Ryzykowne zabawy w social media

19 lis 2020
37 633 wyświetleń

Co nauka i statystyki mówią na temat wpływu mediów społecznościowych na rozwój i zachowanie człowieka? O tym właśnie jest dzisiejszy odcinek.
Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
plworld.info
Źródła:
- Raport Akademii NASK „Nastolatki 3.0”, red. Marcin Bochenek, dr Rafał Lange
- onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/isj.12253
- www.pewinternet.org/2018/11/28/teens-social-media-habits-and-experiences/
Projekt AkademiaCyfrowegoRodzica.pl jest realizowany przez portal Nauka.To Lubię we współpracy z KPRM (dawniej Ministerstwo Cyfryzacji) i NASK.
Więcej informacji znajdziecie na: AkademiaCyfrowegoRodzica.pl , na www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci.pl oraz na stronie akademia.nask.pl/

Komentarze
 • Jeżeli podobał Ci się ten materiał, proszę o wykopanie: www.wykop.pl/link/5808869/ryzykowne-zabawy-w-social-mediach/

  Nauka. To LubięNauka. To Lubię3 miesięcy temu
  • To ja jezzcze chciałem wspomnieć o filmie "The Social Dilemma"

   Piotrek eFPiotrek eF9 dni temu
  • @Piotr Raczek No jeżeli zarzucasz kłamstwo to znaczy, że musisz już mieć coś na myśli? Jak bym wiedział, że coś jest kłamstwem to nie musiał bym o to pytać.

   ArekArek3 miesięcy temu
  • @Polemizator Wpierw konkretne pytanie, rzeczowo odpowiem.

   Piotr RaczekPiotr Raczek3 miesięcy temu
  • @Piotr Raczek Dajesz. Nie musisz się spieszyć.

   PolemizatorPolemizator3 miesięcy temu
  • @Polemizator Mogę udowodnić każde kłamstwo tego człowieka.

   Piotr RaczekPiotr Raczek3 miesięcy temu
 • Szacunek Tomek za kanał - trafiłem przypadkiem ale już masz u mnie piwo jak tylko spotkamy się przypadkiem!

  spalziolkospalziolkoMiesiąc temu
 • Nigdy nie zapomnę jak po wylądowaniu na Kostaryce (to był mój pierwszy raz poza Europa) zapytałam o coś młodego gościa w kolejce. Zupełnie przerósł go tak nagły i bezpośredni kontakt, w dodatku z jakimś ufoludkiem ze starym plecakiem i reklamówka w ręku, że tylko coś bąknął i w mig się odwrócił. Kolejny kwadrans do bramek spędził nagrywając wiadomości głosowe (z tego co zrozumiałam, z osobą, z którą miał się za niedługi czas widzieć). Oczywiście nie wymagam od nikogo wiecznego entuzjazmu i szukania przyjazni przy każdej sposobności, ale ta jego obojętność i bezzwłoczna ucieczka w wirtualny swiatek dosc mnie zmartwiła. Jeszcze pamiętam czasy jak ludzie potrafili patrzeć sobie w oczy i rozmawiac, również z obcymi, czemu nie. Nie myślałam wowczas, że już za kilka lat tak za nimi zatęsknię.

  patuakumulatorpatuakumulatorMiesiąc temu
 • Czyli mam zrozumieć, że oglądając Ciebie, Twoją wiedzę oraz motyw, mogę zapaść na depresję, bo sam na pewno nie wpadłbym na założenie takiego świetnego kanału.

  Piotr TikaPiotr Tika2 miesięcy temu
 • Ja miałem kiedyś profil " Pies z kulawą nogą "

  Suse JedenSuse Jeden3 miesięcy temu
 • Teraz proszę to przyłożyć do zamieszania z covid, zamknięcia w domach, zdalnej nauce?! ". .. skutki będą zauważalne po kilkunastu latach... "

  LL3 miesięcy temu
 • Czy mógłbyś rozwinąć temat "dopowiadania" sobie niektórych rzeczy przez ludzki mózg? Czemu bardzo często pomimo tego, że widzimy jakiś obraz, filtrujemy go przez swoje doświadczenia i widzimy zupełnie inne rzeczy?? Czy to jest zbadane w jakiś sposób? Czy można "wyłączyć" ta część mózgu która odpowiada za autopercepcje?

