Pogoda jest jak pies na smyczy

18 sty 2021
77 337 wyświetleń

W mroźne dni pojawia się wiele komentarzy wątpiących w ocieplenie klimatu. Mylenie pogody z klimatem jest źródłem wielu nieporozumień, które dzisiaj chcę wyjaśnić.
Z pogodą i klimatem jest jak z wyjściem na spacer z psem na smyczy.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
plworld.info
Jak działa klimat to cykl filmów poświęcony klimatowi. Partnerem cyklu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.
źródła:
- agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2007JD008510
- www.climate.gov/news-features/understanding-climate/extreme-event-attribution-climate-versus-weather-blame-game
- www.worldweatherattribution.org/
- science.sciencemag.org/content/353/6296/242
- link.springer.com/article/10.1007/s00704-018-2715-y
- naukaoklimacie.pl/aktualnosci/drzewka-pomaranczowe-raczej-susze-i-grad-310

Komentarze
 • Najzimniejszy luty tysiąclecia!

  Jakub HusakJakub Husak5 dni temu
 • Komentarz taktyczny dla zasięgu ;)

  M ReM Re7 dni temu
 • Jak zawsze bardzo dobry materiał. Sam mogę stwierdzić, że w cyklu mojego życia w moim mieście dużo częściej zdarzają się np. wichury, ulewne deszcze, upały... chociaż ilość burz zmalała. Świetnie, że uświadamia Pan społeczeństwo i bardzo podoba mi się analogia z psem. Tak trzymać!

  Mr SokolMr Sokol13 dni temu
 • No i jest fajnie - 18 °C 🌨 ❄️ Kocham takie temperatury zapraszam na mój kanał

  The dark MasterThe dark Master17 dni temu
 • Jak nazywa się utwór zaczynający się 5:56???? Ktoś wie? Genialna klimatyczna muzyka do nauki.

  ThePawciosThePawcios21 dzień temu
 • Świetna, profesjonalna oprawa wstępu

  Jan DzbanJan Dzban22 dni temu
 • Świetna metafora z tym człowiekiem prowadzącym psa na smyczy! Obrazowa i łatwa do zapamiętania.

  EkoprzewodnikEkoprzewodnik23 dni temu
 • A może by zrobić odcinek o temperaturze. Jestem bardzo ciekaw jak to jest na prawdę. Jak tu było powiedziane w jednym miejscu może się ocieplić, a w innym ochłodzić. Więc czy tak na prawdę da się zmierzyć globalną temperaturę na ziemi? I to z dokładnością do dziesiątej części stopnia. Z tego co wiem, wymagałoby to ciągłego pomiaru temperatury w każdym punkcie ziemi. Dla uściślenia pomiary musiałyby być dokonywane dla całej ziemi w tym samym momencie. Niespełnienie tego warunku oznacza, że mogłoby się zdarzyć, że w obszarze w którym akurat nie mierzymy temperatury zrobi się bardzo zimno. Na tyle zimno że miało by to wpływ na globalną temperaturę (a my akurat tego nie zmierzyliśmy). Metody klasyczne typu stacje pogodowe raczej odpadają bo nie jesteśmy w stanie pokryć nimi całego globu. Jedyna metoda która przychodzi do głowy to metoda satelitarna. Ale co tak na prawdę jest mierzone? Temperatura powietrza? Jeżeli tak to na jakiej wysokości? Albo może jest to uśrednione po całej grubości atmosfery. Temperatura gruntu? Wtedy pytanie czy da się z orbity zmierzyć temperaturę gruntu z dokładnością do dziesiątej części stopnia, szczególnie mierząc przez atmosferę. A może mierzy się szereg innych parametrów, z których wylicza się temperaturę? W takiej sytuacji powstaje pytanie, czy temperatura którą opisuje się zmianę klimatu jest tym samym parametrem, który odczutujemy na termometrze za oknem? No i na koniec, aby wyniki były spójne i można je było porównywać powinny być użyte te same metody pomiaru, a nie wydaje mi się żeby 30-40 lat temu istniały takie możliwości techniczne jak obecnie.

  Nie ma takiego numeruNie ma takiego numeru23 dni temu
 • Nie posiadamy danych rzetelnych w tej płaszczyźnie odnośnie przeszłości. Koniec tematu. Proxy zależy kto interpretuje

  polish osakapolish osaka27 dni temu
 • Zastanawialiście się kiedyś że jak się dmucha to leci zimne powietrze a jak chucha to ciepłe?

  juzcieniema1juzcieniema128 dni temu
  • Powietrze jak każdy gaz zmienia temperaturę przy sprężaniu i rozprężaniu, wiec jak chuchamy mamy powietrze w temperaturze wyższej bo podgrzaliśmy je w płucach natomiast jak dmuchamy następuje rozprężanie powietrza przez co traci temperaturę

   CioofekCioofek26 dni temu
 • wyjatkowo mam wrazenie ze nie wiesz o czym mowisz

  Skorpion1991Skorpion199129 dni temu
 • dlaczego nie ma 4 odc, tej serii

  Jacek WisniewskiJacek Wisniewski29 dni temu
 • Mam nadzieję że jeszcze ktoś to przeczyta. Zastanawia mnie czy lockdown w ubiegłym roku mógł mieć wpływ na klimat. Tak od połowy marca pojawiły się w Wrocławiu deszcze, których nie widziałem przez ostatnich kilka lat. Czy zamknięcie tych wszystkich hal produkcyjnych, które generowały przecież całkiem sporo gorącego powietrza mogły mieć wpływ na zwiększenie się opadów w niektórych miejscach?

