Największe klimatyczne mity

15 lut 2021
80 788 wyświetleń

Wulkany są gorsze od człowieka, Grenlandia była zielona, a przez zamarznięty Bałtyk można było saniami dotrzeć do Szwecji. Lista klimatycznych mitów jest długa. Dzisiejszy film jest właśnie o nich.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
plworld.info
Jak działa klimat to cykl filmów poświęcony klimatowi. Partnerem cyklu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.
Źródła:
- essd.copernicus.org/articles/11/1783/2019/
- www.meteo.psu.edu/holocene/public_html/shared/articles/MannetalScience09.pdf#_blank
- skepticalscience.com/pages2k-confirms-hockey-stick.html
- www.chronmyklimat.pl/projekty/wiadomosci/219/karczmy-na-baltyku

Komentarze
 • Będąc na Islandii dwa lata temu, przewodnik opowiedział krótką anegdotę, iż Islandia i Grenlandia zamieniły się nazwami, by zmylić i odstraszyć potencjalnych wrogów i najeźdźców.

  Oscar NNOscar NN18 godzin temu
 • Czy przy twierdzeniu ze ocieplenie klimatu jest zwiazane z dzialaniem czlowieka jest wzieta pod uwagę aktywność slonca? Jest ona różna w różnych okresach. Jesli nie to odpuść se te naukowe badania.

  michalqn00michalqn00Dzień temu
  • @Nigrum Prodigium tak. Czy ślepe twierdzenie ze czlowiek przyczynia sie do ocieplenia bez uwzglednienia cykli słonecznych jest malo profesionalne.

   michalqn00michalqn0021 godzinę temu
  • Chwila chwila czy Pan właśnie sugeruje że słońce i jego aktywność przyczynia się do ocieplenia antropogenicznego?

   Nigrum ProdigiumNigrum Prodigium22 godzin temu
 • Jeśli chodzi o wulkany to wziął Pan pod uwagę wulkany położone na lądzie. Ale dwie trzecie powierzchni globu znajduje się pod wodą i jest tam znacznie więcej aktywnych wulkanów niż na lądzie.

  Artur TarnArtur TarnDzień temu
 • Lód na Grenlandii ma miliony lat... A najstarsze drzewo na świecie ma 9 tys. lat. Jakoś ten fakt naukowców nie dziwi.

  Jan MayenJan Mayen2 dni temu
 • Z kąd ma pan te wiadomości? 😅 na Grenlandii rosły palmy żyły dinozaury itd. Przecież to odkrycia dokonane przez profesjonalistów. Nie wie pan że co jakiś czas bieguny się przesuwają w inne nie miejsce? Więc kiedyś Grenlandia była w strefie cieplej a wręcz tropikalnej. Ech coś mi się wydaje że działa pan w interesie zielonych ekologów😂 jeszcze jedno klimat na ziemi się raz ociepla raz oziębia i jest to cykliczne i nie raz już się zmieniało w dziejach ziemi i żebyśmy zrobili kupę to i tak nic nie zdziałamy. Z przyrodą i cyklicznością zmian na naszej planecie jeszcze nikt nie wygrał.

  XyloXylo2 dni temu
  • @Nigrum Prodigium no właśnie proszę się douczyć i nie wierzyć w głupoty, które różni pseudo fachowcy od wszystkiego głoszą, ty już jesteś kolego wytresowany przez tv.

   XyloXylo22 godzin temu
  • Polecam pokłonić się jeszcze raz nad elementarną wiedzą z podstawówki :)

   Nigrum ProdigiumNigrum Prodigium22 godzin temu
  • Źródła masz w komentarzach.

   Krzysztof CieszyńskiKrzysztof Cieszyński2 dni temu
 • 1:10 50mln jednego wulkanu do 40mld całej produkcji ludzkości rocznie, całkiem uczciwe porównanie jak na ten kanał Ciekawa byłaby mapa z zaznaczonymi wszystkimi wulkanami na Ziemi, łącznie z podobno niezbadaną w całości powierzchnią wszystkich mórz i oceanów i policzenie z czegoś takiego emisji CO2, ale po co jak można rzucić, że jakiś jeden wulkan wydala mniej niż cała ludzkość. Też niezłe z tą Grenlandią, skąd nazwa, nie wiadomo, może kurdebele Eryk Rudy cały świat oszukał XD. Jak nie wiadomo to może lepiej nie tworzyć fantastyki. Nazwa Grunt-grunt / ziemia-ląd, też wydaje się nie mieć sensu, dlaczego to miałoby przejść "po prostu" w Zielony Ląd, skoro nie było tam nic, czy prawie nic zielonego? Ta bajka nie ma za bardzo sensu 4:00 teraz ocieplenie ma wymiar globalny, a nie lokalny: Lokalność: jak w Europie jest cieplej, a w Azji zimniej Globalność: jak w Europie jest zimniej, a w Azji cieplej Z tej mamy, o ile można wierzyć w dokładność pomiarów temperatury z X wieku do 0.1 stopnia i to jeszcze w oceanie, nic nie wynika, miejscami było cieplej, miejscami zimniej

  DrendronixDrendronix2 dni temu
 • Trzeba było od razu zbić argument, że należałoby znieść limity emisji związków siarki XD

  Dominik XDominik X2 dni temu
 • Zrób film o chemii: na czym polega wiązanie chemiczne, jak sobie wyobrazić wiązanie atomów, itp...

  NorbiNorbi2 dni temu
 • Zrób film o chemii: na czym polega wiązanie chemiczne, jak sobie wyobrazić wiązanie atomów, itp.

  NorbiNorbi2 dni temu
 • Zrób film o chemii: na czym polega wiązanie chemiczne, jak sobie wyobrazić wiązanie atomów, itp.

  NorbiNorbi2 dni temu
 • Niestety kolejny głos realizowany pod tezę o globalnym ociepleniu. W rzeczywistości mamy cykliczne lokalne ocieplenie - i oby trwało bo ciepło jest zbawienne dla ludzkości - 7,5 mld ludzi potrzebuje żywności. Kłopot w tym że to lokalne ocieplenie może zostać przerwane dużym cyklem czyli zlodowaceniem bo wlaśnie wypada nam ochłodzenie, które zakończy cywilizację. Cykli jest wiele i są związane z procesami kosmicznymi (np: aktywność Słońca, zmiana orbity Ziemii etc.) czy planetarnymi (dryft kontynentalny, zmiany w cyrkulacji prądów morskich) Warto raczej poszukać opisów np: zderzenia Indii z Euroazją w wyniku czego powstały Himalaje i zniknął ciepły ocean Tetydy. Skutkiem było oziębienie klimatu (epoka lodowcowa trwała 200 tys. lat) Wcześniej na Ziemii nie było biegunów zimna a na Antarktydzie mieliśmy las deszczowy. Niestety VLog jest po prostu nastawiony na bezkrytyczne środowisko i lajki potłuczonych zwolenników "globalnego ocieplenia". A wystarczyłaby analiza historii Ziemii aby zrozumieć jak dynamiczna jest natura i jak wielkie procesy są potrzebne do uruchomienia zmiany klimatu na Ziemii.