  Kasia KaniaKasia Kania3 miesięcy temu
 • Też u siebie zauważyłem że łatwiej zaczepić i pogadać mi w necie niż w rzeczywistości Bardzo to przykre

  adam koniecznyadam konieczny3 miesięcy temu
 • Teraz już wiem dlaczego z łatwością mogę manipulować ludźmi , wiem co czują i o czym w pewnym sensie myślą rozmawiając na temat narzucony prze zemnie . Wiem jak robić by być słuchany i to daje przewagę w rozmowie lecz ważne w życiu w rozmowach mieć argumenty w które niemal 100% jesteśmy pewni , wtedy te przekonanie kieruje do kolejnych poziomów wśród relacji międzyludzkiej do miażdżenia wiedzą człowieka .

  Amazing ThingsAmazing Things3 miesięcy temu
 • Świetny Film! Oglądam cię już od około roku i uważam że to twój najlepszy materiał. Bombowe wejście muzyki w 3 minucie!

  Bartek UlrichBartek Ulrich3 miesięcy temu
 • Media społecznościowe są bardzo dobre do dzielenia się ze znajomymi wartościowymi naukowymi treściami (np. filmami z kanału "Nauka. To Lubię").

  tetliktetlik3 miesięcy temu
 • Oj tak, dopiero teraz po kilku latach widzę jak szkodliwe były dla mnie jako nastolatki media społecznościowe... A przecież te 5-10 lat temu to dopiero się rozwijało, aż nie chcę myśleć jak ciężko musi być się odnaleźć dzisiejszej młodzieży w tym świecie coraz to nowszych social mediów. Wcale mnie nie dziwi, że przyczynia się to do tak wielu zaburzeń psychicznych

  Oliwia S.Oliwia S.3 miesięcy temu
 • Nie ma gorszego wynalazku w internecie niż social media

  AdrianXAdrianX3 miesięcy temu
 • Nie "Social Media" a "Media Społecznościowe"

  Tinek BezSpinekTinek BezSpinek3 miesięcy temu
 • Szkoda, że nie zajmie się Pan cenzurą w socjal mediach, co wydaje się dużo ważniejsze niż ten temat..

  Tomasz TomzikTomasz Tomzik3 miesięcy temu
 • Nie zgodzę się. Można się nauczyć rozpoznawać kłamstwo po sposobie w jakim ktoś formułuje zdania pisząc. Nie jest to łatwe, ale się da

  Michał OrczykMichał Orczyk3 miesięcy temu
 • Materiał wspaniały ale spóźniony 10 lat. Teraz już nie ma wyboru. Ja mogę nie mieć konta na FB ale moje dzieci są zmuszone chociażby przez szkołę. Długo się broniłem, jednak wirus mnie właściwie zmusił. Widzę jeszcze inne zagrożenia. Obecnie prywatne firmy (którym pozwolono na oceny moralne, u nas było to orzeczenie TK) mogą dokonywać cyfrowego zabójstwa. Póki decyzje te są weryfikowane przez ludzi to mamy jakieś szanse. Co gdy tą decyzję będzie podejmować SI? Teraz mamy inne kanały komunikacji ale jak długo będziemy umieli z nich korzystać? Kto obecnie pisze listy papierowe? Dostaliśmy sportowy samochód bez kursu prawa jazdy. Na dodatek prawo zupełnie zostało w tyle. Czy mamy jakiekolwiek wyobrażenie co wiedzą o nas algorytmy agregujące dane i kto tych danych użyje?

  Tylko EwangeliaTylko Ewangelia3 miesięcy temu
 • Priwiet. Teraz szkoły wymusiły na dzieciach założenie Facebooka, pośrednio, poprzez konieczność założenia Messengera, na potrzeby lekcji online.