  Mavierk MavovyMavierk Mavovy29 dni temu
 • Faktycznie. W wielu miejscach Internetu ludzie mylą klimat z pogodą. Faktem też jest że przybywa zjawisk ekstremalnych. Również w Polsce w ostatnich latach notujemy więcej silnych burz, oraz zejść tornad (Maj 2019).

  Paweł i Marta Łowcy Burz - Storm ChasersPaweł i Marta Łowcy Burz - Storm Chasers29 dni temu
 • Ja mieszkam chyba w jakimś dziwnym miejscu Polski. Od paru lat nie zanotowaliśmy temperatur powyżej 30 stopni, a kiedyś było ich sporo. Burz, gradu i nawałnic było sporo corocznie, teraz od paru lat spokój. A akurat super czuję się przy 30 stopniach i na wakacje zawsze staram się wybierać w takie regiony Europy, gdzie takie temperatury są na co dzień. Cieszę się trochę chłodniejszą i śnieżną zimą i mam nadzieję na prawdziwsze lato. Jak na ironię, wolę zimnie, śnieżne zimy i gorące lata, a tych w Polsce od jakiegoś czasu nie ma. Klimat stał się zbyt atlantycki jak na mój gust.

  Michał DybczakMichał Dybczak29 dni temu
  • To gdzie ty mieszkasz?

   luki2806luki280628 dni temu
 • A jaka jest pewność, że z klimatem czyli statystykami z ostatnich wieków nie jest jak z pogodą? W tym wieku jest tak, a w następnym innaczej.

  Leszek MikołajunLeszek Mikołajun29 dni temu
 • Dlaczego nikt nie wspomina o tym że dawniej było znacznie więcej CO2 i znacznie wyższa temperatura mimo że ludzi nie było?

  Menelix :Menelix :Miesiąc temu
  • Tu nie chodzi o sam fakt ocieplania się klimatu, a o jego tępo. W ciągu ostatnich 150 lat temperatury globalne wzrosły tyle, ile niegdyś rosły przez miliony lat. Ziemski ekosystem jest w stanie poradzić sobie bez większych problemów ze stosunkowo powolnym wzrostem temperatur. Ale na tak szybkie tępo żaden organizm nie jest przygotowany. Jak już jest mowa o tym, jak było dawniej, to warto wspomnieć, że Ziemia pamięta co najmniej jedną katastrofalną zmianę klimatu. 240 mln lat temu, koniec permu i początek triasu. Pangea, która jeszcze na początku permu miała przyjemny (w niektórych miejscach nawet tropikalny) klimat, pod koniec okresu stała się jałową pustynią z upałami nie do zniesienia. W ciągu 200 tysięcy lat wyginęło ponad 90% wszystkich organizmów na Ziemi. 200 tysięcy - dla nas całkiem sporo, a wystarczyło by doprowadzić do największego wyginięcia w historii Ziemi. Teraz minęło zaledwie 150 lat... Myślę, że jeżeli my jako ludzie nic z tym jak najszybciej nie zrobimy, nadchodzące wymieranie będzie mogło spokojnie konkurować z wyżej wymienionym. Pytanie czy ktokolwiek będzie mógł się o tym w dalekiej przyszłości dowiedzieć?

   Skyla 2839Skyla 28399 dni temu
  • @Bartłomiej Szwaj jeśli wtedy nie było ludzi a klimat był gorętszy od tego którym straszy nas IPCC to może winy za globalne ocieplenie nie ponoszą głównie ludzie lecz zjawiska naturalna

   Menelix :Menelix :27 dni temu
  • Ponieważ wtedy nie było ludzi xD Zobacz na to teraz mamy warunki takie jakie mamy i wzrost temperatury powoduje nam problemy np. ludzie będę umierać (wysokie temperatury) zalane miasta (te przy morzach, oceanach) (wysokie temperatury) Więc dlatego nikt o tym nie mówi możemy to traktować jako ciekawostkę ale żyjemy teraz w takich warunkach jakie mamy i takie musimy utrzymać albo się szybko dostosować do wyzszysz temperatur co jest niemożliwe!

   Bartłomiej SzwajBartłomiej Szwaj27 dni temu
 • 1:48, i już znikam stąd. Zabieram też suba.

  Demaskator.Demaskator.Miesiąc temu
 • Na dworze minus i sypie, a pan unia przeznacza moje pieniądze na walkę z "ociepleniem". Czyżby niektórym było nie na rękę to, że w Polsce będziemy uprawiać winorośl i oliwki?

  Adam BandurskiAdam BandurskiMiesiąc temu
  • W tym momencie mówisz o POGODZIE a nie klimacie Pogoda jest chwilowa i cały czas się zmienia

   Bartłomiej SzwajBartłomiej Szwaj27 dni temu
 • Myśę, że odrobina statystyki już w szkole podstawowej byłaby wkazana.