  Robert GrabowskiRobert Grabowski2 dni temu
 • No i extra, że Polska dużo siarki emituje. Chroni to cały glob przed jeszcze szybszym ociepleniem.

  massi massimassi massi2 dni temu
 • Temat ciekawy i lektor, który mówi normalnie, a nie klepie bla bla bla jednostajnym monotonnym głosem.

  Vicki WinchesterVicki Winchester2 dni temu
 • A co z wulkanami na dnie oceanów? Porównywanie dzisiejszych dokładnych danych z danymi z urządzeń, które są na każdym rogu z zapisami z ksiąg z czasów gdy nie liczni potrafili pisać a urządzeń nie było, jest raczej mało dokładne. Już nie wspomnę o badaniach gleby itd, które też nie są tak dokładne, żeby jednoznacznie stwierdzać, że mamy ocieplenie klimatu. Wiekowanie i inne podobne metody nie biorą pod uwagę czynników na całej planecie a tylko w jednym konkretnym miejscu z którego pochodzą próbki. W ten sposób możemy zawsze stwierdzić to co będziemy chcieli pokazać innym. Nie mówię, że zmian klimatycznych nie ma ale to chyba jednak wciąż za mało, żeby tak mówić. Biorąc pod uwagę to w jakim tempie naukowcy potwierdzają lub zaprzeczają wyniki badań czy to chorób, czy klimatu, czy wielu innych rzeczy raczej nie możemy być pewni, że jest tak jak mówią. Bezpieczniej jest przyjąć sformułowanie "Na tle obecnie nam znanych twierdzeń, dowodów, etc. możemy stwierdzić......ale to i tak jest jak wróżenie z fusów"

  Łukasz ŁaziukŁukasz Łaziuk3 dni temu
 • Polecam autorowi poniższy filmik . Nie, tam nic nie ma o klikacie ,nawet słowa!!!! Tam tylko ekonomia i nic więcej. Ale polecam, bo jest też mowa o roli nauki w życiu ludzi. Mam nadzieję że autor nie wiedział o tych zależnościach. i się zastanowi:) "Paradygmaty gospodarki cz. II - rozpasany kapitalizm i obóz pracy" Dr. Zbigniew Dylewski

  Zenek CzekaiZenek Czekai3 dni temu
 • Czy zawężenie analizy do kilku(nastu) setek lat ma jakieś uzasadnienie? Zgodnie z moim najlepszym rozumieniem, Ziemia od czasów PETM regularnie się ochładza i zmiany w konkretnym stuleciu mogą być uznane za nieistotne. Nie należy jednak zapominać, ilość gazów cieplarnianych uwalnianych przez człowieka obecnie kilkukrotnie przekracza to, co działo się w czasie PETM. Jeżeli mielibyśmy więc utrzymanie trendu przez kilkadziesiąt tysięcy lat, to możemy zbliżać się do ówczesnych temperatur. Natomiast na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie odwrócić trendu i Ziemia za "niedługo" (choć nie w tym tysiącleciu, ani następnym) będzie pokryta grubą warstwą lodu. Obecne ocieplenie klimatu tego nie zmieni, a może sprawić, że w międzyczasie zamiast korzystać z dobrego dla nas klimatu, będziemy musieli zmagać się z konsekwencjami najszybszego znanego nam ocieplenia. W kontekście karczm na Bałtyku, zawsze słyszałem o tym jako o anomalii, której wszyscy się dziwili, więc to kwestia pogody, a nie klimatu ("pies na smyczy"). Nie słyszałem też, żeby ktoś na poważnie brał, że te "karczmy" wyglądały jak karczmy na lądzie - raczej jeżeli dało się przejechać wozem przez morze, to dało się go też dostosować tak, żeby w pewnym momencie użyć go jako miejsca do zarabiania pieniędzy.

  Konrad ŁuszczKonrad Łuszcz4 dni temu
 • CO2 jest potrzebny przyrodzie więc nie panikować mi tak :()

  Walący BąkamiWalący Bąkami4 dni temu
 • Obliczono, że w wyniku spalania paliw kopalnych, do atmosfery dostaje się rocznie około 7-22 mld ton dwutlenku węgla (ok). Istotnie, w ciągu ostatniego półwiecza(od momentu stworzenia narzędzi badawczych) koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze wzrosła z 320 do 390 ppm. W okresach ciepłych ogromne ilości dwutlenku węgla przechodzą z oceanu do atmosfery(w dużym skrócie). Całkowita emisja dwutlenku węgla w wyniku spalania paliw to zaledwie 3-4% tego, co emituje sama Ziemia przez wulkany, gorące źródła i gejzery itd. To jest wiedza elementarna studentów (moja). A Pan mówi ... Lepsza wiedza poparta wynikami badań niż słuchanie bełkotu pseudo ekologów. Pozdrawiam.

  Mateusz BukowskiMateusz Bukowski4 dni temu
 • Opisane w kronikach podróże po lodzie z Polski do Szwecji i w odwrotnym kierunku są faktem wielokrotnie opisywanym przez kronikarzy, co potwierdzają naukowcy z PAN między innymi Prof. Marcin Węsławski lub Prof. Jan Piechura . Nikt nie mówi że cały Bałtyk zamarzał. By przejść po Bałtyku nie trzeba by cały zamarzał, wystarczą "korytarze". Tak jeździ się ciężarówkami w Kanadzie. Fakty się nie liczą ,liczy się z której strony kromka jest posmarowana:(.

  Zenek CzekaiZenek Czekai4 dni temu
 • Tak,to prawda Grenlandia była zielona i to kilka razy w bliskich nam czasach. Dzisiaj po tej zieleni nie ma śladu co świadczy że w przeszłości przynajmniej kilka razy musiało być cieplej niż dzisiaj.

  Zenek CzekaiZenek Czekai4 dni temu
 • 50 mil tylko jeden wulkan proszę Pana!!!! Na ziemi jest 54 czynnych wulkanów-wiki tak podaje.