  Cegła 227Cegła 2273 miesięcy temu
 • Gdy z jednej strony chciałbyś mieć wąs na cesarza Austro-Węgierskiego a z drugiej na meksykańskiego hodowcę fasoli ;) świetny materiał , pozdrawiam

  Mateusz BułajewskiMateusz Bułajewski3 miesięcy temu
 • Dziwi się pan, ze nie zna pan prawie nikogo bez konta na mediach społecznościowych. Czemu tu się dziwić? Jako osoba która chce szerzyć wiedzę musi pan w obecnych czasach korzystać. Ja jestem dość zamknięty w sobie. Introwertyk? Może. Z kolei w moim przypadku większość znajomych nie ma takich kont. Czy zasadne jest przewalanie młodych umysłów dodatkowymi informacjami z MS? Często stronniczych. Dzieci jeszcze nie nauczone weryfikowania informacji szerzą zdobytą "wiedzę" jako prawdę objawioną. Jakiegoż szoku doznają kiedy spotkają się z kontrargumentem który zupełnie nie pasuje do ich postrzegania świata. Jak wszystko w odpowiedniej dawce może być dobre albo złe. Pytanie tylko czy to że może kilkoro dzieci skorzysta z tego daje prawo do niszczenia dzieciństwa większej ilości? Rodzice już są zagonieni i nie panują nad dziećmi. Fale depresji wśród młodych to jeszcze 20-30 lat temu był margines a teraz dzieci na psychotropach to standard.

  GULIwer1980GULIwer19803 miesięcy temu
 • Boże, błagam Cię, nie idź w kierunku tych wszystkich debilnych wstawek co 5 sekund! Nie rób tego! Twój kanał jest za dobry na to. Wiem, że wszyscy to robią coraz intensywniej, by utrzymać uwagę widza, ale Twój subskrybenci nie są niedojrzałymi nastolatkami i pewnie i tak będą chcieli Cię słuchać. Proszę....

  aluette1aluette13 miesięcy temu
 • Komentarz dla zasięgów 😊

  Nico FalNico Fal3 miesięcy temu
 • Wszystko zależy od tego, kogo obserwujemy. Staram się unikać typowego "influencerstwa" - dobieram odpowiednie treści, nawet jeśli nie są one wartościowe pod względem edukacyjnym. Ale wydaje mi się, że jestem nielicznym przypadkiem osoby, która weszła w miarę dobrą stronę internetu. Tam, gdzie ludzie mówią mądrze, tam gdzie ludzie są (według mnie) szczerzy, ale też nie wyciągają za dużo prywaty na swoje profile. Nikt mnie nie nauczył tego, że dana treść nie będzie wpływała na mnie dobrze, a druga już będzie okej. Nie wiem skąd nauczyłem się tej umiejętności. Ale nie narzekam.

  ZeekzantZeekzant3 miesięcy temu
 • Wszystko jest dla ludzi. Tylko jak ze wszystkim, co za duzo, to niezdrowo.

  utiuti3 miesięcy temu
 • last but not least

  PrzemysławPrzemysław3 miesięcy temu
 • Tweeter jest taki wciągający. Rozumiem, dlaczego Donald tak go lubi.

  namedesirednamedesired3 miesięcy temu
  • Twitter jest wciągający... czy ja wiem. Wszedłem w dział "polityka"... koszmar, walki w kisielu. Rozwolnienie. Po 3 tygodniach - zrezygnowałem. Mimo tego przyciągania. Nie wiem jak inne branże.

   Krzysztof DKrzysztof D3 miesięcy temu
 • Uważam, że instagram jest duzym problemem bo to typowo aplikacja działająca na wzrok. Facebook korzysta też ze słów a nie tylko zdjęć. Choć ja uważam, że problem jest raczej wychowanie a nie same media

  Agata KamińskaAgata Kamińska3 miesięcy temu
 • Nie wiem czy mam płakać czy śmiać się kiedy widzę twarze osób na FB z filtrem wygładzania (pozornego upiększania). Wychodzi taka sztuczność, że nie da się na to patrzeć, ale autor tego chyba nie widzi. Smutna. O selfie kobiet z rybimi ustami to już kabaret 😭

  KrzysztofKrzysztof3 miesięcy temu
 • Mam 15lat, siedze w mediach społecznościowych ponad 5 godzinny dziennie i mam bardzo wysoką samoocenę, chociaż kiedyś miałem wyrzuty sumienia że siedze w domu z telefonem czy komputerem, a nie wychodzę z znajomymi, jednak to sie zmieniło w raz z czasem w którym przez pewne osoby i wydarzenia wysoko zbudowały moją samoocenę.