  Romek MarekRomek MarekMiesiąc temu
 • Juz teraz wiem z kad politycy czerpią wiedzę 😍

  Marek MajewskiMarek MajewskiMiesiąc temu
  • Skąd* proszę pana

   Bartłomiej SzwajBartłomiej Szwaj27 dni temu
 • Spodziewałem się takiego filmu pogoda jak pies🤣🤣🤣 vlog naukowy 🤣🤣🤣

  Marek MajewskiMarek MajewskiMiesiąc temu
  • @Bartłomiej Szwaj jest to odgrzewany kotlet mielony w dodatku

   Marek MajewskiMarek Majewski27 dni temu
  • Kolega przekazuje wiedzę najprościej jak umie jak zacznie mówić "po naukowemu" to nikt tego nie zrozumie

   Bartłomiej SzwajBartłomiej Szwaj27 dni temu
 • Ja zauważyłem że silne burze występują częściej na obszarach uprzemysłowionych i zadziej na nieuprzemysłowionych co o tym Pan myśli pozdrawiam

  Rafal GrafRafal GrafMiesiąc temu
 • Jak pozyskać prąd z nich

  FILIPFILIPMiesiąc temu
 • super odcinek!!! mógłby mi Pan podać wykonawcę muzyczki co leci od 5.51 minuty filmu proszę bardzo pozdrawiam Paweł

  Pawel gPawel gMiesiąc temu
 • Oj czarna ta nasza przyszłość...

  Peter ParkerPeter ParkerMiesiąc temu
 • 4 dni po już 10 stopni :}

  Beduin MichuBeduin MichuMiesiąc temu
 • Rozumiem cię człowieku że na tym zarabiasz ale jak ty coś mówisz i ktoś to cały czas przerywa to ja nie widzę sensu do widzenia na 6 minucie

  blue blueblue blueMiesiąc temu
 • Wolę upał niż mróz *change my mind*

  Adriano02Adriano02Miesiąc temu
 • .

  Sharky 666lSharky 666lMiesiąc temu
 • Czy ludzie są w stanie faktycznie ustabilizować zmianę klimatu czy to po prostu natura sama reguluje?

  Marek LeckiMarek LeckiMiesiąc temu
  • Żeby człowiek mógł to uregulować to musiałby mieć o wiele większą wiedzę i możliwości. To jeszcze wieeele lat nieosiągalne. Poza tym cała ludzkość musiałaby współdziałać. Afryka, Chiny... Zresztą nawet plastiku nie potrafimy ograniczyć, elektrośmieci bezsensowne, konsumpcja...

   Adam BandurskiAdam BandurskiMiesiąc temu
 • Czemu zniknela Sonda 2 ?

  xAntex LivexAntex LiveMiesiąc temu
  • Nie było nikogo do dyskusji...

   Jakub HusakJakub Husak5 dni temu
 • Ech, jakoś mi przykro, że będę musiała się przyzwyczaić do nowych pór roku, a moje bombelki być może nie będą wiedzieć co to śnieg :

  Magdalena DominikaMagdalena DominikaMiesiąc temu
 • Pogoda jest jak pies na smyczy, tyle że pies psu nierówny

  Zenek RyczkaZenek RyczkaMiesiąc temu
 • w 2013 dopiero w kwietniu lod stopnial na jeziorach.pamietam jak w mediach pier..li w tamtym okresie ze na Antarktydzie jest najmniejsza pokrywa lodowa ,ze lodowce sie topia.zaleznosc jest prosta-jesli na naszej szerokosci geograficznej jest ostra zima to Antarktydzie jest cieplej niz zwykle i na odwrot.kiedys na Grenlandii nie bylo lodu-czy wtedy ktos palil w piecu,czy byly fabryki?no jasne ze nie ale wiekszosc w to wierzy..tak samo jak w covida a ja sie pytam co sie stalo z grypa?

  Artur OrliczArtur OrliczMiesiąc temu
 • Jestem ciekaw jak chcemy walczyć z ociepleniem klimatu przy tak radykalnym dyskursie dzisiejszej polityki bo mamy albo nic nie robić .albo opodatkować wszystko zamknąć wszystko zmniejszyć PKB i wprowadzić 1000o restrykcji więc to na pewno będzie wywoływać konflikty i w ten sposób nigdzie nie dojdziemy

  Maciej PiotrowskiMaciej PiotrowskiMiesiąc temu
 • Pan to lubi człowieka zestresować na amen

  Kuba ChudyKuba ChudyMiesiąc temu
 • Jeszcze trochę i w moich rodzinnych terenach będzie można uprawiać jakieś rośliny bo już nie będzie to teren podmokły

  Gadon357Gadon357Miesiąc temu
 • Polecam program na PLworld "Woda w górach", pokazuje on drugą stronę medalu. Głupotę ludzi którzy przyczyniają się jeszcze bardziej do suszy i powodzi.