  Zenek CzekaiZenek Czekai4 dni temu
 • chyba powinien zmienić nazwę kanału na "Dosrać folarzom. To lubię" . Na mapie Carta Marina, Olausa Magnusa z 1593 są zaznaczone karczmy na Bałtyku pomiędzy Pomorzem a Bornholmem(Szwecja) czyli można było dostać się do Szwecji. Map nie robiło się kiedyś na jeden rok więc jak lód i karczmy musiały być dość długo, żeby uwzględnić je na mapach. o tych karczmach wspominają też Kroniki Lubeckie. Na tej mapie też jest część Grenlandii. Nazwa Grutland na tej mapie znaczy Wielki ląd lub Wielki kraj co nie zmienia faku, że był zielony.

  ogrOgrogrOgr4 dni temu
 • Ale zagrożenie klimatyczne ze zniczy w zaduszki to prawda jest?

  SILVERCLOCK_MMSILVERCLOCK_MM4 dni temu
 • Jest gdzieś ten wyczekiwany odcinek o amantadynie ??

  Dariusz SienkiewiczDariusz Sienkiewicz4 dni temu
  • @Dariusz Sienkiewicz na zdrowie :)

   mmartyna155mmartyna1552 dni temu
  • @mmartyna155 bo nie mogłem znaleźć ... Dziękuje

   Dariusz SienkiewiczDariusz Sienkiewicz2 dni temu
  • Jest. 3 tygodnie temu dodany

   mmartyna155mmartyna1552 dni temu
 • Czy na Grenlandii nie występuje przypadkiem zorza polarna? Jeśli tak to może właśnie tu tkwi geneza nazwy tej wyspy?

  k2markok2marko5 dni temu
 • Teraz to mam dylemat. Słuchać filmiku z Internetu czy profesora na politechnice od historii ziemi i geologii, który co do GO i zawartych tu tez ma odwrotne zdanie i tak też naucza.

  LostAniolekLostAniolek5 dni temu
  • Ja głównie biorę informacje z NASA. Chyba najbardziej rzetelne źródło. Pozdrawiam.

   Krzysztof CieszyńskiKrzysztof Cieszyński3 dni temu
 • o bosze! ale jak to?! grenlandia nie była zielona a wojska szwedzkie nie szły przez zamarznięty bałtyk na polske?! korwin bredził 😮 niemożliwe

  Marcin Ł.Marcin Ł.5 dni temu
 • Panie Tomaszu ja z pytaniem odnośnie globalnego ocieplenia. Freeman Dyson jako jeden z pierwszych naukowców stanął na przeciw dotychczasowych poglądów na temat globalnego ocieplenia. Czy mógłby pan rozwinąć temat wspominając jeżeli jest taka możliwość o jego tezach ? Pozdrawiam

  AlberT IdzioLAlberT IdzioL5 dni temu
 • Można liczyć na film wyjaśniający jak działa Tokamak? Skąd bierze energię i jak zamienia się ją na prąd elektryczny? Bo Sci-Fun poszedł na emeryturę, a nikt inny na polskim YT tego tak nie wyjaśni :/

  starabrzydkababajagastarabrzydkababajaga5 dni temu
 • Popatrzcie sobie, co mi skreślił sieciowy cenzor w poście a zrozumiecie, że religia klimatyczna jest tak samo wiarą obowiązującą i zalecaną przez wielu opłaconych naganiaczy, tak jak szczepienie u picera. Stary

  Kazimierz MarkielKazimierz Markiel5 dni temu
 • Co do Grenlandii to Wikingowie dotarli tam w okresie cieplejszym i osadnictwo rozwinęło się i utrzymywało się dopóki Wikingowie byli w stanie w tamtejszym klimacie hodować bydło,(przywiezione ze starego kraju) co poza rybołówstwem było podstawą ich utrzymania w dwóch osadach. Kiedy klimat się oziębił , najpierw ustała ich komunikacja z Europą, a potem obie osady wymarły. Nie wykluczone były też konflikty zbrojne z Eskimosami, w których Wikingowie doświadczający głodu w wyniku deficytu drewna i braku żelaza im ulegli. Tymczasem Eskimosi, którzy bydła nie hodowali, ale byli lepiej przystosowani do klimatu zimnego, którym wystarczały do sporządzania swoich narzędzi i broni kości, skóry i ścięgna upolowanych zwierząt i drewno z brzegu morza - przetrwali na tej samej wyspie do dzisiaj . Co do twierdzenia o wzroście średniej temperatury Ziemi : dobrym parametrem do charakteryzowania szybkości wzrostu średniej temperatury Ziemi jest przyrost poziomu morza, który geolodzy mają już określony dość dokładnie. Z wykresu wynika, że poziom morza rośnie już od końca epoki lodowcowej ca od 10 000 lat- (a nie od rewolucji przemysłowej)- wtedy poziom wszechoceanu był ca 140 m poniżej obecnego i od tego czasu szybkość przyrostu poziomu morza zmalała a nie wzrosła. I ma ona bardzo spokojny , uśredniony przebieg, podczas kiedy wcześniej ( np. w młodszym driasie ) w dzisiejszej N Ameryce ten przebieg procesu przybierał bardzo dramatyczne formy. Nie ulega wątpliwości, że klimat u nas robi się suchszy , ale co do przyczyn procesu jest jeszcze wiele niewiadomych i dekretowanie, że to emisje CO2 spowodowane przemysłową działalnością człowieka są tu zdecydowaną przyczyną- uważam za nieuprawnione nadużycie .Przyrost wody wszechoceanu od czasu rewolucji przemysłowej nie przekr0czył 1 m. Bezkrytyczna wiara w medialną manipulację forsującą religię klimatyczną -dzisiaj spowodowała, że w Teksasie 5 milionów ludzi zostało pozbawionych energii elektrycznej , kiedy zamarzły ich wiatrowe elektrownie, i spalają własne meble i co tylko palnego mają aby nie zamarznąć na śmierć we własnym mieszkaniu. I już widać, że ta tendencja może się odwrócić w przebiegu kilku lat, jeżeli przyczyny zewnętrzne o tym zadecydują. Bo w długoterminowej perspektywie w 80% czasu był tu lodowiec a interglacjał stanowi tylko 20%. Tak że w tej kwestii zalecana jest zimna krew i ciepłe kalesony- zamiast ulegania panice wywoływanej z różnych powodów przez media. Stary

  Kazimierz MarkielKazimierz Markiel5 dni temu
 • Z tym Baltykiem to sie nie zgodze bo cos kojaze ze byl zamarzniety jak bylem maly.