  ToNieMojeKontoToNieMojeKonto3 miesięcy temu
 • Wszystko z umiarem jak to się mówi. Trzeba pożytecznie wykorzystywać internet i dawkowac go sobie z umiarem.

  Sylwunia PSylwunia P3 miesięcy temu
 • Wszystko z umiarem jak to się mówi. Trzeba pożytecznie wykorzystywać internet i dawkowac go sobie z umiarem.

  Sylwunia PSylwunia P3 miesięcy temu
 • Prowadzący z rigczem

  M KM K3 miesięcy temu
 • Jest pandemia jak mam się z kimś skontaktować. owszem w normalnych warunkach to powinno być drugie źródło kontaktu ale nie ma co tak demonizować mediów społecznościowych. Są one przydatne ale trzeba znać umiar

  Jack of all computer gamesJack of all computer games3 miesięcy temu
 • Bardzo dobry odcinek

  Dawid 147Dawid 1473 miesięcy temu
 • Nic dodać nic ująć!!!!! Oby więcej takich wykładowców!!!!!!!.. Zazdroszczę Pana słuchaczą!!!! OBY WIĘCEJ TAKICH WYKŁADOWCÓW!!!!!!!

  belan911belan9113 miesięcy temu
 • ❤️

  Kornelisa 0Kornelisa 03 miesięcy temu
 • 1:15 Moje DNA chyba jest wybrakowane...

  PolemizatorPolemizator3 miesięcy temu
  • Spoko. Moje też. Zawsze się zastanawiam w jakim stopniu zależy to od genetyki.

   StiktakStiktak3 miesięcy temu
  • Git

   Maurycy RawskiMaurycy Rawski3 miesięcy temu
 • Chciałem bardzo docenić konstrukcję Pana filmów: teraz sobie uświadomiłem, że niezależnie od tematu, nieważne jak ciężki czy smutny by się nie wydawał, na końcu zawsze znajdują się zalety rzeczy/zjawiska i pozytywne przesłanie. To bardzo budujące! Dziękuję za te materiały :)

  Miłośnik KinaMiłośnik Kina3 miesięcy temu
 • Media społecznościowe to najbardziej antyspołeczny wynalazek ludzkości...

  smot80smot803 miesięcy temu
 • Polecam film dokumentalny The Social Network dostępny na platformie Netflix, ukazujący mechanizmy socjotechniczne wykorzystywane w social mediach.

  Radek BudnikRadek Budnik3 miesięcy temu
  • Trochę po holywoodzku zrobiony ale faktycznie całkiem ciekawy przekaz niesie.

   massi massimassi massi3 miesięcy temu
 • Łapka w górę. Mam jednak dość istotne zastrzeżenia. "Dzieci mają być widziane, ale nie słyszane" To jest wciąż wiodąca myśl rodziców, zarówno w czasach naszych dziadków, jak i rodziców, my też powielamy ten model wychowawczy. Przy komputerze dzieciak siedzi cicho, co może nie? A jak wyobrażacie sobie alternatywę? Dzieciak miałby spotykać się ze rówieśnikami? Gdzie? Z kim? Za co? Czy to aby na pewno odpowiednie towarzystwo? Kim są ich rodzice? A lekcje odrobione? Pokój byś lepiej posprzątał!!! Dzieciak miałby budować relacje. Co ty wiesz o miłości? Szkołę najpierw skończ i studia. No i jeszcze za młody jesteś na te tematy. Zastanawiam się jaki odsetek ciąż jest planowanych, ale tak na poważnie. Na rok przed suplementacja kwasem foliowym, kurs opieki nad noworodkiem, ciąża prowadzona, regularne wizyty u lekarza, szkoła rodzenia, kot przebadany na toksoplazmozę, ... A ile to 2 x 0,7 plus imprezka i brak gumek? Odpowiedzcie sobie sami i spójrzcie na rzeczywistość.