  PaMalSkiQPaMalSkiQMiesiąc temu
 • Jak latem jest u nas kilka dni ponad 35 stopni, to też krzyk, że to ocieplenie. Oby z tym ociepleniem nie wyszło jak z żelazem w szpinaku, bo się komuś przecinki pomyliły. Teraz mamy mały czas obserwacji na taką skalę. A patrząc ile wieków liczy nasza cywilizacja i jak wiekowa jest ziemia, to możemy sobie to obserwować, bo te zmiany klimatu nam ludziom nie pasują, a sami wiemy jak klimat zmieniał się na ziemi przez wieki, zanim tu się pojawiliśmy. Tak jakbyśmy chcieli zapanować na prędkością obrotową ziemi.

  mrdider1mrdider1Miesiąc temu
 • jak studiowałem na uczelni, dwóch profesorów w kiosku studenckim kupowało długopis, mieli problem ze sprężynką umieszczoną w długopisie, nie pasowała im siła nacisku sprężyny na wkład długopisu

  a Little Catsa Little CatsMiesiąc temu
 • taaa susze milionlecia rok temu przewidziales;]

  Szalony FarmerSzalony FarmerMiesiąc temu
 • Hej. Z psami jest akurat odwrotnie. Im dłuższa smycz, tym bardziej wyluzowane. Ale rozumiem co miałeś na myśli. Pozdrawiam.

  Ar ZcAr ZcMiesiąc temu
 • Mam pytanie: Jak doszło do epoki zamrożonej Ziemi? Czy nie było czasem tak, że w Ziemię uderzył meteoryt, który spowodował prawie calkowite odcięcie promieni słonecznych, co spowodowało ochłodzenie klimatu do tego stopnia, że Ziemia na tysiące lat zamarzła?

  piootr73piootr73Miesiąc temu
 • 👍👍👍👍👍👍👍 Pozdrawiam z Irlandii 🇮🇪🇵🇱

  XTG 7XTG 7Miesiąc temu
  • Elo ,jak tam sytuacja z pandemią ? Pozdro

   SkiPrzemSkiPrzemMiesiąc temu
 • Bardzo podoba mi się muzyka w tle pod koniec filmu. Mogę prosić informację, co to za utwór?

  Paulina SzwedPaulina SzwedMiesiąc temu
 • Najciekasze jest, że Ci co najbardziej narzekają na mrozy, to w upały też im będzie źle. A ja zdecydowanie wolę te upały,tylko wody dużo mi wtedy idzie.

  isisMiesiąc temu
 • Panie Doktorze, a czy z danymi odnoszącymi się do CZĘSTOTLIWOŚCI zjawisk, o których była mowa w Pana materiale nie jest tak, że 100-150 lat temu nie było tak wielu jak dzisiaj stacji badawczych? Co do SIŁY jesteśmy w stanie porównać dzisiejsze pomiary z tymi sprzed wieku. Jak jednak ocenić fakt, że w minionych latach wielu zjawisk nie byliśmy w stanie wychwycić z powodu fizycznego braku aparatury pomiarowej w większej części świata? Krótko mówiąc: w 1900 roku wielu zjawisk nasi pradziadowie nie odnotowywali.

  Michał ConradMichał ConradMiesiąc temu
 • Najbardziej w tym kanale lubię to, że stylowe koszule i fajne stylowki przeplatane są kompletne randomowymi swetrami, których historii i tak byśmy nie zrozumieli 😀 a tak na serio, to taki styl jak dzisiaj dużo bardziej panu pasuje, oby częściej!! No i dzięki za kolejny fajny film!

  qubafootbagqubafootbagMiesiąc temu
 • Pies na spacerze ma coraz dłuższa smycz. Genialne porównanie. Dziękuję Panie Tomaszu i miłego dnia życzę

  Jadwiga KopelJadwiga KopelMiesiąc temu
 • mniej wydamy na ogrzewanie się zimą, ale więcej na ochłodzenie się latem

  Łukasz RzyszkowiczŁukasz RzyszkowiczMiesiąc temu
  • Więcej wydasz na przeżycie. Dosłownie przeżycie. Jak pół Afryki, by nie zginąć, zaludni Europę.

   McLfanMcLfanMiesiąc temu
 • Ja mam takie pytanie, jak Pan powiedział ciepło to energia, która jest magazynowana w atmosferze wiec wg mnie zerowym kosztem mamy akumulator energii w powietrzu. Co za tym idzie, powinno nam zależeć żeby tej energii magazynować jak najwięcej. Tutaj również chciałbym odnieść się do Pana wcześniejszego filmu gdzie podał Pan przykład naukowca początku XX wieku, który na podstawie ilości zaprzęgów konnych oszacował że po jakimś czasie koni będzie tak dużo na ulicach że będzie problem z usuwaniem końskich placków z ulic a problem ten nie wystąpił gdyż w swoim badaniu naukowiec nie uwzględnił rozwoju motoryzacji mechanicznej. Moim skromnym zdaniem tak samo mogłoby być w tym przypadku bo po pierwsze coraz bardziej popularne stają się pompy ciepła, które wyciągają tą energię z atmosfery, panele fotowoltaiczne, które też częściowo tą energię pochłaniają. Więc zamiast straszyć ludzi skutkami, do których wcale może nie dojść i terroryzowanie Kowalskiego podatkami na "eko" może warto ludzi edukować i zachęcać do tego typu rozwiązań. Pandemia pokazała, że nawet poważny problem jak zaczyna być uciążliwy to nawet w rok znajdzie się ktoś kto znajdzie rozwiązanie tego problemu (mam na myśli szczepionkę). Pozdrawiam.