  Tkin YnanzTkin Ynanz5 dni temu
  • @Kowalski Zapewne tak samo by sie posmiali ludzie z tego jak babcia mi opowiadala ze ruscy nacierajac z frontem i wyzwalajac nasz kraj od hitlerowcow pladrowali co popadnie.A moj dziadek czyscil piece z popiolu gdzie palono ludzi i byl popazony bo czyscili jak jeszcze w komorach bylo goraco poniewaz nastepna partia ludzi a wlasciwie zwlok juz czekala na kremacje.Moja babcia duzo widziala i wie co mowi a ze przez dlugie lata nikt o tym nie mowi lub nie mozna przeczytac w necie to nie nalezy sie z tego smiac.Zreszta oszukuja na kazdym kroku i przedstawiaja pewne sprawy tak jak im to pasuje i radze sobie z tego zdac sprawe.Przykladem tego jest david 19 wiec nie wiem z czego ty sie tu smiejesz.Robia z ciebie glupka odkad sie tylko urodziles a ty jeszcze w pelni z tego zadowolony jestes.Wspolczuje ci i milionom tobie podobnych nieswiadomych niewolnikow.

   Tkin YnanzTkin Ynanz2 dni temu
  • LOL

   KowalskiKowalski2 dni temu
 • No to mamy przepis na powstrzymanie globalnego ocieplenia - zwiększyć emisję siarki. Dziękuję, nobla wręczycie mi później 😆

  Konstantin KoulechovKonstantin Koulechov5 dni temu
 • Jeden wulkan emituje więcej CO2 niż emisja ziemskiego przemysłu w XIX wieku , kiedy wyprodukowano go najwięcej .Przez 100 lat wieku pary produkcja CO2 wyniosła ok. 1% emisji wulkanu St. Helen z 1980 roku . I nie zmieni tego faktu bredzenie żadnego "ekologa" ., nawet tak sympatycznego jak Pan "Nauka To Lubię" . Pozdrawiam zdrowy rozsądek .

  yukimann2000yukimann20005 dni temu
 • 50 milionów ton CO2 wyrzuca wulkan, a człowiek wyrzuca 40 miliardów CO2 - ale w oby przypadkach chodzi o dzień , ze w ciągu jednego dnia? czy w ciągu miesiąca? roku? jak to jest liczone?? bo w filmie Pan nic nie mówi .. powinno się to dodać.

  NataliaNatalia5 dni temu
 • 50 milionów ton CO2 wyrzuca wulkan, a człowiek wyrzuca 40 miliardów CO2 - ale w oby przypadkach chodzi o dzień , ze w ciągu jednego dnia? czy w ciągu miesiąca? roku? jak to jest liczone?? bo w filmie Pan nic nie mówi .. powinno się to dodać.

  NataliaNatalia5 dni temu
 • o matko, muzyka za głośna- głos za cicho ; ( da się coś zrobić z tym? w ostatnich filmach tez tak samo.. kiepsko sie zmienia ciągle głośność ..

  NataliaNatalia5 dni temu
 • Jak się zrobi ciepłej, to wszystko będzie rosło szybciej. Zaoszczędzimy też na opale. Jak wzrośnie CO-2, to też rośliny będą rosły lepiej. Jak będzie ciepłej, to woda będzie szybciej parowała i ta stopiona z lodowców wyparuje. Same korzyści! Oszczędności na opale. Szybciej rosnąca roślinność (lasy). A poziom wód w morzach się nie podniesie, bo odparuje. Ktoś powie, że żartuję, to ja odpowiem : A pan doktorek (na,, wszystkimsięznający"), to nie żartuje? W/g danych pomiarowych z okresu ostatnich 60-70 lat średni poziom CO-2 w atmosferze to okł. 0,2 do 0,3 % maks. (wraz z innymi gazami). A tak w ogóle, to jeszcze kilka (kilkanaście) tyś. lat temu na naszej planecie panował klimat cieplarniany! (na Grenlandii też) I co? Tak była źle?

  Dariusz DeptułaDariusz Deptuła5 dni temu
 • Widać i tutaj pojawiły się osobniki mające problem ze zrozumieniem różnicy między pogodą a klimatem i powielające spiskowe brednie z jakiś podejrzanych i pewnie sponsorowanych przez koncerny paliwowe stronek. Otóż mam parę pytań do takich osobników. Jaka jest różnica między pogodą a klimatem, jaki w Polsce mamy klimat i dlaczego tak się nazywa, dlaczego w karbonie w Polsce było gorąco? Jak poprawnie mierzymy temperaturę powietrza? Jeśli ktoś odpowie na te pytania to może ma jakieś tam pojęcie o klimatologii czy meteorologii i może coś w tym temacie napisać. Reszta powiela brednie z internetu nie mając zielonego pojęcia o temacie.

  Tomnord1515Tomnord15156 dni temu
  • +1

   Krzysztof CieszyńskiKrzysztof Cieszyński5 dni temu
 • Grenlandia to pierwotnie Kronlandia, wyspa Kronosa, który nie miał zbyt dobrej prasy... Zmiana Kron- na Groni- (później Grön-, co odpowiada ang. Green-) była rzeczywiście chwytem marketingowym: chodziło o skłonienie ludzi do osiedlenia się na nowo odkrytym (czy może raczej nowo skolonizowanym) lądzie.

  Grzegorz JagodzińskiGrzegorz Jagodziński6 dni temu
 • Hej Tomku, odnośnie ostatniego punktu, warto byłoby dodać że zanieczyszczenia siarki nie znikają z atmosfery w magiczny sposób tylko po prostu przenoszą się do gruntów i wód gruntowych. Ktoś może pomyśleć że żeby zapobiegać ocieplaniu klimatu trzeba wyemitować tyle tlenków siarki żeby osiągnąć taki jak opisany efekt

  Paweł KwapiszewskiPaweł Kwapiszewski6 dni temu
 • A ja tam w glodzia nie wierze

  Adam mAdam m6 dni temu
 • Wybrzeża Grenlandii są naprawdę zielone, tylko wnętrze jest skute lądem. Tam w ciepłej części roku jest jak na Falklandach...

  Gracjan TriglavGracjan Triglav6 dni temu
 • Wikingowie wymyślili propagandę.

  ArKa JurArKa Jur6 dni temu
 • Co tam że w Europie najostrzejsza zima od kilkunastu lat, co tam że w USA zima stulecia, bardzo niskie temperatury, 2m śniegu w Kalifornii, ważne że głupi propagandzista znowu może pierdzielić o jakimś ociepleniu.Żenujący typ.