  KrzysztofKrzysztof3 miesięcy temu
  • ​@Teresa Grzegorska Taka ciekawostka. Jedną z głównych przyczyn upadku systemu feudalnego w zachodniej Europie była ... czarna śmierć. Ludzie wymarli, zasoby zostały. Szlachta musiała zacząć dbać o chłopów, ostało się ich niewielu. "Towar" deficytowy zyskuje na wartości. Ktoś musiał produkować żywność. Nas (Polskę) pomór nie dotknął w tak dużym stopniu jak Francję, Niemcy, czy Wyspy Brytyjskie i feudalna struktura społeczeństwa z poślizgiem dotrwała do okresu Zaborów. A dzisiaj na zachodzie pokolenie jedynaków z klasy średniej odziedzicza nieruchomości po dziadkach i pradziadkach. Akumulacja majątków pokoleń skupia się na pojedynczych jednostkach. U nas nie jest to jeszcze tak widoczne. Jesteśmy krajem na dorobku, jednak młodzi już dziedziczą domy i mieszkania po pokoleniu swoich dziadków. Rynek wtórny nieruchomości broni się przed obniżką cen mieszkań a z każdym rokiem jest ich więcej. Konflikty to nie kwestia chciwości. Trzeba być wyjątkowo nieracjonalnym żeby ryzykować życie nie mając pewności wygranej. Do krucjat Europe pchnęła nie chęć zysku, ale potrzeba upchnięcia gdzieś nadprogramowej biednej szlachty. Namnożyło się synów a tylko najstarszy dziedziczył majątek. Kolonizacja Ameryk, Australii to samo Europa była przeludniona. A Ameryka po tym jak ospa wybiła Indian była w dużej mierze pusta i pełna wolnych zasobów. Niemcy mieli na sztandarach kwestię znalezienia "przestrzeni życiowej" a My mieliśmy skończyć jak dodo. Jestem całkiem pewny że praprzyczyną wszystkich konfliktów jest presja demograficzna.

   KrzysztofKrzysztof3 miesięcy temu
  • @Krzysztof Dzisiejsze konflikty bardziej z chciwości i żądzy władzy niż z braku zasobów . Dlatego jedni umierają z przesytu , inni z niedoborów Chciwość, chęć władzy jest w ludzkiej naturze , a tego nie zmieni ani postęp nauki ani mniejsza ilość ludzi . Jakoś tego nie widzę .

   Teresa GrzegorskaTeresa Grzegorska3 miesięcy temu
  • @Teresa Grzegorska "Gdyby dzieci były tak planowane to by się ich rodziło dużo, dużo mniej" No dokładnie. Zamiast siedmiu do ośmiu miliardów ludzi na planecie było by nas z ... miliard, ... półtora. Konflikty o zasoby były by rzadkością. Głód wiązał by się jedynie z nagłymi katastrofami naturalnymi. Może lepiej rozwijałyby się wszelkie dziedziny nauki. Bo głównym imperatywem ludzkości było by "zapewnić dzieciom lepszy świat"

   KrzysztofKrzysztof3 miesięcy temu
  • Gdyby dzieci były tak planowane to by sie ich rodziło dużo , dużo mniej . A dbac o zdrowie nalezy po prostu zawsze . Kursy zdrowego rozsądku , te bylyby bardziej przedatne

   Teresa GrzegorskaTeresa Grzegorska3 miesięcy temu
 • Jak zwykle epix content :3

  GodOfShadowGodOfShadow3 miesięcy temu
 • Prowadzę kanał a także mam konto na Facebooku związane z tematyką majsterkowania i Budowy Maszyn niestety z tego co obserwuję zainteresowanie tym tematem wśród dzieci i młodzieży jest znikome.. ostatnio też oglądaliśmy sobie bajki na YouTubie niestety edukacyjne bajki takie jak na przykład Pomysłowy Dobromir mają znikomą oglądalność w porównaniu z inscenizowanymi rękami dzieci i ich rodziców które z tego co widzę i nie niosą żadnych wartości edukacyjnych .... więc ten edukacyjny aspekt wśród dzieci i młodzieży zdaje się nie działać wśród ludzi starszych faktycznie wymiana wiedzy na forach czy grupach facebookowych jako tako zdaje egzamin