  Tomasz FlisTomasz FlisMiesiąc temu
 • Większość ludzi nie neguje ocieplania klimatu, a walkę z tym ociepleniem, wszelkie Porozumienia Paryskie, handel emisjami Co2 i pompowanie "zielonej energii". To są problemy prawdziwe, bo zwiększając cenę kontraktów na tonę Co2 nie przyczyniamy się w żaden sposób do poprawy klimatu.

  Iron MikeIron MikeMiesiąc temu
 • bardzo mi to wszystko jedno

  Dominik PDominik PMiesiąc temu
  • @Dominik P doskonale rozumiem z czego biorą się ceny. Natomiast mówienie, że ceny surowców nie mają na to wpływu, to zwykłe zaślepienie.

   mrKrzychosmrKrzychosMiesiąc temu
  • @mrKrzychos myślę ze zdecydowaną większosć stanowią podatki i marże a wpływ klimatu na cene produktu to może jakiś promil najwyraźniej nie rozumie Pan kto ustala ceny i na jakiej podstawie i to jest moja ostatnia wiadomość miłego wieczoru

   Dominik PDominik PMiesiąc temu
  • @Dominik P oczywiście, że tak. Jest to jeden z kilku czynników, który wpływa na cenę.

   mrKrzychosmrKrzychosMiesiąc temu
  • Ale to Pan uważa ze ceny w sklepach mają związek z klimatem ? era żaglowców już się skończyła XD Uważam że mam/mamy na tyle nie wielki wkład w zmiany które następują że szkoda prądu.

   Dominik PDominik PMiesiąc temu
  • Rozumiem, że ceny w sklepach, a co za tym idzie, również głód, są również Panu obojętne? Przez takich egoistów jest jak jest.

   mrKrzychosmrKrzychosMiesiąc temu
 • *** -24 xd

  Kanał informatycznyKanał informatycznyMiesiąc temu
 • Dane naukowców o klimacie są tak wiarygodne jak i dane o covid😃 klimat sie zmienia, zmieniał i będzie zmieniać. Ameryki nikt nie odkrył. Więc to wszystko to pi* naukowców którzy chcą na swoich badaniach zarobić kaskę i wciskaja to politykom UE którzy łykają to jak pelikany i wprowadzają nowe normy. Szaleństwo.

  blind044blind044Miesiąc temu
  • To musi być bait Nikt nie jest tak glupi

   Darnarius McQuimbertonDarnarius McQuimbertonMiesiąc temu
 • Jakie konsekwencje tych zbrodniczych zmian klimatu? Wszyscy musimy płacić Niemcom za limity CO2. Bo taki jeden z drugim ustawi kilka książek na biurku i od razu wierzy w wykresy, rysowane dla udowodnienia tezy. Jak rozpoznać ideologa? Nigdy nie podaje rzetelnie argumentów, czyli nie podaje argumentów przeciwnych. A jak wiemy takie są zawsze. Ale nie w "nauce klimatycznej", tutaj od dawna nie ma argumentów, bo zastąpił je konsensus. A co to jest konsensus? Zwyczajna zmowa.

  pawka19701 pawka19701pawka19701 pawka19701Miesiąc temu
 • Wszystko super, ale nie widzę dowodu na związek klimatu z pogodą, klimatu z człowiekiem, pogody z człowiekiem. My, ludzie sami sobie założyliśmy, że tak właśnie jest, ale dowodów brak. Być może to naturalny proces, który nastąpi niezależnie od Nas samych i naszej "działalności".

  charlie beltcharlie beltMiesiąc temu
 • Konkretnie podana dawka najbardziej istotnych faktów. Znakomity materiał. Pozdrawiam

  DAJMON81DAJMON81Miesiąc temu
 • Bardzo mnie smuci, że klimat się tak zmienia. Tęsknie za dawną pogodą

  MrRaszej91MrRaszej91Miesiąc temu
  • @blind044 Chociaż sprzed 20 lat

   MrRaszej91MrRaszej91Miesiąc temu
  • Dawną czyli jaką? Tą z przed 100tys lat?😆

   blind044blind044Miesiąc temu
 • Ale to źle? Przecież cieplej to lepiej..

  IstotaIstotaMiesiąc temu
  • Nie. Oceniasz z punktu własnej gminy. Oceniaj globalnie.

   McLfanMcLfanMiesiąc temu
 • Bardzo stronniczy materiał. Zero pokory, wszystkie rozumy pozjadane. Pogoda jak i klimat sa zbyt skomplikowanymi zjawiskami przy aktualnym stanie wiedzy zeby tak sobie wyrokowac. Przyklad- aktywnosc sloneczna.

  Ja LeJa LeMiesiąc temu
 • dlaczego 4 pozycja jest usunięta ?

  kristofer doekristofer doeMiesiąc temu
 • Witam Czasem zastanawiam się jaki wpływ na ocieplenie klimatu miały próby bomb atomowych, wykonano ich ponad dwa tysiące. Co o tym sądzisz?

  Pawel PawelPawel PawelMiesiąc temu
  • @Diabolicue909 Wydaje mi się że wiele mocniejsze ładunki, jeden z nich nawet 50MT ale część energi też wychodzi poza atmosfere z takiego jebniecia. Napewno dobrze to klimatowi nie zrobiło.