  Prosument1Prosument16 dni temu
  • Taka "mala epoka lodowcowa".

   Wyslannik New World OrderWyslannik New World Order6 dni temu
 • Bardzo ciekawy odcinek, świetny montaż i muzyka! 👏

  Paweł D.Paweł D.7 dni temu
 • Puść pan ten film Chińczykom ,na pewno by się bardzo przejeli

  Zdzisław JabłońskiZdzisław Jabłoński7 dni temu
 • Dzień dobry. Bardzo lubię pana filmy i nie jednokrotnie otwierały mi oczy na pewne tematy, ale chciałbym żeby odniósł się pan do pewnych rzeczy: 1. Bieżący kryzys energetyczny w Szwecji kupującej brudny prąd z Polski, czy zamarznięty Texas ze swoimi nieruchomymi wiatrakami, czyli zagrożenia uzależnienia się od odnawialnych źródeł energii 2. Testy wybuchów jądrowych w stratosferze w latach 70' i 80' i ich możliwy wpływ na zmiany klimatyczne

  Norbertus 90Norbertus 907 dni temu
 • Muszę po tym filmie dużo rzeczy posprawdzać ponieważ z innymi przekazami spotykałem się od lat i nie sposób jest tak od razu się przestawić. Największy sprzeciw budzi we mnie stwierdzenie, że po roztopieniu Grenlandii poziom oceanów podniesie się o 7 metrów. Wielu naukowców wbijało ludziom do głów, że Grenlandia to przeważnie pływający lód, a lód powierzchniowy nie wpływa po rozpuszczeniu się na poziom wód. Zresztą to jakby się zgadzało bo sporo już z tego lodu zniknęło, a dużych różnic nie zanotowano.Trzeba też sprawdzić źródła historyczne bo pisano, że Szwedzi przeszli z armatami przez zamarznięty Bałtyk i dotarli aż do Częstochowy. Jeśli to nieprawda to czy dopłynęli statkami, czy może szli naokoło? Także z z wulkanami bardzo mi się nie zgadza. Czynnych wulkanów jest tysiące, duża większość z nich znajduje się pod wodą, która pokrywa pon 70% Ziemi. Robiono głębokie odwierty na Antarktydzie gdzie powietrze zawarte w bąbelkach powietrza i uwięzione w arktycznym, prehistorycznym lodzie zdradzało skład ówczesnej atmosfery. Okazało się, że stężenie dwutlenku węgla znacznie bardziej przekraczało ten poziom, który mamy obecnie. Zatem skąd on się wziął jak nie z wulkanów? Itd.

  andrzej kadlubowskiandrzej kadlubowski7 dni temu
 • byłem na Grenlandii, przelotem do Kandy, potwierdzam, nie ma tam żadnej palmy

  nowy5nowy57 dni temu
 • A czy wiemy co spowodowało epokę lodowcową? I jaki proces ją zakończył? Raczej nie ludzie 😉

  PERCIVALUSPERCIVALUS7 dni temu
 • globalne ocieplenie to głównie efekt aktywności słonecznej , wychodzimy z małej epoki lodowcowej , śr.temp. rośnie o,5 st C na 1oo lat , wpływ działalności człowieka jest marginalny

  KarpikKarpik7 dni temu
 • Bardzo ciekawy odcinek, czekamy na więcej :)

  CarLossCarLoss7 dni temu
 • Wikingowie gadali że ich ociulol Polacy slyneli z napadów na Szwecję i szli po lodzie

  Krystian PopandaKrystian Popanda7 dni temu
 • Wszystko bardzo pięknie, ze wszystkim się zgodzę, ale :) do tej pory wyemitowano setki miliardów może nawet biliony ton CO2 do atmosfery i co się takiego stało? nic się nie stało, lodowce topnieją, ale kilka tysięcy lat też topniały, nawet szybciej niż teraz :) ostatnio u mnie za oknem, było w nocy minus 12 stopni, teraz pada śnieg, jest zima i taka zima jak teraz była na terenie Polski dziesiątki, setki lat temu, za kilka dekad większość ropy i węgla zostanie przepalona, i zostaną tego dość małe ilości, no i co się zmieni? nic się nie zmieni dalej w Polsce będzie zima, będzie śnieg i będzie mróz.

  Książe FarmaKsiąże Farma7 dni temu
 • Będzie odcinek o alternatywnych metodach walki z globalnym ociepleniem, jakie proponuje geoinżynieria? Opcja Pinatubo, malowanie dróg na biało itp. Wydaje mi się, że ten temat także warto poruszyć w kwestii globalnego ocieplenia.

  SzymonSzymon7 dni temu
 • Panie kochany, ile wulkanów jest aktywnych codziennie? Prosze z łaski swojej wygoglac.

  Pee TeePee Tee7 dni temu
 • Masz niepełne dane.Sięgnij dalej niż do średniowiecza.

  Kazimierz KrawczykKazimierz Krawczyk7 dni temu
 • Fajny kanał dam suba :)

  RAPTOREK666RAPTOREK6667 dni temu
 • Ciekawe dlaczego topniej lodowiec na północnym biegu nie Marsa? Też przez działalność człowieka? :-)) W przeszłości Ziemi zlodowacenia i interglacjały zdarzały się wielokrotnie, gdy człowieka i jego zabawek nie było jeszcze nawet w planach. Teraz po prostu jesteśmy w kolejnym interglacjale. Na terenie Polski ostatnie zlodowacenie ustąpiło ok. 12 tys. lat temu, a to w ziemskiej skali czasu jakby 5 minut temu. Ile trwało ustępowanie lodowca? Do końca nie wiadomo. Co sprawiło, że lodowiec się cofnął? Też nie bardzo wiadomo. Warto poczytać też o Cyklach Milankowicia.

  Andrzej KubickiAndrzej Kubicki7 dni temu
  • Mars praktycznie nie ma atmosfery. Edit: Bardzo rozrzedzoną.

   Krzysztof CieszyńskiKrzysztof Cieszyński7 dni temu
 • Ktoś z Was układa sobie na biurku książki jak ten typ? (grzbietem od siebie?)