  Adam MaszynotwórAdam Maszynotwór3 miesięcy temu
  • @Teresa Grzegorska zestaw narzędzi moich marzeń drewniana skrzyneczka z otwieranymi na boki drzwiczkami a w niej właśnie te miniaturowe ale prawdziwe narzędzia były różne konfigurację tego zestawu bardziej dla stolarza bardziej dla mechanika.... Jak się uprę w garażu chyba znajdę jeszcze kombinerki z tego zestawu :D

   Adam MaszynotwórAdam Maszynotwór3 miesięcy temu
  • @Adam Maszynotwór Zestaw mały majsterkowicz z szczenięcych lat . Prawdziwy młotek , śrubokręty , piła włośnica 2 zaciski stolarskie , dwa świderki i ręczna mała wiertareczka . Kupione w sklepie z zabawkami .Małe bo dla dzieci ale nie imitacje . Pod choinke , razem z comodore i kasetami z Mario. Teraz w zabawkowych cud miód i orzeszki ale praktycznych zabawek brak . Nawet dorośli często w domu nie mają takich podstawowych narzędzi. Rośnie pokolenie niezręcznych manualnie - zostaw , bo się skaleczysz .

   Teresa GrzegorskaTeresa Grzegorska3 miesięcy temu
  • @HYPER i tak średnia wieku u mnie to jest od 30 do 60 jeżeli chodzi o popularność. Sugeruję się też komentarzami - zdarzają się pytania od osób które są w końcowych latach technikum ale od dzieci czy od młodszych młodzieży praktycznie nie pojawia się nic - trochę mnie to dziwi ponieważ od kiedy tylko pamiętam zawsze interesowałem się techniką Zawsze chciałem pod choinkę narzędzia w bibliotece czy księgarni nigdy nie szedłem na bajki tylko zawsze na dział techniczny Stąd moje przypuszczenie że takimi rzeczami można interesować się nawet od wieku przedszkolnego. Działam aktywnie nie tylko w świecie wirtualnym ale też na działam aktywnie nie tylko w świecie wirtualnym ale też na przykład zorganizowaliśmy festiwal majsterkowania faktycznie przyszło kilka dzieci z rodzicami ale większość osób które się pojawiły to były osoby powyżej 20 roku życia. Tak samo staram się brać udział w różnych warsztatach na przykład Arduino i faktycznie co jakiś czas pojawi się młody zawodnik i Przyznaję że szybko ogarnia te tematy ale nadal jest to mniejszość

   Adam MaszynotwórAdam Maszynotwór3 miesięcy temu
  • Panie Adamie, proszę nie sugerować się statystyką youtube'a, ponieważ większość młodych osób ma zawyżony wiek, żeby móc korzystać z youtube w pełni ;)

   HYPERHYPER3 miesięcy temu
 • Panie Tomaszu , ale konta na fb nie da się usunąć!

  Michał GolisMichał Golis3 miesięcy temu
  • Da się, tylko trzeba wejść w zaawansowane ustawienia przykryte masą poprawności politycznej, sam usuwałem konto kilka razy. Po podjęciu decyzji fb i tak daje panu 30 dni na "zmianę zdania" i powrót... śmeją nam sie w twarz

   Janusz KowalskiJanusz Kowalski3 miesięcy temu
 • A 5G, to po co jest wprowadzane? Po to żeby zrobić z ludzi cyborgi, maszyny bez uczuć, bez wiedzy. Czasem powiesz coś z sensem ale tylko po to by potem zachęcać do nowej technologii, np. 5G.

  Piotr RaczekPiotr Raczek3 miesięcy temu
  • @Piotr Raczek bardzo możliwe ludzie od zarania dziejów dążą do samozniszczenia..

   Adam MaszynotwórAdam Maszynotwór3 miesięcy temu
  • @Adam Maszynotwór Ewolucja to tylko teoria, a nie nauka. Ludzka naiwność i zachłanność doprowadzi do stworzenia z ludzkości bezuczuciowe maszyny.