   Pawel PawelPawel PawelMiesiąc temu
  • ilość energii z 2000 bomb atomowych o mocy 10KT ~ 84000000000000J to około 2,3 ×10^10Wh. Polska co roku produkuje ~14 535 GWh (14535*10^9) prądu. Sama produkcja prądu w Polsce co roku przewyższa moc 2000 testów atomowych o rzędy wielkości. Dodatkowo pył z wybuchów itp. ochładza planetę osłaniając ją od promieniowania słonecznego.

   Diabolicue909Diabolicue909Miesiąc temu
 • Super odcinek 👍

  bóbr dzikibóbr dzikiMiesiąc temu
 • Lecz kto myli pogodę z klimatem? Faktem jest, że klimat się ociepla. Kiedyś była epoka lodowcowa a dziś topnieją resztki lodowców powstałych w tej epoce. Chyba nikogo nie dziwi, że proces naturalnie przyspiesza. Mnie mocno bulwersuje, że okłamuje się ludzi w celach zysków. Przyklady! Nie wolno palić węglem! Węgiel be i nie ekologiczny. Więc Kowalski ma się pozbyć pieca. Piec daje Kowalskiemu niezależność energetyczną, ponieważ bezwzględu na cokolwiek jest wstanie napalić w piecu byle czym. Proponuje się średnie z punktu widzenia ekonomii rozwiązania techniczne. Teraz nawet pompy ciepła, które są odwrotną lodówką. Średnia opłacalność i im niższa temeratura tym mniejsza opłacalność. Kto więc wykorzystuje pogodę do celów wzbogacania się i uzależnienia potencjalnego klienta od energii elektrycznej, którą wytwarzamy paląc węglem lub ekopaliwem, którym są wióry drewniane. Ci co znają problem wiedzą, że węgiel jest korzystniejszy od drewna.

  Sebastian KulfoniastySebastian KulfoniastyMiesiąc temu
 • i wytłumacz to np korwinowi itp

  Andrzej TerlikowskiAndrzej TerlikowskiMiesiąc temu
 • Intro za głośno głos twój za cicho

  NightDragonNightDragonMiesiąc temu
 • Dziwne porównanie. Wyjątek jest potwierdzeniem reguły?

  daniel1704daniel1704Miesiąc temu
 • Ochłodźmy klimat

  kamil Rokowskikamil RokowskiMiesiąc temu
 • "Taki mamy sezon, sezon burz"

  Ancelion killerAncelion killerMiesiąc temu
 • W komentarzu do wykresu z 7:04 znajduje się błąd. Największemu wzrostowi częstotliwości występowania wg. wykresu podlegają zjawiska hydrologiczne, nie meteorologiczne.

  Tomasz PolbratTomasz PolbratMiesiąc temu
 • I tak nic nie zrobimy...

  Mike OfficialMike OfficialMiesiąc temu
  • No właśnie, możemy sobie gdybać

   ŁysyŁysyMiesiąc temu
 • Pogoda to nie klimat; no chyba że 30 stopni w lipcu. A, wtedy to co innego.

  Pan PiotrPan PiotrMiesiąc temu
 • Znowu świetny film. Mam pytanie, czy możesz zrobić może film o środkach przeciwko ociepleniu klimatu?

  Adam JaeszkeAdam JaeszkeMiesiąc temu
 • Jakie globalne ocieplenie przecież dzisiaj jest zimno

  SanSanMiesiąc temu
  • @San ?

   xApolloxxApolloxMiesiąc temu
  • @xApollox to byl joke :-)

   SanSanMiesiąc temu
  • 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ obejrzyj cały materiał

   xApolloxxApolloxMiesiąc temu
 • Tak samo jak przy opadach śniegu pojawiają się drwiny z klimatologów, tak samo klimatolodzy zdają się kpić dając do zrozumienia, że klimat przed pojawieniem się człowieka nie zmieniał się gwałtownie.. i wręcz był dla Człowieka rajem. Niecałe 20 000 lat temu lód pokrywał całą Skandynawię, Bałtyk i pół Polski. Rajem dla człowieka okazało się ustąpienie tych lodowców, to samo czeka Antarktydę i Grenlandię.

  Paweł JimmiPaweł JimmiMiesiąc temu
 • Czyli wszyscy umrzemy

  Natalia KNatalia KMiesiąc temu
 • Czyżby pogoda obsrywała chodniki i rzucała się z jazgotem na przechodniów?

  TheStonedstoneTheStonedstoneMiesiąc temu
 • Dopóki ocieplenie klimatu będzie dla wielu źródłem zadzierania pieniedzy na przeciętnym Kowalskim, tak ludzie nie będą brali poważnie zagrożenia, jakie ono ze sobą niesie i będą je kwestionować w każdy możliwy sposób widząc tutaj podpuchę światowych koncernów i rządów próbujących się dorobić (które niestety rzeczywiście starają się to wykorzystać dla swoich prywatnych interesów). Pajace typu Greta Thunberg, która prócz zachowania rozkapryszonego bachora nie ma nic sensownego na ten temat do powiedzenia, a jej pomysły polegają jedynie na karach i dojeniu zwykłych ludzi z pieniędzy, jeszcze bardziej pogłębiają tę sytuację wzbudzając w społeczeństwie niedowierzanie i niechęć do jakichkolwiek innych akcji pro klimatycznych.

