczej nie wchodzą na ten kanał...

   vcg40vcg405 miesięcy temu
  • dla ludzi mniej zorientowanych bardzo ważna, Dla dzieci i (rodzicow) nuda :) trzeba to rozumiec

   LoczekLoczek5 miesięcy temu
 • Trzeba kontrolować.....

  TOMASZ CHOINATOMASZ CHOINA5 miesięcy temu
PLworld