   Piotr RaczekPiotr Raczek3 miesięcy temu
  • Cyborgizacja to jest kolejny krok ewolucji tak samo nieuniknione jak to że ryby wyszły z wody na ląd a człowiek wszedł drzewa i stanął na dwóch nogach

   Adam MaszynotwórAdam Maszynotwór3 miesięcy temu
 • Nie mam Facebooka ani twitów nie pisze. Tik tok i istagram to dla mnie bzdury. Dla mnie rozmowa to minimum 2 osoby które się spotykają w 4 oczy

  Heniek ZpocztyHeniek Zpoczty3 miesięcy temu
 • Z mediów społecznościowych mam tylko jutub 🤷😀

  lisek hrystuseklisek hrystusek3 miesięcy temu
  • Tez tylko YT

   Jaku KubJaku Kub3 miesięcy temu
  • ja też

   Wiktor KowalskiWiktor Kowalski3 miesięcy temu
  • Ja mam "aż" YT, FB, TT, Reddita i Ig

   OwO UwUOwO UwU3 miesięcy temu
 • ,,Moje życie, jest ciekawe, bo nie jest idealne"

  RacegRaceg3 miesięcy temu
 • Dobry odcinek o dwóch stronach tego samego medalu. Zachowanie równowagi jest ogromnie trudna w obecnych czasach.

  Mr. WhiteMr. White3 miesięcy temu
 • Ja mam FB ale w sumie rzadko do niego zaglądam (chyba że messenger też się zalicza). Mam też discorda ale tylko na 1 grupie jakkolwiek aktywny a najwięcej z YT korzystam

  TymionTymion3 miesięcy temu
  • @M. M można mieć Messengera bez Facebooka

   TymionTymion3 miesięcy temu
  • Ja mam fb tylko dla messengera xd

   M. MM. M3 miesięcy temu
  • +1

   Jack of all computer gamesJack of all computer games3 miesięcy temu
 • Wyidealizowane życie i kłamstwa nie są domeną wyłącznie social mediów, w mediach tradycyjnych też nigdy tego nie brakowało.

  KoprolityKoprolity3 miesięcy temu
  • A w których "mediach tradycyjnych" możesz budować relacje?

   Jacob_NJacob_N3 miesięcy temu
  • @Rafallo 215 xd

   Julek PeJulek Pe3 miesięcy temu
  • No nie wiem, popatrz na te przemęczone, o zapadniętych twarzach, doświadczone prezenterki telewizyjne. A później na instamodelki.

   namedesirednamedesired3 miesięcy temu
  • A czy nawet nim była tv ludzie nie udawali jak to im się dobrze wiedzie i do tej pory tak jest? Nawet usuwając sociale. Nie ma tak, że mówimy znajomym i rodzinie że wszystko super, fajnie itp mimo że w środku tak nie jest 😅

   Agata KamińskaAgata Kamińska3 miesięcy temu
  • Z tym ze w social mediach, gdzie każdy może zaistnieć, te wyidealizowane życie i kłamstwa często są przedstawiane przez bliższe osoby, mające większe znaczenie i wpływ na psychikę odbiorcy niż jakaś postać z telewizji czy pierwszych stron gazet. Jest to na pewno bardziej dotkliwe dla wrażliwego obserwującego.

   Dr HalibutowanyDr Halibutowany3 miesięcy temu
 • Ja nie mam, ani jednego mojego zdjecia nie ma w necie. Ktoś chce mnie zobaczyć? Wie gdzie mieszkam...

  j0hnyj0hny3 miesięcy temu
  • Wooow, jesteś taki oryginalny!

   Piotr KusakPiotr Kusak3 miesięcy temu
  • Ładny avartar ;)

   Wolfo PolishWolfo Polish3 miesięcy temu
 • Do niedawna też nie miałem, ale założyłem. Ach te randki kiedyś z czatów. :)

  zedomirzakzedomirzak3 miesięcy temu
 • Z twarzoksiążki zrezygnowałem po wprowadzeniu aktualizacji regulaminu wprowadzającej profilowanie, nie zaakceptowałem regulaminu i heja. Dzięki temu mam więcej czasu i widzę kto tak naprawdę o mnie pamięta

  RalaithRalaith3 miesięcy temu
  • @Pawel Grubo ale też mam takie podejrzenie , że mogłoby być i u mnie z resztą u wielu znajomych również.

   massi massimassi massi3 miesięcy temu
  • Ja zrezygnowałem dawno temu i okazało się że nikt nie pamięta.