  Anna W.Anna W.Miesiąc temu
 • To teraz pytanie do radykałów z drugiej strony: ilu naukowców zgadza się z Waszymi propozycjami *naprawienia* tego problemu?

  Patryk PodbiałPatryk PodbiałMiesiąc temu
 • Chętnie bym posłuchał o tym skąd się wzięła epoka lodowcowa i co spowodowało ze minęła. Świetny materiał jak zwykle!

  Piotr BarzyckiPiotr BarzyckiMiesiąc temu
  • No masz o tym film wszystko zaczęło się od jakiegoś wiewióra co latał za orzeszkiem

   Maciej PiotrowskiMaciej PiotrowskiMiesiąc temu
 • Czy mógłbyś nagrać odcinek o ekstremalnych zjawiskach pogodowych w Polsce? Gdzie występują, jak często i czy w przyszłości te obszary mogą ulec nasileniu tych zjawisk. Czy można prognozowac, że np na Śląsku będą trąby powietrzne, w Wielkopolsce susze i gradobicia, a na mazurach pogoda będzie raczej łagodna?

  Patryk kPatryk kMiesiąc temu
 • Ocieplenie = ochłodzenie XD to proste, kiedyś tłumaczyłem to żonie xD

  Bzyku TmtPBzyku TmtPMiesiąc temu
 • I tak przyjdzie jakiś sentymentalista w wieku średnim, albo inny dziadek leśny i będzie jojczył, że za komuny to były zimy i lata! Co za przypadek, że w socjalizmie wszystko było lepsze! Lato cieplejsze, a zima zimniejsza!

  Mateusz WięckowskiMateusz WięckowskiMiesiąc temu
 • Nie znoszę upałów. Źle się wtedy czuję.

  Cold VoidCold VoidMiesiąc temu
 • gratuluje

  adam koniecznyadam koniecznyMiesiąc temu
 • niestety politycy zrobili sobie z ocieplenia klimatu narzedzie do zdobywajia glosow. Filmik taki jak ten ,mimo szczerych checi niestety zostanie rowniez ,posrednio i bezposrednio, wykorzystany politycznie. Smutne to, ze pomimo iz dla mnie srodowisko naturalne jest priorytetem, to musze walczyc z tzw "obroncami klimatu" ,ktorzy strasza spoleczenstwo by wprowadzac pewne radykalne "rozwiazania", ktore robia wiecej szkod ekonomicznych i spolecznych. Zadluzanie przyszlych pokolen, centralizacja gospodarki, okradanie ludzi z oszczednoscu poprzez inflacje, uzaleznianie sie od 1 pro-eko opcji politycznej, niszczenie przedsiebiorstw, import energii zbyt drogiej, nkerentowne i za drogie projekty rzadowe za pienoadze podatników itd.... Juz wole cyklony i huragany

  SebastianSebastianMiesiąc temu
  • Można takim aktywistom przypomnieć dwie rzeczy: 1) Nie ma w środowisku naukowym zgody w sprawie rozwiązania tego problemu (to wbrew pozorom bardzo kontrowersyjny temat w tym środkowisku) 2) Jak w Polsce przez 50 lat rządzili Postępowcy (i to *radykalni* Postępowcy), to dochodziło do serii smogów i ogółem bardzo silnego zanieczyszczenia naszego środowiska naturalnego (tak: mam na myśli czasu PRL-u)

   Patryk PodbiałPatryk PodbiałMiesiąc temu
 • Dziękuję za ten materiał. Choć nie jest nowy i nie wnosi nowych danych do potwierdzonych już informacji, to warto temat zmian klimatycznych popularyzować. Proszę nie zawracać sobie głowy krytyką osób, które mają poglądy, a nie wiedzę. To bardzo wartościowy kanał wśród miernoty YT i stale wyczekuję Pańskich nowych publikacji. Miejmy nadzieję, że nasze małe kroczki - bo zmiany najlepiej zacząć od siebie - ruszą lawinę i wpłyną na więcej osób. Oby nasze dzieci również doczekały spokojnych czasów.

  Bazyl FoxBazyl FoxMiesiąc temu
 • naukowcy publikują raporty, zwykli obywatele ponoszą koszty a korporacje i politycy gadają i robią swoje (kapitalizm)...itd

  Daniel OksiutaDaniel OksiutaMiesiąc temu
 • Ci, którzy miło prognozują skutki ocieplenia klimatu -- zachęcam ich, aby pomieszkali sobie przez rok gdzieś w Afryce. Tam można dobrze zapoznać się z cieplutkim klimatem... ;]

  Egon FreemanEgon FreemanMiesiąc temu
 • -4 stopnie xD jak przyjemnie. -25 wczoraj rano :D

  Adrian ZalewskiAdrian ZalewskiMiesiąc temu
 • Taki dobry z Ciebie Rożek analityk? Dlaczego więc nie powiesz, że w USA globaliści zaplanowali wywołać chaos poprzez zamach fałszywej flagi 21.01.2021 roku. Dlaczego nie powiesz że w wyniku tej mistyfikacji ludzie chwycą za broń i wojna domowa w USA doprowadzi do bankructwa przedsiębiorstw, do kryzysu gospodarczego. Panie opłacany

  Piotr RaczekPiotr RaczekMiesiąc temu
 • A możemy tresować tego psa imieniem Pogoda?