  Stanisław KlajnStanisław Klajn7 dni temu
  • A po co komu książki na biurku, poukładane jak na regale (grzbietami do siebie) 😂

   Dominik PietrasDominik Pietras3 dni temu
 • Nauka. To Ściema. Tak się powinien nazywać ten kanał. Ekologizm jest najbardziej szkodliwą ideologią ze wszystkich. Służy bowiem wprowadzaniu na świecie komunistycznych norm prawnych, tak żeby ludzie się nie buntowali, wszak pretekstem jest tutaj tzw. "dobro planety". Badania są dzisiaj finansowane przez megakorporacje, którym komunizm jest na rękę. Niby muszą płacić większe podatki, ale w zamian mogą zasypać ludzi toną pozwoleń, zezwoleń, atestów i licencji tak żeby dla przedstawicieli klasy średniej otwieranie działalności gospodarczej było niemożliwe. Nie jest tworzona więc nowa konkurencja, zabijana jest możliwość awansu społecznego, dochodzi do rozwarstwienia społeczeństwa, a to "elicie" jest na rękę. Dlatego w dążeniu do wprowadzenia komunizmu finansują badania mające straszyć ludzi "katastrofami klimatycznymi". A to wszystko to ściema. Nie ma żadnych dowodów na to że to działalność człowieka jest w jakikolwiek sposób związana z ocieplaniem się klimatu. Ale prawo jest zmieniane. Normy emisji są wprowadzane. Prawdziwych samochodów (tych z amerykańskimi V8) już w Europie nie kupimy. Dokonujesz manipulacji biednymi debilami, którzy za dekadę, góra dwie obudzą się w komunistycznym państwie właśnie dzięki takim jak ty.

  Mateusz KucharskiMateusz Kucharski7 dni temu
  • 👍👍👍👍👍😊👏

   Wyslannik New World OrderWyslannik New World Order6 dni temu
  • starasz się i walczysz o bycie najgłupszym komentującym pod tym filmem, czy wyszło ci przypadkiem?

   rob dobrob dob7 dni temu
 • Dlaczego Pan kłamie? Emisja wulkanów zmienia się w czasie i chyba słyszał Pan o Superwulkanach? Czy naukowiec może sobie wybrać dowolny okres czasu i stworzyć na jego podstawie uogólnienie? To jest co najmniej manipulacja. W historii planety ludzkość jest nieistotna. Faktycznie zatruwamy środowisko i jest to złe, ale zasoby ropy naftowej są szacowane na 25 lat, gazu ziemnego na 50 lat, a węgla kamiennego na 150 lat. Nawet jeżeli przyjmiemy, że zanieczyszczamy planetę od 1900 roku, to potrwa to do 2200 roku. Ile czasu trwały erupcje największych Superwulkanów? Cała Syberia to pozostałość erupcji trwającej milion lat. Nie sto, dwieście, trzysta czy tysiąc, tylko MILION lat. Zjawiska wulkaniczne są niebezpieczne. Jeżeli chce się Pan bawić w naukę, to może warto byłoby opisać zjawisko w dłuższym okresie czasu? Dla mnie wybuch Superwulkanu to katastrofa, a to co my robimy to sztuczna katastrofa o skali superwulkanu. Gdyby wybuchł superwulkan, to wszyscy modliliby się by przestał dymić. Jedyne co różni przemysł to, że nie musimy się modlić, bo sami możemy go zmienić. Możemy go zgasić. To jednak nie znaczy, że możemy lekceważyć siły natury.

  Andrzej BorowiakAndrzej Borowiak8 dni temu
 • Po zamarzniętym „Bałtyku” prawdopodobnie można było dojść do Danii, a konkretnie na Rugię, przez zatokę greiswaldzką. Tam jest płytko i spokojnie, a wyspa bywała Duńska, z tego co pamiętam.

  Gummy Bear alias Cov Test DummyGummy Bear alias Cov Test Dummy8 dni temu
 • 🎯 algo

  Patryk MnPatryk Mn8 dni temu
 • W 16 i 17-tym wieku brzeg Bałtyku zamarzał. 100 lat temu ludzi na ziemi było 5 razy mniej niż obecnie. Domniemuję, że 400 lat temu było nas jeszcze mniej . Jaki był wpływ człowieka i jego emisja CO2 na to, że brzeg morza przestał zamarzać ?

  Krzysztof MakowskiKrzysztof Makowski8 dni temu
 • Kom dla zasięgu

  Patryk MnPatryk Mn8 dni temu
 • 👍👍 za info

  Patryk MnPatryk Mn8 dni temu
 • Czekam na film o tym, co spowodowało cofnięcie się pokrywy lodowej z terytorium obecnej Polski i jaką rolę w tym miał człowiek i emitowany przez niego CO2. Jak topniejąca pokrywa lodowa wpłynęła na poziom Bałtyku ?

  Krzysztof MakowskiKrzysztof Makowski8 dni temu
  • Ale jaki poziom Bałtyku, kiedy tego przykrywała pokrywa lodowa?

   HermanKoszarekHermanKoszarek7 dni temu
 • Jeśli średnia temperatura wzrośnie o 2stopnie tak jak mówi "nauka" to co się stanie? W Warszawie będzie temperatura jak w czeskiej Pradze. Czy tam ktoś ginie od wysokiej temperatury? Na antarktydzie temperatura wzrośnie z -40 do -38. Czy wtedy coś się tam roztopi?

  daniel 123daniel 1238 dni temu
  • @Adam Izydorczyk no i co? Jakoś przez te 100lat ocieplania nic się nam nie stało. Nikt z tego powodu nie zginął. Świerki mają się doskonale. Rosną coraz lepiej, co w tym momencie obserwuję ze swojego okna. Obszary stepowe są jednymi z najlepszych do rozwoju rolnictwa (ukraina). W pierwszej kolejności "grozi nam" taki właśnie rodzaj stepu. Antarktyda jest kontynentem. Po roztopieniu lodów przy lądzie w pewnym momencie woda już dalej nie będzie dopływać. Wykształci się linia brzegowa. Oczywiście stanie się to za wiele może nawet setek lat. Ale w pewnym momencie woda dalej nie sięgnie. Zresztą jeśli woda "wpłynie" na obszar na którym jest średnio-38, czy nawet -28 to po prostu zamarznie. Takie są niezmienne prawa fizyki.

   daniel 123daniel 1236 dni temu
  • w Polsce już temperatura wzrosła o około 2 stopnie (temperatura w Warszawie jest średnio taka jak w Budapeszcie 100 lat temu), rozkład tej średniej nie jest równomierny na całym globie na nasze warunki pierwsze co się stanie to gatunki roślin które aktualnie żyją na naszych terenach będą wymierać (przykładowo taki świerk), generalnie w naszym położeniu będziemy powoli szli w kierunku warunków panujących na obszarach stepowych i tak, Antarktyda będzie rozmarzać bo jest obmywana przez prądy oceaniczne które niosą ze sobą coraz cieplejszą wodę, a jednocześnie opady tam są skrajnie niskie więc te lodowce nie maję się z czego regenerować

   Adam IzydorczykAdam Izydorczyk6 dni temu
 • Ciężko już słuchać tego kanału Kiedyś go lubiłem A teraz tylko propaganda

  rafgrzegrafgrzeg8 dni temu
 • O wulkanach słyszałem nie o dwutlenku węgla a o tlenkach siarki i pyłów. Co do klimatu. Nie jesteśmy w stanie popsuć ziemi.