   PawelPawel3 miesięcy temu
 • Ja kiedyś próbowałem założyć konto na Naszej Klasie (pamięta to ktoś?) jako dzieciak, ale mnie rodzice przyłapali. I dobrze.

  MoczulMoczul3 miesięcy temu
 • Jeśli dołożymy do tego naukę zdalna, gdzie dzieci nie rzadko pozostają same sobie, mamy gotowy przepis na problemy psychiczne dzieci i młodzieży które już teraz są widoczne, a będą tylko narastać. Szkoła to teraz nierzadko ostatnie miejsce, gdzie kształtują się zachowania społeczne pomiędzy rówieśnikami. „Owoce” ostatnich miesięcy będą widoczne przez wiele lat.

  abulecabulec3 miesięcy temu
  • To nie jest wina mediów tylko sytuacji ludzie chcieli by się normalnie spotkać

   Jack of all computer gamesJack of all computer games3 miesięcy temu
  • @M. M u mnie tak nie działało dobrze wiedzieć że w tym systemie jest jakaś nadzieja

   HajdewHajdew3 miesięcy temu
  • @Hajdew u mnie naprawdę trzeba był o się postarać ( w negatywnym tego słowa znaczeniu) aby dostać 4 z zachowania, częściowo problem rozwiązała ocena z zachowania na podstawie punktów.

   photos & videosphotos & videos3 miesięcy temu
  • @Hajdew tak, zmieniało bo rodzice by może ukarali gówniaka, a nie ignorowali problem, tak jak to robią. Edit: U mnie w szkole był taki agresor co bił innych (jedna osoba trafiła do szpitala) , po zmianie wychowawcy i oceny z zachowania przestał.

   M. MM. M3 miesięcy temu
  • @M. M jakby 3 z zachowania coś by zmieniało ...

   HajdewHajdew3 miesięcy temu
 • Ostatnie tematy podobne do tych które porusza Dawid Mysior. Przypadek? 🙂

  sagittttariussagittttarius3 miesięcy temu
  • @RaV M Człowieku rozumny, trochę dystansu. 😉

   sagittttariussagittttarius3 miesięcy temu
  • no bez przesady, Tomasz Rożek prowadzi na ten temat już wiele odcinków i to mega profesjonalnych z psychologami i ludźmi z IT. Moim zdaniem nie można tego porównywać.

   RaV MRaV M3 miesięcy temu
 • Tylko R* Social Club

  XVYQXVYQ3 miesięcy temu
  • @Hajdew w sumie racja, bo nie ma tam socjalizacji

   XVYQXVYQ3 miesięcy temu
  • steam lepszy

   HajdewHajdew3 miesięcy temu
 • Mnie konto fb zablokował...i po problemie;)

  Mariolusia mMariolusia m3 miesięcy temu
  • @MrKacper Co

   WojtexWojtex2 miesięcy temu
  • @Wojtex żyj jak wojtek

   MrKacperMrKacper2 miesięcy temu
  • @Luki B Ni ja fb zalozylem Bo mi kolezanki kazaly zeby miec msg i zebysmy mogli pisac

   WojtexWojtex3 miesięcy temu
  • @Wojtex ja podobnie FB przypadkowo założyłem gdy chciałem messengera którego używam do komunikacji z kilkoma kolegami Discorda żeby przeglądać kilka serwerów ale rzadko WhatsAppa założyłem bo mi kolega kazał

   Luki BLuki B3 miesięcy temu
  • ja całe dnie na fejsie siedzę.

   Paweł 2000Paweł 20003 miesięcy temu
 • Pierwszy Jestem Tomuś :D

  DOCTOR CAMPERDOCTOR CAMPER3 miesięcy temu
  • @dobro sław idź idź. mnie do bycia zamordowanym się nie spieszy.

   DOCTOR CAMPERDOCTOR CAMPER3 miesięcy temu
  • Do szczepienia ☠️

   dobro sławdobro sław3 miesięcy temu
  • @Xamir Ciebie nic a powinno?

   DOCTOR CAMPERDOCTOR CAMPER3 miesięcy temu
  • A co mnie to

   XamirXamir3 miesięcy temu
PLworld