  Krystian DKrystian DMiesiąc temu
  • Raczej nie, możemy go jedynie spowolnić

   DawidDawidMiesiąc temu
 • Od 1880 roku to słabe odniesienie....

  KrzysztofKrzysztofMiesiąc temu
  • @Krzysztof nie

   DawidDawidMiesiąc temu
  • @Dawid Jestem tego pewny.

   KrzysztofKrzysztofMiesiąc temu
  • Myślisz że ktoś wcześniej to zapisywał?

   DawidDawidMiesiąc temu
 • Od dawna mówię że duże miasta zagrażają życiu ludzi. Szczególnie starszych osób. Widzę że dane to potwierdzają:)

  Zenek CzekaiZenek CzekaiMiesiąc temu
  • Miasta to wyspy ciepła. Latem średnio jest cieplej o ok. 2st. niż poza. Dlaczego? Nie tylko z powodu asfaltu i betonu. Również z wybudowania sztucznych koryt rzek, likwidacji naturalnych rozlewisk, osuszania bagien (co czyniono już w 17 i 18 wieku), wycięciu naturalnych lasów np. bukowych.

   Rafal RafalRafal RafalMiesiąc temu
 • Myślę, że dla Polski nie ma znaczenia czy klimat się ociepla czy nie. Ważne jest, że się zmienia, a mieliśmy stosunkowo dobry klimat. Zima wymrażała owady, a latem można było się opalać.To są zalety klimatu umiarkowanego. Im chłodniejszy klimat tym więcej przeziębień czy zamarznięć, ale mniej jadowitych węży i owadów roznoszących choroby. To chyba pomijany temat, a przecież zwierzęta wędrują. Rekiny w morzu, piranie i krokodyle w rzekach, węże, skorpiony, moskity. Do tego skąpe opady śniegu powodują gorsze nawodnienie gleby.

  Andrzej BorowiakAndrzej BorowiakMiesiąc temu
 • W końcu trzeba powiedzieć jaka jest przyczyna destrukcji klimatu. Temat tabu: przeludnienie planety.

  krymed Wkrymed WMiesiąc temu
  • @krymed W czekam na dowody na poparcie tezy ;)

   Rakowy_ManaskalRakowy_Manaskal24 dni temu
  • ​@Rakowy_Manaskal Tak przeludnienie. Właściwa liczba ludności dla naszej planety to nieco ponad 500 milionów a obecnie jest ponad 9 miliardów. Rozważne gospodarowanie zasobami jest możliwe tylko przy właściwej liczbie ludności, w praktyce jest tak, że im więcej ludzi tym większe zużycie zasobów. Powrót do epoki kamienia łupanego obecnie nie jest możliwy.

   krymed Wkrymed W25 dni temu
  • @Tygra to kultura nam wpaja wartości. Tą wartością jest pogoń za materialnym, nie za wiedzą, nie za przeżywaniem, nie za więziami społecznymi. To pozwala na kręcenie się rynku, ale rzeczywistość weryfikuje.

   Rakowy_ManaskalRakowy_ManaskalMiesiąc temu
  • @Tygra urzędnik to by wiedział jak uprzykszyć życie😃 na początku musiałbym o podstawach , coś mieć zjeść, gdzie spać i się umyć czyli taki własny "kwadrat"

   Karol FranczakKarol FranczakMiesiąc temu
  • @Karol Franczak Dobra - A skąd ty albo jakiś "urzędnik państwowy" wiedziałbyś LEPIEJ od danej osoby, ile ta dana osoba potrzebuje, by "przeżyć" i czego ta osoba potrzebuje? Kto by decydował o tym i na podstawie czego? Na podstawie subiektywnych odczuć?

   TygraTygraMiesiąc temu
 • No to szkoda, bo ja lubię zimno.

  HaniaHaniaMiesiąc temu
 • Jak Pan wspomniał zmiany poszczególnych parametrów mogą różnie wpływać na klimat w różnych miejscach. Stąd w Polsce zachodzą troche inne zmiany niż w takich Włoszech i Francji. Nizina Padańska oraz pas od północnej Francji przez Benelux do zachodnie Niemcy zamieniają się w europejskie aleje tornad gdzie występują zwykle najsilniejsze burze. W Polsce w ostatnich latach można zauważyć zmiany w rozkładach opadów i burz. Sezony burzowe zaczynają się szybciej i kończą później, a w lipcu i sierpniu spada ich liczba z stosunku do wiosny i i końcówki lata, oraz maleje liczba ekstremów w stosunku do tych samych okresów. Można wręcz powiedzieć, że powoli klimat w Polsce zmierza w stronę kontynentalizacji, bo widać że opady latem są rzadsze ale gwałtowniejsze, ale z drugiej strony przez brak korzystnych warunków kinematycznych burze te mimo gwałtowności nie niosą ze sobą innych zagrożeń niż nawalne opady deszczu. Tak szczerze mówiąc to chyba nawet napisze o tym prace jak tak sobie mysle bo na razie nie widziałem badań na ten temat.

  DeevolinioDeevolinioMiesiąc temu
PLworld