  W SW S8 dni temu
 • Jak nie trudno się domyśleć mućki, czy w zasadzie bydło też mogło przyczynić się do emisji CO2 z odchodów, które wzrosło niewyobrażalnie, chętnie posłucham:)

  Sergiusz TarasiewiczSergiusz Tarasiewicz8 dni temu
 • Komentarz dla zasięgów.

  Krzysztof CieszyńskiKrzysztof Cieszyński8 dni temu
 • Najlepszy był Tusk, który przez lata twierdził, że globalne ocieplenie to mit. Gdy pojechał do Brukseli okazało się, że żeby tam robić karierę trzeba wyznawać wiarę w globalne ocieplenie. Sprytny Tusk jednego roku wiosną był gdzieś na kole podbiegunowym. I to wykorzystał do zmiany poglądów. Na konferencji prasowej ogłosił: "zobaczyłem na wlasne oczy topniejący lód na Grenladii, teraz wiem, że to prawda." Zobaczył wiosną topniejący lód i to go przekonało xD.

  Julia OleanskaJulia Oleanska8 dni temu
 • Ciekawe, czy uda odczytać się kiedyś informacje wprost z mózgu człowieka. Gdy dziadek ukradł bułkę na śniadanie, to jego syn też będzie kradł bułkę na śniadanie. To zdarzenie jest zapisane w mózgu. Gdy część mózgu jest uszkodzona, to można odzyskać informacje na nowo. Można na nowo odtworzyć uszkodzony mózg człowieka, np ze wspomnień z przeszłości i szczątkowych informacji zapisanych w odległych rejonach. I zapisać w mózgu na nowo. Lubię grzebać w ludzkiej psychice i przyglądać się co siedzi w głowie człowieka siedzącego przede mną w autobusie. Do ludzkiej psychiki można się łatwo włamać, ukraść tam coś namieszać i uciec. Nie wiem od kogo pobrać niedziałające części organizmu. Udało mi się przywrócić do funkcjonowania moje lewe oko, nieźle się nad tym nakombinowałem, trwało to 2 lata i moje oko działa. Powinna być jakaś Policja od włamań do mózgu, dużo ludzi traci przez to życie, niestety.

  a Little Catsa Little Cats8 dni temu
 • Do filmiku o eko-idiotyzmach dorzuciłbym jeszcze modne ostatnio "domki dla owadów", które udają "ekologię", choć w rzeczywistości sa najwyżej wątpliwą ozdobą posesji i parków w centrach wsi i miasteczek. Pisze "wątpliwą", bo miejsce owadów jest w ich środowisku naturalnym, a nie w sztucznych domkach. Ale być może nie przeszkadzały by mi one, gdyby nie to, że te domki są wykorzystywane, jako "bannery reklamowe". W mojej okolicy jeden przedsiębiorca, postawił takie domki dla owadów w miejscach takich, jak park, bulwar spacerowy, a także w pobliżu placu zabaw dla dzieci, oraz na mini plaży nad jeziorem. i nie byłoby to może złe, gdyby nie fakt, że na każdym z tych domków jest reklama jego przedsiębiorstwa. W istocie więc te domki służą mu za sprytne bannery reklamowe i stoją w miejscach, gdzie reklamy nie powinno być. Niestety, ludzie dali sobie wmówić, ze te domki, to jakiś rodzaj "ekologii".

  Pogoda na przygodęPogoda na przygodę8 dni temu
 • Najgorzej jak historię nazywamy mitami. Grenlandia była na południu porośnięta drzewami. Owszem była to brzezina , a ciepło że hodowano bydło i zbierano owies. W tym czasie w Polsce handlarz ze zgrozą donosił o szkle na kałużach. O zaspach nie pisał.

  Ggnago GnagomaGgnago Gnagoma8 dni temu
  • Ale karłowate drzewa na południu Grenlandii to są i dzisiaj.

   HermanKoszarekHermanKoszarek7 dni temu
 • Skąd się wzięło te 40 miliardów ton dwutlenku węgla? Szczyt konsumpcji był zdaje się w 2013 roku i wynosił 8 miliardów to węgla - dołóżmy drugie tyle ropy naftowej i trzecie tyle gazu... to nadal 24 miliardy ton! (A przecież nie wszystko jest spalane, spora część to przetwórstwo, i oczywiście nie cała masa węgla 'idzie" w komin), no dobrze jest jeszcze hodowla - ale jakoś mi się nie chce wierzyć w 16 miliardów ton wydalonych przez bydło, trzodę i... nas!

  Maciej BeskidnickMaciej Beskidnick8 dni temu
 • A może słowo wyjaśnienia o małej epoce lodowcowej - ???

  Konrad MajsterSzefKonrad MajsterSzef8 dni temu
  • Mala epoka lodowcowa to było wydarzenie lokalne. Globalny spadek temperatury był w granicach 0,1-0,2 stopnia.

   KowalskiKowalski2 dni temu
 • warto zajrzeć tutaj TY BaldTV

  Konrad MajsterSzefKonrad MajsterSzef8 dni temu
 • Ja słyszałem że oceny i morza generują 98 % CO2 . Czy to też mit ?

  Kacper AdamczykKacper Adamczyk8 dni temu
  • Emisje CO2 pochodzenia naturalnego się wyrównują z tym co jest pochłaniane. Wszelkie zmiany w poziomie CO2 trwają całe tysiąclecia i ogólnie są bardzo powolne. To dodatkowe emisje spowodowane naszą działalnością są problemem, natura nie jest w stanie ich w całości pochłonąć co powoduje szybki przyrost CO2 w atmosferze który to powoduje szybkie (z perspektywy naturalnych zmian klimatycznych) ocieplenie.

   ArctosikArctosik5 dni temu
 • Mam pytanie, czy spadek emisji gazów cieplarnianych spowodowany przez pandemię mógł się przyczynić do zmiany temperatury atmosfery? Czy jest on raczej zbyt mały lub ciężko to stwierdzić ze względu na krótki okres czasu?

  Karol KorzeniowskiKarol Korzeniowski8 dni temu
 • A co z linią brzegową w Średniowieczu? W Bergen na przykład ponad połowa obecnego centrum była pod wodą. Co w takim razie spowodowało tak wysoki stan wód w morzach i oceanach?

  Kristoff Bjørn SimonKristoff Bjørn Simon8 dni temu
 • Profesorze jak ma się statystyka średniowieczna do dzisiejszej?? Tracimy troszkę na wiarygodności. Statystyka to statystyka, zawsze się uczymy i poprawiamy statystyki o dodatkowe , czasami kluczowe dane. Troszkę słabo. Nadal słucham z otwartą gymbą ale statystyka jest nie ubłagana. Od kiedy rejestrujemy pogodę na słońcu. Od tego momentu możemy statystyki temperatury na ziemi z pogodą na słońcu kompilować i prubować zrozumieć choć to jest najdziwniejsze. " Najdziwniejsze jest to: że można cokolwiek zrozumieć". Pozdro 3m się

  Tomasz GórskiTomasz Górski8 dni temu
 • Dobra, już ten marketing jest nudny. Wszyscy już wiedzą że się klimat ociepla. Widać to doskonale po tym że za prąd i za mięso musimy coraz drożej płacić. Bardziej by mnie zaciekawiło kto na tym globalnym ociepleniu zarabia?

  Zbig PZbig P8 dni temu
  • @Arctosik Myślę że to ty raczej siejesz fake newsy, chyba że podasz jakiś link potwierdzający przynajmniej jedną informację od ciebie.

   Zbig PZbig P5 dni temu
  • @Natalia no to nie zrozumieliśmy się. Ja nie jestem denialistą klimatycznym i wiem, że ocieplenie tworzy ludzka działalność. Bo zrozumiałem, że zarzucasz mi coś odwrotnego. A pisząc o tej grze na emocjach, mam rację i przekazałem prawdę. Bo tacy zarabiają najwięcej. I to fakt.

   rob dobrob dob5 dni temu
  • Wiem kto ma dużo hajsu i traci na prawdziwi globalnym ociepleniu przez co próbuje podkopać wiarygodność badań i sieje fake newsy. Taki hint: jedne z najbogatszych firm na świecie.

   ArctosikArctosik5 dni temu
  • @rob dob tylko mówienie że klimat się ociepla nie jest głupotą i wciskaniem kitu i grą na emocjach bo jak sam autor komentarza napisał wyżej; to ze klimat sie ociepla jest po prostu prawdą i wszyscy to wiedzą. więc dziwny jest twój komentarz rob dob.

   NataliaNatalia5 dni temu
  • @rob dob czyli kto?

   NataliaNatalia5 dni temu
 • Siarka jest niezbędna do prawidłowego rozwoju roślin, aktualnie zaczyna występować niedobór siarki.

  Adman BbAdman Bb8 dni temu
 • Czasami mam wrażenie, że ten pański mikrofon to tak tylko na pokaz a dźwięk i tak zbiera ten w kamerze 😅

  Sebastian ŁukarskiSebastian Łukarski8 dni temu
 • Fajny odcinek, mądrego to aż miło posłuchać

  qubafootbagqubafootbag8 dni temu
 • Te cale ograniczanie emisji CO2 przez kraje "Zachodu" jest o kant d***, jeżeli takie Chiny jeszcze bardziej się uprzemysłowiają, więc znacząco zwiększają emije gazów do atmosfery. Jak zostaną produkcyjnym monopolistą, to zamiast uczyć się angielskiego, powimniśmy uczyć się języka imperium przyszłości. 再見

  Vulpes TacitusVulpes Tacitus8 dni temu
 • Tak się zawsze zastanawiałem, dlaczego tak popularny jest argument o Grenlandii, a o Islandii nie ma ani słowa ? Przecież Islandia to Ice-Land.

  Jacek KwiatekJacek Kwiatek8 dni temu
 • No to może o wpływie innych gazów 3atomowych i porównanie z CO2, mam na myśli parę wodną. W tym chodzi tylko o kasę. Pary wodnej opodatkować się nie da. Prosiłbym o informacje co dzieje się z tą kasą? To są miliardy na jakie konto to wpływa?

  Michal MatulaMichal Matula8 dni temu
 • Cała nasza działalność to nic, w porównaniu z działalnością bakterii, które emitują najgorszy gaz cieplarniany - metan.

  Maciek MedyjMaciek Medyj8 dni temu
 • Dlaczego C02 nie odbija promieni słonecznych. ok zatrzymuję cieplo ziemi ale nie odbija promieni słonecznychy które padaja na ziemie dlaczego tak się dzieję

  Jacek KowalikJacek Kowalik8 dni temu
  • W uproszczeniu jest mały i jest go mało

   Q.E.D.Q.E.D.8 dni temu
 • A cykle słoneczne, minima i maksima?

  Kristof D.Kristof D.8 dni temu
  • O wpływie słońca była już mowa w tej serii - polecam obejrzeć wcześniejsze odcinki :)

   Konstantin KoulechovKonstantin Koulechov5 dni temu
  • tak to też jest ciekawe, wydaje mi się ze jeszcze nie zdecydowano przez co aktualnie klimat sie ociepla. mi wydaje się ze przez słońce a nie że przez ludzi. co nie zmienia faktu ze niszczymy ziemię przez styl zycia jaki prowadzimy nieważne czy to on przyczynia sie do zmian klimatu czy też nie.

   NataliaNatalia5 dni temu
 • Bo ciężko budować elektrownie atomowe

  DemonDemon8 dni temu
 • Ludzie tak się czepiają tego CO2 a to nie jedyny gaz cieplarniany i nie najgorszy

  DemonDemon8 dni temu
  • Nie jest najgorszy, ale ma największy wpływ na klimat ze względu na ilość

   kaaaaaakaaaaaa6 dni temu
  • @rob dob Metan na przykład

   DemonDemon7 dni temu
  • a jaki jest gorszy?

   rob dobrob dob7 dni temu
 • Ja bym powiedział że nazwa Grenlandia to troll wymyślony w zemście

  DemonDemon8 dni temu
 • ale zalosna propaganda

  grzegorz wichergrzegorz wicher8 dni temu
 • Ja mam pytanie, czy ograniczony ruch lotniczy nad Europą tej Zimy może być przyczyną tak mrożnej i śnieżnej aury?

  Agrael16Agrael168 dni temu
  • Raczej nie. Takie natychmiastowe skutki niestety tylko w filmach i bajkach...

   Konstantin KoulechovKonstantin Koulechov5 dni temu
PLworld